Testovací sestavu jsem kompletně obměnil a předchozí starý AMD FX-9590 nahradil aktuální procesor Ryzen 7 1700X s 95W TDP. Základní desku i grafiku věnovalo české zastoupení MSI v podobě modelu X370 Gaming Carbon Pro a grafickou kartu AMD Radeon RX 580 8GB GAMING X Plus. M.2 SSD disk pak věnovalo české zastoupení Transcend. Paměti věnovala společnost ADATA svým modelem XPG Z1 2x8GB o frekvenci 3000MHz ve zlatém provedení.
Testování bude probíhat i v nové skříni od Cooler Master MasterCase Pro 6 a o napájení sestavy se postará zdroj téže značky v podobě modelu MasterWatt s výkonem 500W.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá a část instalačního procesu je identická se vzduchovými modely tohoto výrobce. Kód tedy již někdy instaloval nějaký chladič od SilentiumPC, nebude mít sebemenší problém. Celá instalace zabere zhruba 5 minut, což je takový lehký nadprůměr. Nejsložitější je obvykle namontovat výměník do skříně, což už záleží na konkrétním modelu počítačové CASE. Vzhledem k rozumné velikosti a tomu že SilentiumPC je také výrobcem velmi populárních modelů počítačových skříní, má to zmáknuté.
A jaký je tedy výkon v praxi?
Teploty v praxi
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Přiložené ventilátory jsem testoval v nastavení 5/7/12 V.
5 V – 820 Rpm
7 V – 1150 Rpm
12 V – 1900 Rpm
Jak je vidět z grafů, Navis 240 Pro podává podobný výkon jako minule testovaný AIO chladič od CoolerMasteru. Rozdíl je pouhý jeden stupeň v režimu 12V na ventilátorech a dva stupně v režimu 5-7V. Tedy nic zásadního.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou obecně teploty o něco nižší a ani jeden z chladičů neměl problém i při 5V režimu.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru Ryzen 1700X kdovíjaké. Procesor se dost podtaktuje a sníží svoji spotřebu na naprosté minimum. Zde se tedy chladiče srovnávají skoro na identické teploty. Rozdíly jsou minimální.
Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů RYZEN, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
Jak je vidět z grafu, Navis 240 Pro měl problém pouze s 5V na ventilátorech, zde již opravdu ventilátory nestačily radiátor ochlazovat. Při režimu 12V a 7V ale neměl vodník problém a i v opravdu extrémní zátěži v OCCT při vytížení všech 16 vláken na 100% procesor uchladil. Ve hrách samozřejmě čekejte teploty mnohem nižší, OCCT simuluje opravdu tu nejhorší možnou variantu. Také napěti je hodně přestřelené, většina procesorů Ryzen 1700X zvládá 4GHz kolem 1.35-1.4V, kde jsou teploty nižší. Obecně vzato AMD jsou dnes velmi efektivní a celkem chladné procesory, na rozdíl od konkurence.