Strana 14 z 14
Z dnešního testu a srovnání máme hned několik poznatků, takže to vezmeme popořadě.
- Procesor Intel Core i3 HASWELL vs Ivy Bridge
Dnes jsme poprvé otestovali také nižší HASWELL. Nová generace Core i3 přinesla zlepšení. U procesorové části je, i když většinou v řádu jednotek %. To se ale netýká případů, kdy dojde na AES instrukce, které u starší generace Core i3 chyběly.
Tam je rozdíl už mnohem větší. Intel také rozhodně vylepšil grafickou část, které je lépe vybavená i výkonnější (kdy 20% proti starší HD 4000 vs srovnání s HD 4600) není málo. A to vše při podobné spotřebě - ano v zátěži spotřeba vzrostla ale pořád je Core i3 jedním z nejúspornějších CPU na trhu. Ceny pak zůstaly na stejné úrovni, takže ve výsledku rozhodně Core i3 HASWELL je lepší než starší Core i3 Ivy Bridge.
- Procesory AMD A10-6790K vs Intel Core i3-4330
Za podobnou cenu, podobný procesorový výkon. Ano, někdy je výkon na 2 silnější jádra (+2 vlákna) víc, než výkon na 4 fyzická (ale menší jádra), někdy je tomu ale naopak. Je to zkrátka případ od případu. Rozdíly nikde ale nejsou propastné a prostě za stejné množství peněz získáte celkově podobné množství procesorového výkonu. Co je ale třeba dodat, že Intel Core i3 zkrátka nabízí stejné množství procesorového výkonu s nižší spotřebou, kdy sice 25W rozdílu v zátěži není až tak mnoho, ale rozdíl to zkrátka j, zvlášť když srovnáme celkovou spotřebu. Rozdíl ve výrobním procesu (22nm vs 32nm) musí být zkrátka někde vidět.
Na druhou stranu, pro taktování není Core i3 zrozen, což ale zase u A10 neplatí, ta taktovat jde, dokonce je na to přímo odemčena a připravena. Takže v tomto ohledu zase nahání AMD kladné body, byť samozřejmě opět počítejte s dalším růstem spotřeby.
V čem však AMD A10 jednoznačně vítězí je výkon integrované grafiky. Intel sice u HASWELLu hodně zapracoval a je to znát, ale stále je výrazně cenově srovnatelným procesorem daleko za úrovní výkonu integrované grafické části u AMD. Jednak je to proto, že AMD má zkrátka na poli klasických grafik větší zkušenosti, ale je to i proto, že grafická část u AMD A10 procesorů je mohutnější, čemuž odpovídá nejen ten výkon, ale i ta vyšší spotřeba. Nejde ale jen o to, že ta grafická část je u A10 skoro 2x výkonnější než u Intelu, jde i o to, že grafika u A10 má výkon na hratelnou úroveň i náročnějších aktuálních 3D her v 1920x1080 rozlišení, byť na nízké detaily (doporučujeme použití DDR3 2133MHz RAM, které AMD nativně využije (intel nikoliv) a jak vidíte v testu, je to znát). To ovšem dělá z AMD A10 jasně použitelnější procesor s integrovanou grafikou než co nabízí konkurenční Core i3.
Pokud vám jde tedy čistě o procesorový výkon, můžete si mezi Core i3 a A10 v podstatě hodit korunou. Rozdíly už ale lze najít při výběru desky (zde má AMD platforma lepší nabídku + jde taktovat) nebo pokud koukáte na spotřebu (zde má zase jednoznačně navrch Intel). Jestli ovšem chcete používat i tu integrovanou grafiku, Core i3 HASWELL nabízí sice dostatečně použitelnou )pro nehráče), ale za ty stejné peníze nabízí A10 prostě v této oblasti víc, byť je o nějaký ten W náročnější. Pokud jde o A10-6790K, ano je to stejný CPU jako A10-6800K, jen o 100MHz pomalejší. Jenže je také o více než 400 korun levnější a to se počítá!
- Výkon Windows 8 vs Windows 7
Také jsme dnes zjistili, že počítač s Windows 8 může být o něco výkonnější než s Windows 7. Sice se nejedná o propastné rozdíly, ale zejména u slabších PC opatřenými třeba dnes testovanými CPU ten rozdíl přeci jen může být zajímavý, zvlášť u herního výkonu.
Co dodat? Snad jen tolik, že můžeme být rádi že v tomto segmentu cenově dostupných CPU skutečně panuje ostrá konkurence. Procesorovým výkonem zde rozhodně nemá ani jeden z výrobců navrch. Intel dokáže oslovit lepší efektivitou, kdy 22nm výroba znamená nižší spotřebu. AMD ale zase osloví lepší a výkonnější grafickou částí. Takže výběr je poměrně pestrý, ale účelově jednoduchý a vybere si skutečně každý, jaké výhodě dá přednost.
Avšak musíme dodat, že testovaný procesor AMD A10-6790K je takové poslední "hurá" v případě FM2 a 32nm procesorů TRINITY. V lednu totiž dorazí zcela nová APU generace, již 28nm s novou procesorovou i grafickou architekturou (A10-7000). Pokud jde o Intel Core i3-4000, ten je nový a v této verzi by měl na trhu sloužit až do roku 2015 (Intel samozřejmě případně nasadí časem za stejnou cenu frekvenčně rychlejší verze). Samozřejmě si na ně postupně v dalších testech posvítíme ...
EDIT by DD: někteří si stěžovali, že jsme nezmínili možnost použít levnější procesory, třeba Pentium G-3000 (HASWELL) nebo Athlon X4 760K (TRINITY bez iGPU), které stojí kolem 2000 korun a můžete k nim osadit levnější samostatnou kartu a získat tak vyšší výkon - Náš test byl zaměřen primárně na CPU s integrovanou kartou, nicméně ano, je zde možnost použít levnějších CPU a osadit neintegrovanou kartu a za podobnou cenu získat o něco vyšší grafický výkon. V tom případě ale ignorujte procesory Pentium G-3000 (HASWELL) to jsou jen nativní 2jádra bez dalších vláken i turba = znatelně slabší než Core i3! Pokud chcete levný CPU bez grafiky, kupte AMD Athlon X4 760K - za necelé 2000 korun získáte totiž vlastně testovanou A10-6790K ale bez integrované grafiky. Procesorová část má totiž stále 4 jádra (4vlákna) a Turbo k tomu, zatímco konkurenční Pentium se musí obejít jen se 2jádry bez dalších 2 vláken jako mají Core i3. Takže si asi umíte odvodit, co to udělá s výkonem ...
Za zapůjčení procesoru děkujeme AMD
a výbavu pro test zapůjčili další partneři:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|