Strana 2 z 12
- Pro koho je určen a konkurence
Vzhledem k ceně i parametrům je jasné, že se nacházíme v kategorii low end. Konkurence je zde poměrně silná. Zdánlivě podle mnohých nekonkurenceschopné AMD, má v této cenové třídě hodně zajímavých modelů. AMD zde má jak APU čipy (s integrovanou grafikou), tak z nich odvozené ATHLON X4 procesory bez té grafiky. Pokud jde o srovnání integrovaných grafik, nemá žádný smysl jej dělat, G3258 má tu nejslabší iGPu jakou Intel dnes v nabídce má a dobře víme, že AMD v oblasti integrovaných grafik výrazně překonává i to nejlepší, co Intel vůbec může nabídnout, takže tady není o čem mluvit.
Zajímavější je to ve srovnání procesorového výkonu. Pentium G3258 je však bohužel jen dvoujádro (žádná vlákna ani Turbo navíc). AMD proti němu může postavit starší Athlon X4 750K (TRINITY) a novější Athlon X4 760K (RICHLAND). Oba tyto procesory jsou ale nativní 4jádra a mají i Turbo a pokročilé instrukce AVX či AES, oba jsou navíc také plně odemčené pro taktování, v základu mají podporu pro DDR3 1866MHz paměti, ale jsou o něco málo dražší. Za 750K dáte 1900 korun, za 760K pak 2050 korun. Výhodou ovšem je, že kvalitní FM2+ desky jsou levnější než Z87/97 modely desek.
- Modelové sestavy pro srovnání
Ještě než se pustíme do testování (i taktování), podívejme se na pravděpodobné sestavy, které by se na tomto základu mohly postavit. Využít můžeme naše doporučené sestavy:
Pokud chcete taktovat, musíte použít Z97 platformu u Intelu. V tomto případě jsme tak pod procesory osadili desku stejné kvality a stejné řady stejného výrobce. Je jím Gigabyte D3H v mATX verzi. V případě FM2+ je to tedy GA-F2A88XM D3H a v případě Intelu GA-Z97M-D3H. Jak vidíte, i když je Pentium v základu levnější než X4, cena srovnatelné základní desky je výrazně vyšší u Intelu. Takže cena celé platformy podle toho vypadá.
Podívejme se tedy na to, jak si výroční Pentium G3258 v těžké konkurenci povede ...
|