Testovací sestava se skládá s procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku jsem obměnil na modernější ASUS X470 Crosshair VII, která již podporuje zapojení RGB chladičů, což starší model MSI neumožňoval. Paměti také doznaly změny a nahradil jsem je posledním modelem TridentZ RGB 2x8GB 3 600 MHz. Grafická karta je Asus ROG GTX 980 Ti ve speciální edici Poseidon. M.2 SSD disk pak věnovalo české zastoupení ADATA s modelem XPG Gamnix S11 480 GB s pasivním chlazením.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá. Celá instalace zabere zhruba 4 minuty, což je takový lehký nadprůměr. Každopádně musím pochválit velmi dobrý přítlak na bloku chladiče, kterého lze utáhnutím dosáhnout.
Nejsložitější je tak instalace RGB modulu do PC se vším, co je třeba, pokud to tedy chcete tak používat :).
Chladící výkon v praxi
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily. Přiložené ventilátory jsem testoval v nastavení 5/7/12 V.
5 V – 650 ot/min
7 V – 1 050 ot/min
12 V – 1 700 ot/min
Jak je vidět z grafů, Orcus 360 obsadil napříč grafem všude první místo hned vedle prozatím nejlepšího AiO od Corsair H150i PRO. Chladící výkon je tedy obrovský. Osobně doporučuji dát ventilátory u tohoto chladiče na 7V, protože kolem tohoto napětí jsou ventilátory opravdu krásně tiché a nevíte o nich. I když musím uznat, že maximální výkon ventilátorů mě hodně překvapil, protože hlučnost je opravdu vynikající, ani pumpa není slyšet.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou obecně teploty o něco nižší a není problém provozovat tento vodní AiO i na velmi nízkých otáčkách při napětí pouhých 5V.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru Ryzen 1700X kdovíjaké. Procesor se dost podtaktuje a sníží svoji spotřebu na naprosté minimum. Zde se tedy chladiče srovnávají skoro na identické teploty. Rozdíly jsou minimální.
Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
Jak je vidět z grafu, Orcus 360 neměl problém ani v režimu 5V na ventilátorech, zde se ukazuje síla většího 360mm radiátoru a větší chladící plocha. Ve hrách samozřejmě čekejte teploty mnohem nižší, OCCT simuluje opravdu tu nejhorší možnou variantu a nezapomeňte na to, že jsem na procesoru nastavil mnohem vyšší napětí, než bylo nutné.