TEST: Patriot VIPER Steel 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL14 – ideální paměti s nízkým časováním? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 22 srpen 2022
Přejít na obsah
TEST: Patriot VIPER Steel 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL14 – ideální paměti s nízkým časováním?
V praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • TEST: Patriot VIPER Steel 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL14

                                                        – ideální paměti s nízkým časováním?

V dnešní recenzi se podívám na operační paměti společnosti Viper v edici Steel. Ty jsem už měl možnost testovat v několika edicích ovšem tato je unikátní v tom, že přináší stále vysokou frekvenci ovšem v kombinaci s velmi nízkým časováním pouze CL14. To je na poměry DDR4 o této frekvenci nadprůměrná hodnotám, protože většina výrobců na trhu se u této frekvence drží na časování CL16-18. Jedinou nevýhodou je tak menší kapacita, protože se musí použít menší počet paměťových čipů. Pokud byste chtěli edici s 2x16GB nebo 2x32GB je časování navýšené na CL18-20.

Co ale možná některé překvapí je na dnešní poměry absence populárního RGB podsvícení. Ale na to má PATRIOT jiné řady. Potěší také cena. Jistě si mnozí pamatují, jak před 2-3 lety byly DDR4-3600MHz s nízkým CL14 ceněné a vzácné zboží a jejich ceny tomu odpovídali. Dnes však tento kit pořídíte za pouhých 2590 korun vč. DPH, což s ohledem na prakticky ideální konfiguraci speciálně v kombinaci s RYZEN 5000 procesory, z nich dělá atraktivní kit téměř pro každého.

V recenzi se pak hodlám zaměřit na kompatibilitu pamětí se základní deskou Z590l Aorus, kterou dodala na test společnost Gigabyte. Ovšem podívám se na zoubek i tomu, jak si paměti povedou i na konkurenční platformě od AMD, kde bude sekundovat základní deska Asus X570 Crosshair VIII Hero. Samozřejmě nebude chybět ani testování maximálního přetaktování, snížení časování, nebo vlivu frekvence pamětí na herní a pracovní výkon procesorů Intel i AMD.

Sám výrobce charakterizuje model těmito hlavními body:

  • Podpora XMP 2.0
  • Dostupné až do frekvence 4400 MHz
  • Testovaná kompatibilita se soketem AM4 od AMD i 1151 od Intelu
  • Doživotní záruka

Paměti dorazily v klasické papírové krabičce s potiskem informující v pravém horním rohu o parametrech tohoto balení. Uvnitř se nacházejí v plastovém výlisku, jsou tedy velmi dobře chráněny vůči poškození.

Paměti mají klasickou konstrukci plechů po bocích s žebrováním na vrchu. Výrobce se je nesnažil ani nějak výrazně zvětšit, takže nepředstavují komplikaci pro chladiče apod. Současně tato modelová řada nemá podsvícení, takže jsou o to jednodušší.

A jaké jsou tedy v praxi? Podívejme se.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Oblivion Remastered: TES IV dorazil - UE5 mu sluší!
Oblivion Remastered: TES IV dorazil - UE5 mu sluší!Tuesday, 22 April 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 557x
Komentářů: 0
Star Wars Zero Company tahová hra od tvůrců XCOM!
Star Wars Zero Company tahová hra od tvůrců XCOM!Friday, 18 April 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 853x
Komentářů: 0
Marathon od Bungie/SONY představen – nový „Concord“?
Marathon od Bungie/SONY představen – nový „Concord“?Thursday, 17 April 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 778x
Komentářů: 0
Baldur’s Gate 3 se loučí! Poslední aktualizace a konec!
Baldur’s Gate 3 se loučí! Poslední aktualizace a konec!Tuesday, 15 April 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1990x
Komentářů: 3
Forever Skies – survival inspirovaný Subnauticou ve verzi 1.0
Forever Skies – survival inspirovaný Subnauticou ve verzi 1.0Monday, 14 April 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1983x
Komentářů: 0
Commandos: Origins vychází. Herně OK, technicky nedotažené
Commandos: Origins vychází. Herně OK, technicky nedotaženéThursday, 10 April 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1222x
Komentářů: 0