Strana 2 z 5
- Scythe Ninja 3 (SCNJ-3000) – chladič
Design nového modelu se od toho prvního i od toho druhého docela liší. Základní konstrukce se ale v podstatě nemění. Pořád se jedná o chladící věž, kdy od základny, která je ve styku s procesorem, stoupají měděné hetapipe, na kterých jsou přidělány hliníková žebra.
Nebudu vám lhát, zpracování nového Ninja3 je rozhodně lepší než u původního modelu. Celkové opracování je kvalitnější po všech stránkách. Celý chladič je jakoby rozdělen do 4 sekcí. Jednotlivé hliníkové pláty, kterých je celkem 36, mají nové a kvalitní zpracování.
Horní plát je navíc opatřen designovým nákresem, i když bychom se mnozí bez toho rozhodně obešli. Pěkně vypadají zakončení heatpipe, ale jsou to jen nástrčky.
Samotné měděné heatpipe jsou pěkně vytvarované. Každá má průměr 6mm a jsou rozmístěny ve dvou řadách po dvojicích (vnitřní-vnější). Celkový rozptyl tepla by tedy měl být co nejlepší a co nejlépe využívat plnou plochu, kterou hliníkové pláty nabízejí.
Hlavní styková plocha základny, která je ve styku s procesorem a přenáší tedy teplo, je hladká a lesklá jako zrcadlo a to doslova a do písmene. Jejímu zpracování se tak nedá nic vytknout.
Chladič se samozřejmě dá použít bez ventilátoru, pokud máte nějaký slabší a méně výhřevný CPU, tak v dobře větrané skříni by s jeho chlazením neměl být problém. Nicméně výrobce přikládá k chladiči kvalitní 120mm ventilátor který se dokáže otáčet 500-1900ot/min a minimálně tak dodá 39 a maximálně 187 m3 vzduchu za hodinu.
Na Ninja3 lze přidělat ventilátor z každé ze 4 stran, takže záleží na vás, jak to ve své skříni potřebujete. Nejvýkonnější je samozřejmě konfigurace dvou 120mm ventilátoru naproti sobě, foukající stejným směrem. V balení nejdeme příchytné drátky jen pro jeden, ale není jak složité přidělat i druhý ventilátor za pomocí vázacích drátků apod.
Podívejme se tedy na to, jak se chladič montuje a jak chladí …
|