Na první pohled jsou vidět drobné rozdíly. Tělo chladiče doznalo menších změn vůči předchozímu modelu, kdy je o něco širší a také heatpipe trubice jsou v samotném pasivu jinak rozložené. U předchozího modelu byly heatpipe pěkně v řadě za sebou, u Fera 3 modelu jsou poslední dvě trubice na krajích uloženy vedle sebe.
Vlevo je Fera 3 a vpravo FERA 2
Fera 3 vlevo má i širší pasiv, která je nově navíc asymetrický. Nárůst rozměru tedy nebude znamenat, že by chladič překážel třeba operačním pamětem. Celková výška osazeného chladiče zůstává solidních 155mm.
Vlevo ventilátor pro Fera 3 a vpravo pro Fera 2
Velká změna nastala u přikládaného 120mm ventilátoru, kdy Fera 3 používá nový ventilátor Sigma PRO PWM. Jasně vidíte zcela jiný design lopatek, který by měl napomáhat nižší hlučnosti, než u ostře řezaného předchůdce, přitom výkon ventilátoru by měl být ještě lepší. Silentiu Uvádí hlučnost 8 – 15dBA a vydržet by měl zhruba 50 tisíc hodin, tedy 5,5 roku.
SilentiumPC Fera 3 – Instalace
Jako testovací sestavu jsem se rozhodl použít základní desku Asus Crosshair V formula Z ve spojení s procesorem AMD FX-8300. Přece jenom socket 1150/1151 by nebyla taková výzva. Skříň a zdroj dodala firma be quiet! a to konkrétně Silent Base 800 se zdrojem Dark Power 10 850W s platinovou certifikací. Grafická karta je od firmy ASUS, konkrétně řady MATRIX.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá a dobře popsaná v přiloženém manuálu. Celá instalace zabere zhruba 5 minut, což považuji za velmi dobré.
Z celé instalace jsem pořídil video:
A jak je to tedy s výkonem a provozem v praxi? Podívejme se …