Strana 2 z 14
- Procesory A10/A8/A6 FM2 - parametry a architektura
Nějak obsáhle představovat architekturu nemá smysl. Jednak už procesory TRINITY nejsou až taková novinka a ukázali jsme vám vše už před několika měsíci, a jednak samotná architektura PileDriver, alias lehce vylepšený Bulldozer už je také důvěrně známá. Takže pro vaši informaci stačí vědět toto:
TRINITY kombinuje modulovou procesorovou architekturu PileDriver se starší grafickou architekturou WLIW4, známou z grafik Cayman (HD 6900).
Na této architektuře se představí tyto modely:
Opět tedy vidíte, že budou existovat na trhu jak APU, tedy CPU s GPU, tak modely s deaktivovanou GPU částí, prodávané jako Athlon X4/X2. Ty samozřejmě budou levnější, než stejně procesorově taktované a tudíž i výkonné A10/A8/A46 modely.
Ceny vám říci dnes ještě nemůžeme, ale napovím, že v podstatě kopírují ceny současných Llano modelů a tedy i ten nejdražší z nich je hluboko pod 3000 korunami. Za daných parametrů pak vyplývá, že rozdíl bude samozřejmě jak v procesorové, tak grafické části mezi některými modely.
A10/A8 a Athlon X4 mají 2 moduly PileDriver, tedy 4jádra/vlákna. Jak víte, tato modulová architektura nemá základ v podobě 1 jádra, ale právě 1 modulu. Ten má fyzicky dvě malá 2 jádra, která se dělí o prostředky a je to variace na Intelovo fyzické 1 jádro se 2 vlákny. Samozřejmě ke správnému využití je zapotřebí i optimalizace ze strany softwaru, ale na tomto poli se situace zlepšuje. AMD také uvede nejlevnější a nejslabší modely s pouhým jedním modulem a tedy 2 jádry/vlákny. T budou A6/A4 a Athlon X2 modely. Uvnitř takového A10 to pak vypadá takto:
Na obrázku vidíte kompletní čip. Nalevo jsou dva moduly Trinity a napravo grafická část. Velikost čipu je zhruba 246mm2 a obsahuje 1,3 miliardy tranzistorů. Vyrobeno je to 32nm. Samotná architektura PileDriver je vylepšený Bulldozer s lepším výkonem na stejný takt i lepší efektivitou. Ale to je jen půlka APU procesorů. Tím se dostáváme ke grafické části.
Nové procesory mají integrované grafiky s označením HD 7000. Nicméně ve skutečnosti je to architektura HD 6900. Ale i to je změna proti Llano. A10 procesor má nejvyšší specifikaci, tedy 384 jednotek na 800MHz. V A8 procesorech už je ale aktivních jen 256 jednotek a frekvence je snížena na 760MHz. U A6 je pak 192 jednotek na 760MHz a A4 už má jen 128jednotek na 723MHz a také nemá DualGraphics podporu. Všechny ale podporují nejnovější funkce a standardy, které najdete i na běžných neintegrovaných grafických kartách. Pro běžného uživatele je ale důležité, že kromě běžné práce a filmů, zvládnou použitelně rozjet i nové hry a to vám dnes ukázat můžeme.
Nejdříve se ale podívejme na novou FM2 platformu, která s novými procesory přichází ...
|