Strana 3 z 4
Jako první jsem tedy otestoval paměti na základním XMP profilu a postupně navyšoval frekvenci pamětí s napětím 1.4 V. U pamětí Patriot se vysokého napětí nemusíte bát, paměti B-die od Samsungu, kterými jsou paměti osazené, jsou na to stavěné. Z grafu je krásně patrné, že propustnost narostla i přesto když byly paměti na frekvenci 3900 MHz, ovšem díky mnohem lepšímu časování a přepnutí 2T>1T. Další velký skok se konal na frekvenci 4400 MHz, kde paměti atakovaly hranici 60 GB/s během zápisu.
U platformy AMD jsem musel sice ještě trošku navýšit napětí, ale stálo to za to. Také stojí za povšimnutí fakt, že na AM4 desce mají paměti podobný výkon na frekvenci 3600 MHz jako u Intelu v základním XMP profilu na 4133 MHz. Paměťový řadič mají procesory Ryzen opravdu velmi povedený a efektivní a pokud AMD zapracuje na další generaci CPU a možnosti využití vyšších taktů RAM zlepší, tak to bude hodně zajímavé.
Ohledně latencí, zde má stále Intel velký náskok. Jako nejlepší nastavení pamětí z hlediska odezvy je určitě 3900 MHz s časováním CL16/1T.
Odezva je dlouhodobě na AM4 horší než u Intelu, ovšem na obranu AMD musím upozornit, že Ryzen 2700X si vůči starému modelu 1700X polepšil o nějakých 15-20ns. AMD se tedy viditelně v tomto ohledu velmi snaží tento neduh co nejvíc odstranit. Třetí generace procesorů Ryzen, která by měla vyjít v polovině roku a určitě zas nějaké to zlepšení přinese opět.
Herní výkon jsem měřil s grafickou kartou RX 580 8GB a naměřil celkem malé rozdíly. Ono základní frekvence pamětí je už tak velmi vysoko a vyšší frekvence už tolik výkonu navíc nepřinášejí. Obzvlášť na Intelu mají paměti velmi malý vliv na výkon a to přes vysoký frekvenční nárůst.
U AMD měly paměti citelně větší vliv na celkový výkon, ale stále se jedná o jednotky procent. Pokud bych například porovnal paměti na frekvenci 2 400 MHz a 3 600 MHz, naměřil jsem rozdíl kolem 6-10 %. U Intelu to nebylo ani 1 %. Je to prostě dáno tím, že u AMD paměti přímo ovlivňují výkon CPU, u Intelu nikoliv.
Vliv výkonu u aplikací byl o něco lepší než u her, stále ale v řádu jednoho až dvou procent. Intel opravdu netěží z frekvence pamětí tolik co současná generace procesorů od AMD.
U AMD jsem naměřil skoro 4% při nastavení pamětí na 3 600 MHz CL16 s nízkým časováním, pokud máte Ryzen 7 jako pracovní procesor, má podle mě oněch 4% už celkem smysl.
|