Strana 8 z 8
- Hodnoceni a doporučeni DDWorld.cz
V hlavní roli dnes byly dva šestijdárové procesory AMD Phenom II X6. A to konkrétně modely X6 1090T Black Edition na 3,2GHz a X6 1055T na 2,8GHz. Brzy se k nim přidá ještě 1035T na 2,6GHz, který bude ještě levnější a očekával bych logicky i 1065T na 3,0GHz, který by zapadl mezi 1055T a 1090T, kde je poměrně velká cenová mezera. Hlavní je ale odpověď na otázku, zda jsou to jen takové vějičky nebo skutečně procesory, které zahýbou s naším výběrem.
Bez přehánění znamenají to druhé. Pokud jste uvažovali o nákupu platformy Intel P55 a Core i5-750, tak už víte, že byste udělali poměrně chybu. Za stejnou cenu vám AMD servíruje 6 jader a Turbo, což znamená, že 4 jádra s TB bez HT u Core i5-750 je méně téměř v každé situaci. V některých případech, jak jste mohli vidět v testu, je rozdíl opravdu velmi výrazný. Celkově je Core i5-750 jasně poraženo na celé čáře. Nezachrání jej ani o 10W nižší spotřeba v klidu i zátěži, což je zanedbatelné na rozdíl od nezanedbatelného výkonu, který nám X6 dokáže nabídnout.
Pokud uvažujete o nákupu Intel X58 a Core i7-9xx, tak tam se mají věci tak, že pokud nehledíte na peníze, tak si rovnou kupte Core i7-980X. Ano, je drahý a ne vždy dokáže tu cenu ospravedlnit, ale v mnoha aplikacích je výrazně rychlejší než cokoliv jiného a platíte prostě za to, že je to bez debat nejvýkonnější desktopový CPU na světě (i když ne všude a zejména ve hrách mu jeho aura spadne). Pokud ale uvažujete nad pořízením čtyřjádrového Core i7-9xx, pak dokáže AMD nabídnout za lepší cenu i více a také méně (hlavně ve spotřebě). Srovnejte si třeba pořizovací náklady na platformy X58 a AM3 – beru jen srovnatelné desky kvalitou a výkonem. Za Intel platformu si zkrátka připlatíte a ve srovnání s AMD Phenom II X6 dostanete za ten příplatek často velké nic. Hlavní výhodou AMD X6 je ten fakt, že jej lze osadit v podstatě na každou slušnou i starší desku za pár korun. To u procesorů Core i7-900 není možné. A to už na srovnání obou platforem udělá hodně. I z výkonového pohledu má X6 hodně blízko Core i7-900/800 a i zde hraje cena ve prospěch AMD. Z hlediska provozních vlastností si Intel i AMD nemají, co vyčítat, i když X58 platforma se opět ukazuje, jako o něco více náročnější, což ale majitele a ty, co na X58 mají, asi moc netrápí.
Na začátku jsme si položili několik otázek. Šestijádrový Intel Core i7-980 je téměř 3,5 dražší než AMD Phenom II X6 1090T. Je AMD také 3,5x slabší? No to ani náhodou. Maximálně v nejlepším případě je Core i7-980X výkonnější o polovinu, běžně ale tak o 30% ale v mnoha neoptimalizovaných aplikacích také třeba o téměř nic.
Pokud jde o výběr CPU, tak s tím nové AMD Phenom II X6, pokud si tedy nejde koupit PC úplný neznalec poměrů, poměrně zahýbe. Model 1090T je BE edice, a za něj si AMD žádá poměrně dost, u nás ho prodraží i posilující dolar. Takže ceny přes 7000 bohužel nejsou výjimkou. Za zhruba stejnou cenu ale pořídíte u Intelu buď Core i5-670, což je dvoujádro na 3,46GHz nebo Core i7-860, což je čtyřjádro na 2,8GHz a oba tyto modely jsou pro LGA1156 a P55 platformu. Nebo Intel nabízí nový Core i7-930 na 2,80GHz do LGA1366 a X58. S nimi si ale 1090T dokáže poradit, i v nejhorších případech není o moc slabší, ale v lepších případech má výhodu 2 fyzicky přítomných jader navíc a tomu nejsou Core i7-860 nebo Core i7-930 schopny čelit. A pokud jde o dvoujádrový Core i5-670 za 7000 korun, ten procesor je vtip. Jeho výkon je vysoký jen ve starších jednojádrových aplikacích, jakmile přijde na moderní vícejádrovou aplikaci, je doslova tragický, což se po pohledu na jeho cenu změní v tragikomedii. Ta je o to smutnější, že to Intel dokáže za tyhle peníze prodat, což hodně vypovídá ani ne tak o schopnostech Intelu, co by obchodníka (ty známe), ale o naprosté neznalosti velké části zákazníků z řad běžných uživatelů i firem.
Model AMD Phenom II X6 1055T na 2,8GHz je sice slabší, ale při ceně pod 5000 korun je to asi vůbec nejzajímavější mainstreamový procesory do 5000! Jeho přímou cenovou konkurencí je čtyřjádrový Intel Core i5-750, ten mu ale v drtivé většině případů nestačí, není slabý ale na X6 nestačí. Koupit tedy Intel Core i5-750 je za současné ceny nesmysl. I když pravda, pořád menší, než za ještě o něco vyšší cenu pořídit 32nm dvoujádro Intel Core i5-660/661. V samostatném testu těchto CPU, jsme je označili za diskutabilní. Dnes, když nám za stejnou cenu AMD naservíruje místo 2 hned 6 jader, je dvoujádrové Core i5 za současné ceny prostě absolutní výsměch každému, kdo jen trochu ví, co si to kupuje. To jen dokazuje, že není problém v tom, že by AMD nedokázalo nabídnout lepší procesor než Intel, to dokáže kdykoliv a dnes to také ve většině cenových kategoriích umí. Problém je, že je mu to k ničemu, když se najde obrovská skupina zákazníků, která si z nějakého pro nás nepochopitelného důvodu prostě ta maximálně nezajímavá a nevýhodná Core i5 koupí. Před Intelem smekáme, protože s jakou grácií dokáže tyhle procesory s výrobní cenou pár dolarů prodávat za stovky dolarů na konci, to je opravdu na Nobelovu cenu za ekonomii. Nicméně jako světaznalí a hlavně poměrů znalí uživatelé a zákazníci, musíme říci, že Intel nemá proti AMD Phenom II X6 1055T zhola nic, co bylo stejně zajímavé.
Řekneme to bez obalu. Některé testy jsme dělali i více než 2x, protože jsme nevěřili, co X6 dokáže. Stejně tak jsme se ptali několikrát na cenu, zda je opravdu tak nízká. AMD nás zkrátka dokonale překvapilo. X6 jsou mnohem lepší, než jsme čekali. A přitom nejsou nic složitého. Jen přidaná dvě jádra ke čtyřjádru a světe div se, se stejnou spotřebou! To jen dokazuje, že AMD opravdu umí vyladit architekturu i výrobní proces k dokonalosti. Phenom II X6 jsou ty nejlepší procesory od AMD v celé jeho historii. Dokáží být až neuvěřitelně výkonné za zlomek ceny nejbližší ho konkurenčního šestijádrového CPU a přitom nejsou o nic žravější než jakýkoliv běžný čtyřjádrový CPU! Jdou skvěle taktovat a to nejlepší, jdou osadit i do poměrně starých desek, pokud výrobce vydá patřičný bios. Vzhledem k ceně se nám 1055T model líbí více než 1090T, který má výhodu otevřeného násobiče a v základu vyšší frekvence. Oba jsou ale vynikající a nabízejí více než konkurence. AMD Phenom II X6 1055T ale při své ceně je opravdu překvapivě dostupný supervýkonný procesor pro jakoukoliv optimalizovanou moderní aplikaci s velkým OC potenciálem.
Tak jistí svým doporučením nikdy nebyli:
1, Pokud chcete výkonný šestijádrový procesor bez ohledu na cenu, tak kandidát je skutečně jeden jediný. Šestijádrový 32nm Intel Core i7-980X. Stojí sice to, co průměrný solidní počítač se vším všudy, elektřinu polyká po kilowatech a dokáže pořádně zatopit, ale z hlediska výkonu má v mnoha případech výrazný náskok a je to prostě to nejlepší. AMD nemá nic, co by se mu celkově alespoň přiblížilo.
2, Pokud ale uvažujete více ekonomicky, tak v tuto chvíli za současného stavu věcí je AMD 1055T jediný procesor, který kolem 5000 korun skutečně stojí za to si pořídit a je naprosto bez konkurence. Zejména v dobře optimalizovaných aplikacích je jeho výkon za danou cenu prostě fantastický. Kupovat si v podobné cenové relaci čtyřjádro se stává nesmyslem a pořídit si dvoujádro už hraničí s důvodem, nechat se vyšetřit. Nicméně dražší model AMD 1090T už má konkurenty o dost blíže, ale i ten je většinou celkově o něco výhodnější, protože 6 jader je 6 jader a to vám čtyřjádrový Intel Core i7 860/930 za stejnou cenu nenabídnou - ale je to docela vyrovnané. Bohužel 1090T, stejně jako konkurenční Core i7-860/930 už stojí přes 7000 korun a to je pro většinu uživatelů zbytečně velký výdaj za CPU. Těch 5000 korun je takové to maximum, co je většina z nás za CPU ochotna dát, když to bude stát za to.
A musíme říci, že AMD X6 1055T za to opravdu stojí. Takže hledáte skutečně výkonný, provozními vlastnostmi solidní a cenově dostupný procesor se solidním výkonovým i OC potenciálem na cenově dostupné platformě? Už jste ho našli ….
(Doporučení získavají procesory Intel Core i7-980X a AMD Phenom II X6 1055T a 1090T - model 1055T získává navrh ocenění za skvělý poměr cena-výkon)
Za zapůjčení procesorů děkujeme společnostem Intel a AMD a soukromým osobám :)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|