Aktuální průvodce výběrem výhodného PC a Hardwaru pro každého (09/2014) - Novinky útočí Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 09 září 2014
Přejít na obsah
Aktuální průvodce výběrem výhodného PC a Hardwaru pro každého (09/2014) - Novinky útočí
Jak vybírat PC a pohled do minulosti
Levný a smysluplný PC - Do kanceláře i domácnosti za 9 tisíc
Solidní výkon za málo peněz - multimediální PC za 15 tisíc
PC pro multimédia a hry - výborný poměr cena-výkon za 20 tisíc
PC výkon a kvalita - za rozumnou cenu kolem 30 tisíc
Vysoký výkon a kvalita - multimediální PC za 60 tisíc
Doporučení a závěr

 

  •  Vysoký výkon a kvalita

                                  - multimediální PC za ceny 50 - 70 tisíc korun

Chcete vysoký výkon pro hry v maximálních detailech a možná vhodný i pro Eyefinity/Surround hraní a práci na třech monitorech? Chcete kvalitu po všech stránkách? Není problém. Samozřejmě můžete za počítač utratit klidně 100 i 150 tisíc, ale osobně si myslíme, že je to hloupost, protože ten výkon prostě není potřeba a nárůst výkonu proti třeba sestavě za 65 000 korun, nebude takový, aby se to z nějakého smysluplného hlediska vyplatilo. Připravili jsme tedy opět 2 varianty od obou platforem tak, abyste skutečně měli to nejkvalitnější a nejvýkonnější na trhu a zároveň zbytečně nepřiplácel na předražené modely, čímž už nic nezískáte a vyhodíte za to zbytečné tisíce navrch.

Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější, bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy tak, jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno za co nejméně peněz, co nejvíce kvalitní muziky!

  • Výkonný a kvalita pro náročné za dostupnou cenu

U sestav za 50 - 70 tisíc korun jsme také připravili dvě varianty. Tu první cenově přijatelnější s lepším poměrem cena-výkon, a druhou, kde je výkon a kvalita až na prvním místě.

První varianty tak spoléhají na to nejlepší, co nabízí mainstreamové platformy AMD i Intelu a jsou v kombinaci s 8GB paměti a výkonnou edicí R9 290 grafiky. U druhé varianty je víceméně relevantní jen ta Intel verze, tedy nová X99 platforma se 6jádrovým Core i7 procesorem, reprezentující to nejlepší, co desktop dokáže nabídnout. Druhá verze má také jako základ jednu z nejvýkonnější jednojádrových grafik na trhu R9 290X ve verzi Vapor-X. I zbytek sestav pak reprezentuje takříkajíc vše, co má kvalitní a vybavený PC mít.

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

Procesory a základní desky

Tady není moc z čeho vybírat. U AMD platformy je nejlepším, co AMD nabízí 220W 8jádrový FX-9590 s frekvencí 5GHz. Parádní výkon i velmi zajímavá snížená cena je ale v kontrastu s mamutí spotřebou tohoto CPU. Intel platforma proti němu nabízí výkonově podobný (či spíše lepší) Core i7-4790K, ale ten má výrazně nižší spotřebu. Ovšem Intel si za něj dost účtuje. Oba dva jdou samozřejmě taktovat. Pokud chcete něco lepšího (nejlepšího), pak je tady nová TOP PC platforma X99 a Core i7-5820K. K uvedeným CPU nezapomeňte samozřejmě odpovídající chladiče, zvlášť pokud plánujete taktování.

Samozřejmě kvalitní desky jsou základ pro všechny platformy a výběr je více než bohatý. Do tabulky jsme uvedly zajímavé modely. Postavit se celý základ dá i na desce o velikosti mATX či dokonce mini-ITX. Pokud samozřejmě chcete to nejlepší, je zde nová X99 platforma, kde je docela zajímavý 6jádrový Core i7-5820K za 10 tisíc. Dražší verze 5930K má jen více PCie linek, což nezajímá nikoho, kdo nebude provozovat alespoň 3 grafiky v CF/SLI. TOP model s 8 jádry, úžasný Core i7-5960X stojí 27 tisíc, což je opravdu hodně. Výběr základních desek je zajímavý, co nás zatím trochu zklamalo je ... není mezi nimi jediný mATX model, natož mini-ITX. Snad později.

Grafické karty

Tato cenová kategorie má dva favority - Radeon R9 290 a Radeon R9 290X. oba sice mají konkurenty v podobě GTX 780 a GTX 780Ti modelů, ale když se podíváte na ceny, moc konkurenční si nejsou a navíc R9 290/290X zase o něco zlevnily. Radeon R9 290/290X jsou parametrově, výbavou i výkonem lepší a přitom jsou levnější. Za velmi atraktivní považujeme konkrétně nové Sapphire VAPOR-X edice, kdy R9 290 má díky základnímu OC stejný výkon, jako o několik tisíc dražší základní R9 290X či GTX 780Ti. R9 290X Vapor-X edice OC pak poráží výkonem v podstatě všechny jednojádrové grafiky na trhu a to je pořád levnější než GTX 780Ti.

Nákup GTX 780Ti, tedy za těchto podmínek nedává moc smysl. Jsou prostě předražené. Rozhodně se ale vyhněte nákupu GTX TITAN Black, což jsou vyhozené peníze s výkonem o pár % nad GTX 780Ti a na úrovni R9 290X, ale cenovkou 24 tisíc. Pokud chcete nejvýkonnější grafickou kartu, pak je zde pro vás duální Radeon R9 295X2, dvě R9 290X na jediném PCB s vodním chlazením. Jediná grafika, která dokáže obsloužit i hraní ve 4K rozlišení. Jedinou nevýhodou je samozřejmě značná spotřeba. O poznání zajímavější je ale cena, která aktuálně spadla z 1500 na 1000 dolarů. Pořád tedy o dost lepší, než odkládaná konkurence v podobě duální GTX TITAN Z, která dosahuje jen výkonu 1,6x násobku jedné GTX 780Ti, tedy ani zdaleka ne výkonu R9 295X2, ovšem TITAN Z stojí neuvěřitelných 73 tisíc korun! Tolik k výběru grafik. 

Operační paměti, pevné disky a další

Při výběru operační paměti pro X99 pamatujte, že je to 4kanálová platforma, takže potřebujete ideálně 4 moduly a hlavně pozor na to, že už to nejsou DDR3 ale DDR4! Proto volíme hned 16GB DDR4 2400MHz, samozřejmě u LGA 1155/AM3+ si vystačíte s 8GB DDR 3 a dvěma moduly pro dvoukanálový řadič. A co si budeme vykládat, 8GB je pro běžný PC více než dostatek paměti (zatím).  

U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita, ale víte jak to nyní je. 2TB nebo 3TB model je rozumné maximum a vlastně i minimum. Mnohem důležitější je SSD, které do těchto sestav prostě už patří. Rozumný je výběr alespoň 120GB kapacity, pro systém a programy. Vybírejte hlavně z nabídky firem Kingston a Intel hodně zajímavý je i Samsung. Kromě klasické DVD-RW optické mechaniky můžete zauvažovat i o BR mechanice a ještě o čtečce paměťových karet.

Diskutovat o použití kvalitního zdroje, bedny a chladičů nemá v této cenové relaci žádný smysl. Je to samozřejmost. U všech kategorií máme z čeho vybírat. Udělal jsem výběr za vás a u každé platformy doporučil ideální chladič vzhledem k rozložení komponent. U zdrojů je tu hodně modelů od SEASONIC či ENERMAX nebo ANTEC modelů. U skříní doporučuji nejen kvůli montáži, ale i kvůli chlazení sáhnout po bigtower skříních a i zde jsou desítky modelů od značek, jako jsou třeba CoolerMaster, Fractal Design, ANTEC a další. Rozhodně osaďte i kvalitnější zvukovou kartu, která výrazně přidá na zážitku z filmů, her i hudby. Samozřejmě s odpovídajícím 5.1 repro systémem.

Testy PC skříní a zdrojů - to nejzajímavější na trhu.

Tyhle sestavy jsou tak nějak tím rozumným maximem, na co se běžnému i náročnému uživateli vyplatí připlácet. A jak vidíte, osadit lze i mnohem dražší komponenty, hlavně grafiky, což cenu sestav výrazně zvýší. Dnes pro vás ale máme ještě jednu speciální kategorii sestav ...

 

  • Mini-ITX počítače, aneb i malý PC může být pořádně výkonný!

Jsou tací, kteří si stále myslí, že výkonný PC musí být nutně obří přerostlá krabice. Nemusí. Někteří tak budou potěšeni, že místo drahého notebooku DTR, si mohou pořídit jen o málo větší stolní počítač, který bude výkonem úplně jiná liga.

  • 2x mini-ITX

Rozhodli jsme se tedy postavit dvě takové ukázkové mini-ITX sestavy. U AMD verze jsme vsadili hlavně na zajímavou cenu a výkon integrované grafiky a slušnou výbavu ve všech směrech. Pro všeobecné použití (kromě hraní opravdu náročných her) ale tahle sestava nabídne opravdu hodně a to za cenu pouze necelých 15 tisíc a celý PC měří jen 26,5 x 9,1 x 30,5 cm a vážit bude kolem 5-6kg!

U Intelu jsme ale chtěli postavit opravdu výkonný herní mini PC! Takže jak vidíte, kombinace Core i7 s R9 280X OC a vším potřebným v pořádné kvalitě jsme naskládali do mini-ITX skříně. A celá tahle opravdu hodně výkonná sestava se vešla do rozměrů jen 240 x 205 x 377,5 mm a váží kolem 10kg. 

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

Procesory a základní desky

U AMD je možnost osadit výkonnější A10-6790K, ale pozor na chlazení má 100W TDP proti A10-6700K s 65W. Výkon integrované grafiky je ale téměř stejný. Nicméně nové KAVERI A10-7850K nabízí po všech stránkách ještě více, bohužel je ale také draží, ale mezi procesory s integrovanou grafikou nemá konkurenci, takže pokud chcete spoléhat hlavně na integrovanou kartu je to maximum, co trh nabízí. V tomto ohledu je tedy hodně zajímavý A10-7800, nejde sice tak jednoduše taktovat, ale má jen 65W, přitom nabízí skoro to samé co A10-7850K a je i o něco málo levnější. U Intelu je možností více. V našem případě jako ukázku máme tam to nejlepší vůbec. Samozřejmě můžete zvolit i levnější CPU, nemusí to být zrovna Core i7.

Výběr vhodných mini-ITX desek je sice omezený, ale přeci jen je z čeho vybírat. Aktuálně však přicházejí nové mini-ITX desky včetně herních modelů ROG od ASUSu i dalších, které jsou velmi kvalitní a velmi vhodné pro malý výkonný PC. Samozřejmě cena je o něco vyšší :).  

Pozor si dejte u výběru chlazení procesorů. Ne každý chladič tam lze osadit a mít místo pro přídavnou grafiku, nebo aby se výškově vešel do tak malé skříně, ale i v LP verzích existují slušná řešení. U výkonnějšího Intelu dokonce do té malé skříně dáte i vodní chladič! 

Grafické karty

Teoreticky by se k AMD sestavě také dala osadit samostatná grafika, slot tam je, ale do námi zvolené skříně to dost dobře nejde. Možná se tam vejde Low Profile verze R7 240 - Sapphire má jednu v nabídce . U AMD verze ale záměrně spoléháme právě na výkon integrované grafiky a její schopnosti, které jsou zcela dostatečné pro potřeby běžného uživatele nehrající nějak hodně náročné velké hry.

U Intel sestavy, kterou směřujeme jako herní sestavu, už samozřejmě lze vybírat hodně. V podstatě cokoliv. Do té námi zvolené skříně malé skříně se vejdou i ty největší, včetně duálního Radeonu HD 7990! V našem případě jsme volili rozumem a R9 280X má zdaleka nejlepší poměr cena-výkon e vyšším cenovém segmentu grafik, pokud chcete ještě něco lepšího, tak R9 290 je vaše volba. Dejte si ale pozor na grafiky s tříslotovým chlazením, které se sem už nevejdou.

Operační paměti, pevné disky a další

U AMD sestavy sázíme na rychlejší moduly, protože slouží i jako paměť integrované grafické karty a 2133MHz je maximum, co zvolená deska i CPU podporuje. U Intel sestavy už stačí běžné rychlosti. V Obou případech je 8GB paměti rozhodně dostatečné.  

U pevných disků je samozřejmě základem slušný SSD na systém. 120GB jako rozumný základ a 240GB jako optimální volba. Prostor pro vaše data pak zajistí 3,5" HDD ideálně s 1-3TB.  

Pozor na výběr zdroje. Třeba u opravdu malé mini-ITX skříně pro AMD je nutné osadit zdroj typu TFX. I zde se dají vybrat kvalitní modely. Ale existují i větší mini-ITX skříně, kam lze dát běžný ATX zdroj. Samozřejmě polemizovat lze u výběru skříní. Mini-ITX modelů je na trhu více. Zvolený Eurocase mini-ITX WT-02C u AMD je opravdu nejlevnější základní volbou. Skříň je kvalitativně dostatečná a vejde se do ní i optická mechanika. U výkonnější Intel verze jsme použili zajímavou a dostupnou Cooler Master Elite 130, která má dokonce místo i na běžnou mechaniku. Má místo i na vše ostatní, včetně chlazení a velkých grafik. Na trhu jsou ale i další mini-ITX skříně, například SilverStone má pár zajímavých modelů a pozornost věnujte i BitFenix. 

Tyhle mini-ITX sestavy uvádíme jako zajímavost. Hlavně jako ukázku toho, že i opravdu hodně výkonný desktopový PC nemusí být velký a může být snadno přenášen. Přitom neztratíte žádné výhody, o které se připravíte nákupem o mnoho pomalejšího většinou neupgradovatelného notebooku za podobnou cenu. Asi se shodneme, že kombinací HW o různém výkonu se dá vymyslet více, v podstatě jste omezeni jen právě velikostí desky, jinak u té Intel verze můžete vidět, že se tam vejde i vodní chlazení pěkně dovnitř. Takže tohle je opravdu jen taková ukázka toho, co lze postavit.

Podívejme se na závěrečná hodnocení a doporučení …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1636x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1810x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3921x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1227x
Komentářů: 1