Strana 10 z 14
Hlavně spotřeba je dnes hodně diskutovaným tématem a se spotřebou souvisí i zahřívání a tedy chlazení a pak je tu ještě další výkonový potenciál, který lze vydolovat taktováním.
Spotřeba jednotlivých CPU je sice hezká, ale procesor v sestavě není nikdy sám. Navíc mezi platformami budou rozdíly dělat i různě vybavené desky apod. Neberte tedy konkrétní čísla spotřeby v testech jako dogmata, ale +/- by to poměrově mělo sedět. Pozor v některých recenzích na webu narazíte na neobjektivní měření spotřeby, kde je třeba spotřeba v zátěži měřena ve speciálním benchmarku, který CPU vytíží na absolutní maximum, ke kterému ale v zátěži v běžných aplikacích nedochází. Na takové testy pozor, nemají žádnou vypovídající hodnotu. V našem případě měříme spotřebu jako obvykle v běžných aplikacích a situacích.
Asi nepřekvapí, že Core i3 je nejúspornějším modelem v testu, přesto možná někoho překvapí, že HASWELL je sice stejně úsporný jako Ivy Bridge v klidu, ale o něco náročnější v zátěži. Přesto A10-6790K je v zátěži 24W náročnější pod maximální zátěží. Rozdíl není sice až tak velký v praxi, ale rozdíl to je, ikdyž v praxi, kdy CPU nejsou naplno vytěžovány bude rozdíl nejspíše nižší. Vyšší spotřebu ale u AMD obhájí když se podíváme na výkon integrované grafiky. Jako procesor je ale Core i3 rozhodně méně náročný a efektivnější.
U Core i3 není moc o čem mluvit. Není to K edice, nejde normálně taktovat. Intel tyto procesory prostě pro taktování nepředurčil. Zato A10-6790K je odemčený model pro taktování a jde zvýšit jak výkon CPU části, tak výkon GPU části. Nám se jej podařilo bez problémů dostat na 4,5GHz, ale výrazně jsme si s tím nehráli a rozhodně by zvládl více. Každopádně v tomto ohledu je rozdíl, že u AMD A10 si na rozdíl od Core i3 platformy můžete s taktováním hrát a získat tak vyšší výkon.
Dnes se ale podíváme ještě na další důležitou složku těchto CPU a to je výkon integrované grafiky ...
|