Strana 4 z 5
Tyto testy chladičů koncipujeme hlavně jako rychlé a přehledné srovnávací testy jednotlivých modelů. Náš testovací postup je jednoduchý. Do stejné skříně a na stejné sestavě testujeme za stejných teplotních podmínek v místnosti všechny modely a to jednoduše v režimech automatické regulace (tak jak většina z vás bude chladič používat, prostě jej nasadí a je to). Pak ale také vyzkoušíme jednotlivé modely s konkrétně nastavenými 1000ot/min u ventilátoru a také co to udělá s výkonem, když dáme otáčky ventilátorů na maximum. Hlučnost pak jednoduše bodujeme podle sluchu. Testujeme v uzavřené bedně ve všech režimech.
Opravdu nám nejde o laboratorní testy, jsou to testy uživatelské, rychlé a v běžných podmínkách, ve kterých tyto chladiče budete používat. Nic více a nic méně.
U obou chladičů se lze obejít bez nutnosti demontáže celé desky, což je pro mnohé plus, nicméně pro pevnost a přesnost samotného uchycení to pro část uživatelů být pozitivní zpráva nemusí. Na Intel platformě není co vymýšlet, chladič se připevňují stejnými „kolíky“ jako referenční Intel chladič. Takže pozor, ať ty konce neohnete a ať to správně zajistíte.
Pro osazení chladičů na AMD platformu se využívá plastového rámečku, který všechny AMD desky mají. K základně obou chladičů přišroubujete kolíbkové upínky a nasadíte to klasicky na ten AMD rámeček. Drží to dobře. Opravdu nemá smysl montáž nějak rozebírat, kromě přišroubování jednotlivých upínek k základně chladiče, vás žádné komplikace nečekají a jednodušší to být snad ani nemůže.
Pokud jde o 120mm ventilátor, u obou modelů jde o úplně stejný model. Scythe jej označuje jako Slip Stream 120 PWM Adjustable. Klasicky má rozměry 120x120x25mm. Má regulaci automatickou, ale pomocí přímo instalovaného potenciometru můžete zvolit otáčky sami. Rozmezí, ve kterém se dokáže pohybovat, je 470 - 1900rpm, což dává průtok vzduchu 23,0 - 110,31CFM (39-187m3/h). Na oba chladiče se upíná pomocí drátků, což je také klasika. Nutno ovšem dodat, že ani v jednom případě to není moc pohodlné upínání a chce to trochu síly to tam dostat, jak to má být. Zvlášť ve stísněném prostoru skříně to může být docela piplačka.
A jak jsou na tom oba chladiče s výkonem? Asi nelze čekat, že by propadly a podle očekávání je větší Yasya výkonnější a dosahuje lepších teplot:
Yasya je výkonově srovnatelná s Ninja3, rozdíly jsou velmi malé a Yasya, pravděpodobně díky konstrukci pasivu, je na tom velmi dobře a na desetinky stupňů, na které neměříme, je na tom i lépe. Ale v běžném provozu nemáte šanci ten rozdíl vlastně poznat a vlastní ventilátory jsou vlastně také stejné.
Rasetsu má menší pasiv a je to znát. Rozdíl v teplotách už je jasně měřitelný. Nicméně rozdíl zase není až tak markantní. Tento chladič se nám líbí ale proto, že chladí i okolí procesu a hlavně přivádí vzduch i k operačním pamětem, které jsou zejména u AMD platformy často přímo pod ventilátorem na chladičích konstrukce ala Yasya. Rasetsu má tedy tuto výhodu.
Celkově se jedná o velmi dobré a účinné chladiče, které vás rozhodně nezklamou. Naše 4GHz šestijádro od AMD zvládnou uchladit celkem bez potíží. Takže opravdu neexistuje běžný procesor, na který by i po jeho běžném OC, nestačily. Otázkou je, jak je to s hlučností …
|