Strana 3 z 4
Kraken X72 má stejnou montáž bloku na procesor/desku, jako valná většina AiO chladičů na trhu, protože většina používá konstrukci ASETEK. Upínání je velmi jednoduché, na každou platformu, socket AMD/Intel je zde odpovídající upínka s odpovídajícími otvory, u některých platforem nemusíte používat ani dodávaný zadní plát (LGA 2011/2066 či ThreadRipper) u mainstreamových AMD AM4 či Intel LGA 1151 ale dodávaný specifický plát použít musíte.
![](/images/stories/chlazeni/NZXT/KRAKEN%20X72/NZXT-Kraken-X72-7_thumb.jpg)
Lze si ale jako obvykle zvolit natočení v závislosti na tom, jak chcete vést hadice, případně jak chcete mít orientované logo uvnitř bloku. Hadice jsou dostatečně dlouhé pro umístění výměníku jakkoliv do většiny skříní.
![](/images/stories/chlazeni/NZXT/KRAKEN%20X72/NZXT-Kraken-X72-6.jpg)
Samozřejmě je nutné také namontovat do skříně ten 360mm výměník s ventilátory. Většina skříní podporuje 360mm výměník jen na horní pozici, některé skříně jej ale pojmou i na přední pozici. Doporučuji při montáži počítače začít před osazením desky do PC právě montáží tohoto velkého výměníku, protože i v jinak velkých skříní je manipulace uvnitř omezená už bez desky. Upnutí bloku na procesor už je jednoduché a příliš prostoru k tomu netřeba. Nezapomeňte zapojit všechny kabely a ventilátory.
![](/images/stories/chlazeni/NZXT/KRAKEN%20X72/sestava.jpg)
Takže se podívejme rovnou na výkon. Testovat budeme na starší AMD X370 platformě s AMD RYZEN 7 1800X procesor, takže můžeme srovnávat s dříve testovanými chladiči.
V základu bez přetaktování je samozřejmě velmi těžké ukázat výkon, kterého je tohle 360mm schopné. Jednoduše je to poněkud overkill řešení pro netaktovaný mainstreamový procesory typu RYZEN, který je velmi úsporný a chladný. Nepřekvapí tedy, že rozdíly mezi jednotlivými modely jsou minimální.
![](/images/stories/chlazeni/NZXT/KRAKEN%20X72/OC.jpg)
Rozdíl se zvětší při přetaktování, kdy ale RYZEN 7 1800X má své maximum taktů a ani na něm nijak zvlášť netopí a stále tak zdaleka nedokáže využít plného potenciálu tohoto velkého AiO. KRAKEN X72 se ale s přehledem dostává na první místě, i když opět díky nepříliš výhřevnému procesoru, není rozdíl nijak propastný. Potenciál je ale jasně naznačen.
![](/images/stories/chlazeni/NZXT/KRAKEN%20X72/hluk.jpg)
Bohužel KRAKEN X72 má nevýhodu v podobě tří ventilátorů a byť se točí v automatické regulaci s běžnými CPU poměrně pomalu a jsou tedy tiché, stále jsou tři, a tak celková hlučnost tří ventilátorů je prostě vyšší než 2 či jen 1 u jiných AiO modelů. Tohle se prostě nedá obejít. AER P ventilátory od NZXT nejsou nejhlučnější, patří k lepšímu průměru a chlazení s nimi tedy není hlučné ani v plné zátěži po přetaktování procesoru, ale měřitelně je o něco hlučnější než třeba KRAKEN X62 se dvěma 140mm ventilátory.
Takže co říci na závěr?
|