Strana 4 z 6
- Radiátor, aneb kde přichází ke slovu vzduch
Ohřátá kapalina putuje do radiátoru a právě tady dochází k zapojení vzduchového chlazení. Radiátory mohou být (nutně nemusí) chlazeny klasicky ventilátory. Každopádně právě tady se teplo předává.
Radiátory můžeme rozdělit dle dvou hlavních kritérií:
- Pasivních chlazení
- Aktivní chlazení pomocí ventilátorů
Dále podle použitého materiálu:
- Hliníkové
- Měděné (taky v kombinaci s mosazí)
Radiátor je více méně nejdůležitější součást okruhu protože přímo ovlivňuje celkový chladící výkon celého okruhu a proto je vždy lepší vzít co největší, jaký se do dané skříně vejde. Pokud uživatel špatně zvolí, může tím celé vodní chlazení, do kterého zainventoval nemalé peníze odsoudit na výkonnostní úroveň vzduchového chlazení, co měl předtím. Od toho se samozřejmě odvíjí volba skříně. Ta by měla byt připravená na instalací radiátoru a to minimálně o velikosti 240/280mm a pro větší okruhy spíše o velikosti 360/420mm (3x120/3x140).
měděný radiátor od firmy AquaComputer.
To samé v hliníkovém provedení.
Osobně doporučuji zvolit celozděný radiátor o velikosti aspoň 360/420mm a o tloušťce 40mm+, pak je chladicí výkon opravdu zajímavý i pro chlazení procesoru, desky a grafiky při velmi tichém chodu.
Možnosti instalace radiátorů (zde konkrétně u skříně Corsair Carbide Air 540)
Samozřejmě počet a velikost radiátorů v okruhu je omezen tím, jak výkonné čerpadlo jsme zvolili. Ke slovu se dostává instalace a pochopitelně také to, co všechny elementy vodního okruhu spojuje ...
|