Strana 3 z 4
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30minut, aby se teploty ustálily.
Přiložený ventilátor jsem testoval v nastavení 5/7/12V.
- 5V – 400Rpm
- 7V – 600Rpm
- 12V – 1300Rpm
Jak je vidět z grafů, problém měl chladič pouze v OCCT při 5V, kde už opravdu nestíhal chladit oněch 220W, a procesor se začal přehřívat a podtaktovávat. Co se týče samotného srovnání výkonu na úroveň True Spirit téže značky chladič nedosáhl, ale dokázal těsně porazit Fortis 3 od SilentiumPC.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, dokázal Macho Direct příjemně překvapit. Hlavně svým chodem při 5V na ventilátoru, kde díky svému obrovskému pasivu porazil jak True Spirit, tak i Fortis 3.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru FX9590 kdovíjaké. Procesor se dost podtahuje a sníží svojí spotřebu na naprosté minimum. Thelmaright Macho Direct se zde díky svému velkému pasivu vede přímo ukázkové a podává nejlepší výsledky.
- Měření teplot s beQuiet! Silent Wings 2 140mm
Jelikož mi firma Be Quiet! poskytla do testovací sestavy zdroj, skříň i mnoho ventilátorů, rozhodl jsem se tento chladič otestovat také s jejich ventilátorem, který je „laděn“ hlavně na co nejtišší chod s tím, že má menší chladící výkon. Proto jsem byl celkem zvědav, zda dokáže uchladit 220W procesor s minimálním průvanem skrze žebra pasivu. Tyto ventilátory doporučuji opravdu těm největším extrémistům tichého chlazení, kde patří Be QUiet! k absolutní špičce na trhu.
Ventilátor jsem testoval v nastavení 5/7/12V.
- 5V – 450 Rpm
- 7V – 700 Rpm
- 12V – 1000 Rpm
Pokud se podíváme na grafy, je na první pohled zřejmé, že ventilátor BeQuiet! měl problém opravdu jenom v OCCT, kde prostě neměl už dost síly, aby dokázal pasiv ochladit. Problém byl konkrétně na 5-7V, kde měl ventilátor malý průvan. Při 12V ale BeQuiet! procesor uchladil a to opravdu s minimálním hlukem. Ono na plné otáčky nedělá ventilátor skoro žádný hluk, takže i kdyby jel neustále na plno, nebudete o něm vědět.
Co se týče herního režimu, zde ventilátor na 7V/5V už uspěl a nechal konkurenci opět za sebou. Takže se opět ukázala opravdu obrovská síla pasivu jako takového. Klobouk dolů před Thermalright.
Co se týče chodu procesoru bez vytížení, díky minimální spotřebě se chladiče až na Enermax ETS-T40it srovnaly na celkem vyrovnanou úroveň.
Ale i zde Macho Direct dopadl ze všech nejlépe.
|