V dnešní recenzi se společně podíváme na paměti od společnosti Patriot, od které jsem již měl možnost testovat pár jiných produktů hlavně z oblasti herních periferiích. Dneska se ale podívám na vysoko taktované paměti Viper RGB na frekvenci 4133 MHz s kapacitou 16GB (2x8GB). Paměti používají klasickou konstrukci dvou plechů na bocích, které chladí výběr paměťové čipy Samsung.
Vše doplňuje RGB LED diody s mléčným plexi na vrchu s nápisem „Viper“. Paměti tedy používají celkem zavedenou konstrukci, avšak po stránce dizajnu se nepodobají asi žádné konkurenční značce. Patriot byl v tomto ohledu celkem dost originální, řekl bych. Pokud se podíváme na cenu těchto pamětí, tak dle portálu Heureka se tento model prodává za cenu od 4 200,- s DPH, což je zhruba o pár set korun méně než TridentZ od G.Skill. Poměr cena výkon je tedy na první pohled slušný, pokud jde tedy o vysoko taktované paměti, které jsou obvykle o poznání dražší než dnes standardní DDR4 3200MHz apod. V dnešní recenzi se podívám na to, zda mají tyto paměti potenciál se pamětem od G.Skill vyrovnat i co do taktování a celkového výkonu, či v použitých čipech.
V recenzi se pak hodlám zaměřit na kompatibilitu pamětí se základní deskou ASUS Z370 Maximus X Apex, kterou dodala na test společnost ASUS. Ovšem podívám se na zoubek i tomu, jak si paměti povedou i na konkurenční platformě od AMD, kde bude sekundovat základní deska Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wi-Fi. Samozřejmě nebude chybět ani testování maximálního přetaktování, snížení časování, nebo vlivu frekvence pamětí na herní a pracovní výkon procesorů Intel i AMD.
Sám výrobce charakterizuje model těmito hlavními body:
Podpora XMP 2.0
Dostupné až do frekvence 4 133 MHz
Testovaná kompatibilita se soketem AM4 od AMD i 1151 od Intelu
RGB kompatibilní napříč všemi výrobci desek na trhu
Doživotní záruka
Patriot Viper RGB DDR4 (PVR416G413C9K)
Paměti dorazily v klasické papírové krabičce s potiskem informující o parametrech, a jací výrobci tyto paměti podporují na svých deskách ohledně kompatibility s RGB osvětlením.
Moduly nejsou nijak přerostlé, mají samozřejmě velice specifický vnější design.
Podsvícení se ovládá skrze programy výrobců desek, žádné složitosti v tom nejsou.
A jak tedy šlapou na AMD a Intel sestavách? Podívejme se …