TEST: Patriot Viper RED LED DDR4 2x8GB 3000MHz - Obstojí tyto paměti v tvrdé konkurenci? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 19 březen 2018
Přejít na obsah
TEST: Patriot Viper RED LED DDR4 2x8GB 3000MHz - Obstojí tyto paměti v tvrdé konkurenci?
Patriot Viper Red Led - DDR4 RAM
RAM v praxi - výkon a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • RAM v praxi – výkon a taktování

Pro test tohoto modelu jsem si připravil sestavu postavenou na základní desce ASUS Z270 Maximus IX Hero s procesorem i7 7700K. Nejdřív tedy změřím, jak si paměti vedou na přednastavením XMP profilu od výrobce a pak otestuji až na jak frekvenci budou paměti stabilně pracovat. Měření rychlosti čtení a zápisu, respektive ještě latence budu provádět v programu AIDA 64.

Paměti se prodávají v mnoha konfiguraci od frekvence 2400MHz až po nejvyšší model s frekvencí 3000MHz. V případě edice s bílými LED až do frekvence 3600MHz. Ohledně kapacit, výrobce začíná na 8GB (2x 4GB) a končí na 16GB (2x 8GB). Do budoucna výrobce počítá už jen minimálně s 2x 8GB konfiguracemi.

  • Paměti v praxi

Jako první jsem tedy otestoval paměti na základním XMP profilu (tedy 3000MHz, CL15 při 1,35V) a následně navyšoval frekvenci pamětí s napětím 1.40V. Při zvyšování frekvence jsem pak nastavení latencí ponechal v BIOSU na automatiku. S tímto nastavením jsem se nakonec dostal pouze na 3200MHz s časováním 17.18.18.36 2T. Paměti jsem tedy dokázal zrychlit o pouhých 200MHz. Jako další metu jsem si dal, snížit 2T>1T. To se nakonec povedlo, ale jenom na základní frekvenci 3000MHz. Pro fanoušky ladění tedy tyto paměti nejsou, očekával jsem víc.

Z výsledků je krásně vidět, jak stoupá rychlost čtení až na 43988MB/s a zápis na 47855MB/s. Pokud to porovnáme s tím, jak si paměti vedou na základních frekvencích, nejedná se bohužel až o tolik velký skok. A to samozřejmě u čistě paměťového benchmarku jsou ty skoky alespoň měřitelné. Ve většině běžných aplikací však stěží udělají nějaký výrazně rozdíl v celkovém výkonu.

 

Ohledně latencí, určitě doporučuji se držet 1T. U pamětí jsem nakonec skončil na nejlepší odezvě 44,6ns při frekvenci 3000MHz a časování 15.16.16.35.1T, při ještě relativně nízkém napětí 1.4V, což považuji na dlouhodobý provoz ještě stále bezpečné napětí, které paměti rozhodně nebude nijak poškozovat, či jim snižovat životnost. Ano, lze je dostat ještě výše, ale s použitím již vysokého 1,45V napětí, což není dlouhodobě doporučeno používat.



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
České RPG Legacy of Valor úspěšné na KickStarter?
České RPG Legacy of Valor úspěšné na KickStarter?Úterý, 14 říjen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 352x
Komentářů: 0
Tron: Ares v kinech je dle očekávání propadák
Tron: Ares v kinech je dle očekávání propadákPondělí, 13 říjen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1055x
Komentářů: 1
Fallout: London má DLC – jediný pořádný herní Fallout?
Fallout: London má DLC – jediný pořádný herní Fallout?Čtvrtek, 09 říjen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 761x
Komentářů: 1
Nákup EA za 55 miliard smrdí a nedává finančně smysl?
Nákup EA za 55 miliard smrdí a nedává finančně smysl?Úterý, 07 říjen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 917x
Komentářů: 3
Moderní továrna na auta – roboti a automatizace především
Moderní továrna na auta – roboti a automatizace předevšímPondělí, 06 říjen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1146x
Komentářů: 0
Šílený Kingmakers se odkládá – hra měla vyjít za pár dní
Šílený Kingmakers se odkládá – hra měla vyjít za pár dníPátek, 03 říjen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1185x
Komentářů: 0