Strana 2 z 4
- Scythe Susanoo – Obr pod drobnohledem
Když chladič dorazil do redakce, tak po vybalení následovalo neobvyklé „WTF“. Rozměry tohoto chladiče skutečně překvapí. Přesto nemohu říci, že by to byl první tak velký chladič, i když tenhle je snad opravdu ten největší, který se dnes prodává.
Pokud si pamatujete, před nějakou dobou Scythe dorazil na trh s modelem Orochi, který se svými 120x194x155mm budil také velký respekt. Nový Susanoo je ale přeci jen ještě o kousek větší a hlavně toho chladí více.
Základna chladiče je tradičně měděná deska s poniklovaným povrchem s rozměry 38x38mm. Je zcela plochá a hladká, skoro jako zrcadlo. Kvalita je tedy na více než dostatečné úrovni. Nicméně základna je jen součástí poměrně velkého základního pasivu s vysokými žebry. Základní pasiv má 82x62x51mm a má 16 žeber.
Mezi základnu a pasiv jsou umístěny 6mm heatpipe. Těch je celkem 12 a jako obvykle směřují přímo vzhůru, kde jsou na nich nasázeny hliníkové pláty, které tvoří pasivy, jež jsou chlazené a které tedy odvádí teplo od procesoru.
Hlavní těleso má 42 žeber 2mm od sebe a pláty jsou větší. Druhý menší těleso je nižší, ale zase umístěno výše, kvůli grafickým kartám, které pod něj přijdou. Má jen 26 plátů. Celkové zpracování je na obvykle slušné úrovni, kterou známe z ostatních modelů Scythe. Konstrukce je slušně opracovaná a bytelná. Designově vypadá rozhodně atraktivně, hlavní je ale funkčnost.
Chlazení obstarává čtveřice 100mm ventilátorů. Zde se asi někteří mohou ptát, proč místo nich nepoužil Scythe nějaký 200mm ventilátor. Hlavní důvody jsou v zásadě dva. První z nich je bezpečnostní, kdy si představte, jakou sílu by měly lopatky a co by se stalo, kdybyste do roztočeného ventilátoru strčili prst. Nic příjemného. Druhý důvod je ryze praktický. 200mm ventilátory jsou raritní. 100mm jsou jednodušší a levnější na výrobu i na případnou výměnu, když se třeba jeden porouchá.
Osazený 100mm ventilátor se dokáže otáčet rychlostí 500-2000ot/min, přičemž má jak samoregulaci, tak můžete jeho otáčky manuálně nastavit potenciometrem (samozřejmě u všech čtyř najednou). Hlučnost je tak od 9,42-37,69dBA. Průtok vzduchu dokáže být samozřejmě značný. Od 85,03 – 340,14m3/h. Běžná hlučnost ventilátorů je řekl bych velmi dobrý průměr a jsou tiché.
Celkově velmi zajímavý chladič, který rozhodně má co nabídnout. Podívejme se na něj tedy v praxi.
|