I tento chladič je pochopitelně univerzální a pasuje na všechny aktuální Intel i AMD platformy. V našem případě jsme chladič namontovali na AMD AM3+ desku, i když testovat výkon budeme na Intel platformě.
Jak na AMD, tak na Intel musíte použít předem určené díly. Nemůžu říci, že by montáž byla výrazně příjemná, zejména na AMD ty malé matky dotahované klíčem připomíná dávné hrátky se stavebnicí Merkur. Zvládnout se to ale dá a drží to dobře.
Montáž na Intel je podobná. Ke všemu udělalo SilentiumPC nejen papírový obrázkový návod, který je přímo v balení, ale natočilo to i na video, takže opravdu nebudete při montáži tápat.
Teoreticky lze chladič namontovat na AMD i Intel platformě dvěma směry, tedy tak, že ventilátory by měly foukat buď na zadní stranu, nebo vzhůru. Správně je ale ta montáž s ventilátory foukajícími na zadní stranu, tedy osazenými nad RAM. Tak totiž nedochází ke kolizím. Pasivy končí těsně tam, kde začínají RAM sloty. I při bočním osazení ventilátoru tak není velký problém.
Pochopitelně záleží, jak vysoké máte hřebeny na RAM. U nízkých a standardních RAM žádný problém nebude. Pokud máte pasivy o něco vyšší, jako v našem případě, ventilátor bude lehce vysunut výše, ale pořád nebude přerůstat onu celkovou 158mm výšku chladiče. U vyšších hřebenů na RAM ale problém tradičně bude, ovšem to není jen záležitost tohoto chladiče. SilentiumPC to má vyměřeno všechno dobře.
A jak funguje tento chladič v praxi, po stránce výkonu a hlučnosti?