Strana 3 z 3
Paměti ADATA D80 mě hodně překvapily a asi nejsem jediný. Přece jenom dosáhnout na průměrné desce Z170/270 na metu 4000 MHz, se mi doposud nepovedlo ani s pamětmi G.SKILL, které navíc používají SAMSUNG čipy. Tyto nové ADATA paměti by měly využívat novou generaci HYNIX DDR4 čipů. Věřím tomu, že pokud bych paměti osadil na nějakou lepší desku typu APEX od ASUS a nastavil napětí ještě výše, tak by možná padla i meta kolem 4 200 - 4 400 MHz, ostatně rekord 5500MHz z Computexu je docela výmluvný a zjevně na limity nesahám. Paměti nezklamaly ani z pohledu snížení časování z 2T>1T. Nakonec jsem byl schopen je rozjet na základní frekvenci 3 600 MHz s krásným časováním CL15.16.16.16 1T. Díky tomu trošku narostly přenosové rychlosti a značně se snížila latence pamětí blízko k 40 ns.
Na dobrých výsledcích se podílí i ono hybridní kapalinové chlazení. Celkem zajímavý koncept v praxi přináší snížení teploty o několik °C s tím, že při vyšších taktech přes 4GHz je ten rozdíl vyšší a poznatelný proti klasicky chlazeným modulům podobné velikosti heatspreaderů. I na vysoké frekvenci byly moduly překvapivě vlažné. Vypadá to tedy, že ten koncept funguje a dost možná se tedy rozšíří.
Zpracování modulů je špičkové, pokud jde o tu komoru a použité paměti. Design boků, tedy kovových heatspreaderů může ale budit trochu diskuse, kdy se asi nemusí líbit úplně každému a ADATA mohlo zvolit možná nějaký uhlazenější design. Nicméně asi chtělo zůstat ve stylů okázalejších XPG DDR4 modelů, které dnes nabízí. RGB podsvícení a jeho provedení patří k současné TOP špičce, zde žádné výhrady nemám.
Samozřejmě je tu ještě otázka ceny. Operační paměti jsou dnes bohužel velmi drahé zboží obecně. A tohle je nejšpičkovější, nejrychlejší a technologicky unikátně chlazený model od ADATA, který nabízí. Cenově je tedy výše, než řekněme standardní XPG modely tohoto výrobce. Základní 2x 8GB 3000MHz stojí 5300 korun, 2x 8GB 3200MHz je za 5700 korun, testované 2x 8GB 3600MHz stojí 6200 korun a 2x 8GB 4133MHz přijdou na 7200 korun. Samozřejmě 4x 8GB kity jsou ještě mnohem dražší.
Ceny jsou vysoké, ale to ceny všech DDR4 dnes. Jinak ale nejsou SPECTRIX D80 o moc dražší než SPECTRIX D40, které zdaleka tak dobré výsledky nepodávaly a již jsme je také testovali. Vzhledem k lepšímu zpracování chlazení, i použitým čipům u D80 proti D40, je cenový rozdíl zhruba 500 korun celkem odpovídající. Nejsou předražené ani ve srovnání se špičkovou konkurencí, kdy třeba GSKILL TridentZ RGB na podobných specifikacích stojí stejně nebo dokonce ještě o nějakou tu stovku více a podobně stojí i další modely. ADATA Spectrix D80 vzhledem k unikátnímu a funkčnímu chlazení tak nevycházejí vůbec špatně.
Společnost ADATA překvapuje novou modelovou řadou XPG SPECTRIX D80 RGB Liquid Cooling paměťmi. Zajímavé řešení chlazení, které má v praxi sice ne zásadní, ale poznatelný přínos a rozhodně unikátní design a konstrukci. Nová generace použitých DDR4 čipů přichází také s podstatně vyššími takty a tyto ADATA paměti patří nyní dokonce k vůbec nejlepším a pro OC nejschopnějším modelům na trhu, což jsem si v praxi ověřil.
Bohužel jen na Intel platformě, na víc nebyl čas a rozhodně by stálo tyto paměti vyzkoušet i na RYZEN AM4 či TR4, což jsou dnes z mnoha důvodů zajímavější PC platformy než Z370 natož X299 od Intelu, i když u nich asi vzhledem ke konstrukci paměťového subsystému bude mnohem snadnější v praxi dosahovat taktů 4000MHz+. Takže snad někdy jindy. Celkově zajímavá novinka, cenově si také nestojí špatně (ve srovnání s jinými modely RAM, které tak zajímavé chlazení nemají) a mohu tedy doporučit, pokud hledáte něco podobného.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|