Strana 5 z 5
Než vyneseme ortel, řekněme si něco o té hlučnosti při provozu. Oba chladiče mají úplně stejný ventilátor, který je úplně stejný, jako u nedávno testovaného Ninja3. Není tedy divu, že jsou na tom s hlučností provozu stejně, snad s malým rozdílem u Rasetsu, které má trochu jinou hladinu toho zvuku, asi kvůli umístění hladiče. Celkově je to s hlučností tak, že velmi průměrně.
Na Noctua ventilátory to v žádném případě nemá, ale cena těch ventilátorů je také úplně někde jinde. Nicméně průměr v tomto případě znamená, že v klidu, při samočinné regulaci je to opravdu velmi tiché a v zátěži se sice hluk zvýší, ale jsem si jist, že to chladič na grafice v pohodě přehluší. Na maximálních 1900ot už to uslyšíte zcela bezpečně, ale pořád to není startující vrtulník, jako u jiných chladičů. Prostě po stránce hlučnosti, jsou na tom tyto modely ve své tří naprosto průměrně, ale zcela vyhovující.
Začněme modelem Rasetsu. Vzhledem k tomu, že stojí stejně, jako druhý model, ale protože je menší a tedy i méně výkonný, je jasné, že z hlediska výkonu je horší volba. Vzhledem k jeho konstrukci je tu i nemožnost osazení a posílení výkonu druhým ventilátorem. Nicméně jeho konstrukce má i výhodu v tom, že je nižší a prostě takový kompaktní.
Hlavně bych jej ale s klidem doporučil na AMD platformu, kde jsou často paměti tak blízko patice procesoru, že když tam osadíte chladič, jako je třeba Yasya, tak vám ventilátor umístěný z boku vyjde přímo nad paměťové moduly, ke kterým se pak nedostává vzduch. A když tam máte třeba 4 moduly vedle sebe, je to docela zajímavé topné těleso. Výhodou konstrukce a směru chlazení Rasetsu je chlazení prostoru kolem CPU a tedy i pamětí, kdy je pak v tomto prostoru o pár °C nižší teplota, než třeba s chladičem Yasya.
Rasetsu tedy výkonově na Yasya nebo Ninja3 za podobnou cenu nestačí, ale má své výhody, plynoucí z rozdílné konstrukce a rozhodně to není žádný chudinka, který váš procesor slušně a tiše neuchladí.
Tento chladič mě příjemně překvapil. Je sice o něco menší než Ninja, ale ve výsledku chladí úplně stejně s úplně stejným ventilátorem i hlučností. Ta konstrukce pasivu je vynikající a kromě toho i vypadá velmi pěkně. Konstrukce chladiče umožňuje i případné osazení druhého ventilátoru.
Dodávaný ventilátor má samočinnou i manuální regulaci, takže na vše připraven. Hlučnost je stejná jako u Ninja3, tedy průměr, ale nic co by tyto modely nějak diskvalifikovalo. Za cenu 1000 korun je to velmi velmi dobrý chladič, a pokud bych si měl vybrat mezi Ninja3 a tímhle, vybíral bych jen podle vzhledu.
Mám-li říci svůj osobní názor, tak Yasya je hezčí a nemá ten tuning design polep navrchu.
Za 1000 korun se jedná o kvalitní, dobře navržené a dobře vyrobené chladiče, které udělají velmi dobrou službu. Konstrukční rozdíl je zřejmý, výběr je tedy na vás. Pokud bych měl zmínit negativa, tak je to pasta v pytlíčku a pro některé příliš jednoduché upínání. Ventilátory jsou průměrné, dobře vybavené, ale hlučností v provozu jsou opravu naprostý průměr, ale dostačující. Všechno prostě odpovídá ceně těchto chladičů. Doporučit lze oba dnes testované modely, ale vzhledem k vyššímu výkonu a stejné ceně a subjektivně i hezčímu provedení, je model Yasya dnes chladičem, který si zaslouží naše ocenění.
"Scythe Yasya - pěkný, dobře navržený, výkonný a cenově zajímavý chladič"
Za zapůjčení děkujeme společnosti Scythe
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|