Thermalright Le GRAND MACHO RT – Instalace a teploty
Jako testovací sestavu jsem se rozhodl použít základní desku Asus Crosshair V formula Z ve spojení s procesorem AMD FX9590, což je 220W bestie, která tento chladič otestuje opravdu na své limity. Přece jenom socket 1150/1151 by nebyla taková výzva už z hlediska použité „prasopasty“ pod IHS, která by zbytečně omezovala podmínky během testování. Skříň a zdroj dodala firma bequiet! a to konkrétně Silent Base 800 a zdroj Dark Power 10 850W s platinovou certifikací. Grafická karta je taktéž od firmy ASUS, konkrétně řady MATRIX.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá a dobře popsaná v přiloženém manuálu. Celá instalace zabere zhruba 5 minut, což považuji za velmi dobré. Není zde tedy žádný zádrhel. Vůči modelu Macho direct, zde se díky rovné a poniklované základně dá bez obav použít metoda nanesení pasty na „kříž“ a pasta se následně při domáčknutí na procesor krásně roztáhne po celé dosedací ploše bez vzniku nežádoucích vzduchových mikro bublinek.
Z celé instalace jsem pořídil video
Thermalright Le GRAND MACHO RT – Měření teplot
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30minut, aby se teploty ustálily.
Přiložený ventilátor jsem testoval v nastavení 5/7/12V.
5V – 600Rpm
7V – 800Rpm
12V – 1300Rpm
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, dokázal Macho Direct příjemně překvapit.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru FX-9590 nijak velké :).
Thermalright Le GRAND MACHO RT
– Měření teplot (Silent Wings 2 140mm)
Jelikož mi firma Be Quiet! poskytla do testovací sestavy zdroj, skříň i mnoho ventilátorů, rozhodl jsem se tento chladič otestovat také s jejich ventilátorem, který je „laděn“ hlavně na co nejtišší chod s tím, že má menší chladící výkon. Proto jsem byl celkem zvědav, zda dokáže uchladit 220W procesor s minimálním průvanem skrze žebra pasivu. Tyto ventilátory doporučuji opravdu těm největším extrémistům tichého chlazení, kde patří Be QUiet! k absolutní špičce na trhu.
Ventilátor jsem testoval v nastavení 5/7/12V.
5V – 450 Rpm
7V – 700 Rpm
12V – 1000 Rpm
Pokud se podíváme na grafy, je na první pohled zřejmé, že ventilátor Be Quiet! neměl problém ani v OCCT.
Co se týče herního režimu, zde ventilátor na 7V/5V už uspěl a nechal konkurenci opět za sebou. Takže se opět ukázala opravdu obrovská síla pasivu jako takového. Klobouk dolů před Thermalright.
Co se týče chodu procesoru bez vytížení ...
díky minimální spotřebě se chladiče až na Enermax ETS-T40it srovnaly na celkem vyrovnanou úroveň, ale i zde Macho Direct dopadl ze všech nejlépe.