Strana 1 z 3
- XPG Spectrix D50 16GB (2x8GB) DDR4 4133MHz
– TEST a RECENZE pěkných rychlých pamětí
V dnešní recenzi se po velmi dlouhé době podívám na operační paměti společnosti XPG v nové edici Spectrix D50. Ty sází na zcela novou konstrukci chladiče a také se více soustředí na mnohem vyšší frekvence než předchozí Spectrix D80 s vodním chlazením. Mě dorazil kit v provedení 2x8GB o frekvenci 4133MHz, tedy nejvyšší model, jaký je prozatím v této edici nabízen. Pokud byste u XPG chtěli kit ještě s vyšší frekvencí, museli byste se podívat po edici Extreme, kde budou frekvence 4800MHz nebo rovnou úctyhodných 5000MHz. Na tyto paměti se v další recenzi podívám také, již jsou na cestě ke mně.
Paměti jdou s dnešní dobou, tedy výrobce nemohl opomenout RGB podsvícení, i když to není tak výrazné jako u předchozích modelů a je zde kladen větší důraz na pořádné chlazení paměťových čipů Samsung. To je celkem logické rozhodnutí, protože paměťové moduly o této frekvenci se prostě více hřejí. Pokud de o cenu tohoto kitu, pohybuje se dle Heureky od 3200,- včetně daně, a to rozhodně není špatná cena. S takhle vysokou frekvencí je to cena velmi zajímavá.
V recenzi se pak hodlám zaměřit na kompatibilitu pamětí se základní deskou Strix Z490-E, kterou dodala na test společnost Asus. Ovšem podívám se na zoubek i tomu, jak si paměti povedou i na konkurenční platformě od AMD, kde bude sekundovat základní deska Asus X570 Crosshair VIII Hero. Samozřejmě nebude chybět ani testování maximálního přetaktování, snížení časování, nebo vlivu frekvence pamětí na herní a pracovní výkon procesorů Intel i AMD.
Sám výrobce charakterizuje model těmito hlavními body:
- Podpora XMP 2.0
- Dostupné až do frekvence 4133 MHz
- Testovaná kompatibilita se soketem AM4 od AMD i 1151 od Intelu
- Doživotní záruka
Paměti dorazily v klasické papírové krabičce s potiskem informující v pravém horním rohu o parametrech tohoto balení.
Paměti po rozbalení se nacházejí v plastovém výlisku, jsou tedy velmi dobře chráněny vůči poškození.
Paměti mají klasickou konstrukci plechů po bocích s mléčným plexi uprostřed pod kterým jsou umístěny RGB LED diody.
A jaké jsou tedy v praxi? Podívejme se ...
|