Strana 1 z 4
- TEST: SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224
– populární klasika nově ve verzi s RGB podsvícením
Jeden z nejpopulárnějších univerzálních chladičů přichází ve verzi s RGB podsvícením. Jaký je? Všichni určitě znáte chladič Fera 2/3, s kterým si firma SilentiumPC vydobyla přední příčky v poměru cena/výkon v cenovém segmentu 6-7 stovek s DPH. Nyní tato firma přichází na trh s jeho další evolucí a dle trendů poslední doby nemůže chybět podpora RGB. Nový model vychází z konceptu svého předchůdce, tedy má stejný pasiv, stejnou montážní sadu, ovšem je vybaven novým RGB ventilátorem a shora se nachází nový podsvícený panel s motivem výrobce.
Chladící výkon by měl být dle výrobce identický se základním modelem bez podpory RGB a schopný uchladit až 180W. Cena tohoto modelu činí na 999,- s DPH. To znamená že za přítomnost RGB ventilátoru a dalšího nasvícení zaplatíte navíc 370 korun, protože verze FERA 3 bez RGB stojí 629 korun. Já se samozřejmě zaměřím v dnešní recenzi hlavně na to, jak si tento model poradí s uchlazením procesoru Ryzen 1700X, jak v základním nastavení, tak i v přetaktovaným stavu na 4GHz. Šetřit ho tedy rozhodně nebudu.
- Výkon uchladit procesor až s 180W TDP.
- Přímý kontakt heatpipe trubic s plochou procesoru.
- Podpora téměř všech socketů na trhu (nepodporuje TR4)
- Ultra tichý 120mm ventilátor Sigma HP RGB.
- Teplo-vodivá pasta PT-2 (5.0W/M.K) v základním balení.
Pasiv je klasické osvědčené konstrukce využívající čtyři heatpipe trubičky o průměru 6mm. Ty mají přímý dotek s procesore, protože tvoří základnu chladiče. Ovšem bacha na tekutý kov, ten se v tomto případě nemůže použít, protože by to rozleptalo hliník kolem těchto trubiček. Takže u tohoto chladiče je nutnost použít klasickou teplo vodivou pastu.
Samotný pasiv také umožňuje osadit ventilátory hned dva, v balení máte tedy další dvě spony a tím tedy můžete navýšit jeho chladící výkon. V balení také najdete kabely potřebné k zapojení chladiče do RGB konektoru na desce a pokud vaše deska tento konektor nemá, je zde malá redukce, pomocí můžete efekty a barvu osvětlení měnit manuálně. Toto je velmi šikovné, protože takto mohou tento chladič koupit i lidé co třeba ještě desku s podporou RGB nemají ale do budoucna si jí plánují pořídit, třeba s novým procesorem.
Podívejme se na něj tedy podrobněji …
|