Aktuální průvodce výběrem výhodného Počítače a Hardwaru pro každého (07/2014) Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Tuesday, 15 July 2014
Přejít na obsah
Aktuální průvodce výběrem výhodného Počítače a Hardwaru pro každého (07/2014)
Jak vybírat PC
Levný a smysluplný PC - do kanceláře i domácnosti za 8 tisíc
Solidní výkon za málo peněz - multimediální PC za 13 tisíc
PC pro multimédia a hry - poměr cena-výkon za 18 - 22 tisíc
PC výkon a kvalita - za rozumnou cenu kolem 28 - 32 tisíc
Vysoký výkon a kvalita - multimediální PC za 50 - 70 tisíc
Mini-ITX PC aneb i malý PC může mít pořádný výkon!
Závěr

 

 

  • Slušný výkon za málo peněz – multimediální PC za 13 tisíc

Zejména vy, kteří pokukujete po sestavách v TESCO a různých marketech a v letácích všeho druhu a podobně, kde se řada sestav prodává kolem 15 000 korun, bystě měly této kapitole věnovat velkou pozornost!

Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější a nejvhodnější (nekupujeme PC každý měsíc, ale na pár let, takže zase nemá cenu šetřit každou stovku), bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy, tak jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno, za co nejméně peněz, co nejvíce solidně kvalitní muziky. Nabízíme dvě varianty řešení, jedno zaměřené na cenu, druhé tak, jak je to v této cenové kategorii vůbec nejlepší:

  • Solidní PC základ za 13 000 korun včetně OS

Už za 10 000 včetně OS můžete mít PC, který výkonově i kvalitativně překoná většinou těch (i mnohem dražších) sestav v Tesco atd. V solidním PC obchodě vám z vybraných komponent udělají sestavu. Mnoho počítačů nabízených kolem 15 000 korun má v sobě výprodejové komponenty, přitom už dávno se za stejné peníze dají pořídit nové, lepší, kvalitnější a výkonnější a takhle by měl PC z roku 2014 vypadat: 

Opět jsme udělali dvě varianty u každé platformy:

První varianta je u této cenové kategorie levnější, procesorově silnější a spoléhá na nejsilnější integrované grafické karty, které dané platformy vůbec nabízejí. V této oblasti má výrazně navrch AMD "KAVERI" FM2+. Pokud vám stačí integrovaná grafika, je to zajímavá volba, ale je zde i jiná varianta.

Druhá varianta je postavena s přídavnou grafikou, možná bude procesorově o malinko slabší (u Intel vrze znatelně, u AMD verze jen o malinko), ale ve výsledku díky slušné grafické kartě má opravdu výrazně více herního výkonu.

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy, a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy? Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

  • Procesory (a grafiky):

Tato cenová relace sestav opravdu spoléhá jen na integrované grafické karty v procesorech Intel/AMD. Pokud nejste náročný hráče her, v podstatě vám na vše stačí. Dokonce ty v procesorech AMD mají dostatek síly i funkčnosti na nějaké to hraní. Nejlepší a nejvýkonnější integrované grafiky najdete v procesorech AMD A10. Na trhu je nová generace KAVERI, která je opravdu výborná, problém je vyšší cena těchto modelů, takže starší RICHLAND A10 je o poznání cenově atraktivnější. Důrazně doporučujeme k procesorům AMD kupovat opravdu rychlé DDR3 RAM - hodně to pomáhá výkonu grafiky. RICHLAND zvládá 2133MHz, KAVERI dokonce 2400MHz - výkonový přínos je značný!

Integrované grafiky v CPU má i Intel. Nicméně ani náhodou nedosahují technologické a výkonové úrovně integrovaných grafik AMD a ani k nim nemá smysl osazovat rychlejší DDR3 paměti než 1600MHz, protože to stejně ty CPU a hlavně základní desky pro tyto procesory neumí vůbec využít. Pokud jde o samotný procesorový výkon, se zlepšujícím se stavem aplikací, které stále ve větší míře využívají více jader CPU, jsou AMD A10 procesory velmi dobré, jelikož proti Pentium (má jen 2 jádra) a proti Core i3 (2 jádra + 2 vlákna) mají nativně 4 jádra. V současnosti je tak situace +/- vyrovnaná. Díky nižšímu výrobnímu procesu je spotřeba 22nm Intel procesorů o něco nižší, ale zase nemají tak dobrou grafickou část, nicméně Athlon X4 (tedy APU bez grafiky) je extrémně zajímavý procesor, protože má 4 nativní jádra. Naproti tomu je zde ale také nové odemčené PENTIUM G3258, které má sice jen 2 jádra, ale nabízí hodně zajímavé možnosti taktování (musíte mít kvalitní Z97 desku). Moc jiných (vlastně žádné) možností se v této cenové kategorii nenabízí. Volba je tedy na vás.  

  • Základní desky:

Zde už je alternativ opravdu hodně. Náš magazín vám důrazně doporučuje nešetřit každou stokorunu. Kvalitní základní desky je základ kvalitního PC, ať už se bavíme o počítači za 10 nebo 100 tisíc. A i mezi nejlevnějšími deskami se dají vybrat opravdu kvalitní a vybavené modely.

U AMD platformy už vybírejte jen z nových FM2+ základních desek, ne starších FM2. Nové FM2+ jsou dokonce k dispozici i za velmi atraktivní ceny ve velice dobré výbavě. FM2+ desky navíc jsou a budou kompatibilní s novými 28nm APU procesory (KAVERI - ty osadit do FM2 desek nejdou, jdou jen do FM2+). Opět existují desky v několika velikostech, naší oblíbenou je m-ATX, ale dostupná je i ještě menší mini-ITX.

U Intel platformy berte v úvahu, že srovnatelně vybavená a kvalitní deska stejné třídy stojí prostě o něco více než ta samá deska na AMD. Ale vybíráme shodnou kvalitu a výbavu, tak se nedá nic dělat. Nicméně i tak se dají slušné desky pořídit za přijatelnou cenu ... upozorňuji, že vybíráme LGA 1150 modely, do nich osadíte jen nové HASWELL procesory, ne staré Ivy Bridge, které jsou pro již ukončenou LGA 1155 patici. A samozřejmě vybíráme už jen z nových H97/Z97 desek. Pokud chcete taktovat, musíte pořídit Z97 desku. Naštěstí i ty se dají pořídit za docela zajímavé peníze a to i v malých mini-ITX verzích. Pro naše sestavy upřednostňujeme mATX formát.  

  • Grafické karty - integrované GPU

Jak bylo řečeno, sestavy spoléhají na integrovaná grafická řešení, kde AMD nabízí jednoznačně stále více než Intel, který ale udělal velký pokrok proti minulosti. Obě řešení jsou stejně použitelná pro běžného uživatele, který nehledá velké herní povyražení. Pokud si ale chce i občas něco omezeně zahrát, je nicméně AMD řešení výrazně lepší volba, zvlášť u A10-6790K nebo dokonce u nového A10-7850K. Případně ale můžete zauvažovat o neintegrovaném grafickém řešení, což by při volbě CPU bez integrované grafiky (třeba Athlon II X4 760K) mohlo vyjít výkonem ještě zajímavěji.

TIP DDWorld: u AMD platforem doporučujeme případně zauvažovat o minimálně DDR3 2133MHz pamětech (nutno většinou ale nastavit v BIOSu), které nativně TRINITY využije, a pokud zvolíte nové KAVERI tak rovnou 2400MHz, protože poměrně zásadně tyto rychlé paměti ovlivňují výkon integrované grafiky. Integrované grafiky totiž berou část operační paměti pro sebe, proto také kromě rychlých DDR3 modelů doporučujeme i rovnou 8GB. Pak zejména grafiky v AMD APU A10 ukáží velmi zajímavý výkon, srovnatelný se staršími neintegrovanými levnějšími grafikami. Náš test to potvrzuje.

  • Neintegrovaná grafika:

Pokud ale chcete trochu více grafického výkonu a tedy i více na nějakou tu náročnější hru, ignorujte grafiky pod 2000 korun. Nemá smysl si kupovat grafiku s výkonem jen o málo větší, než co nabízí grafika v AMD A10 procesoru se solidními RAM. Uvažovat ale můžete o nákupu grafiky série R7 260X (HD 7790OC), což už je výkonově hodně zajímavý základ a jak vidíte, s ucházejícím CPU vyjde kombinace s touto přídavnou kartou jen o malinko dráž než u CPU s výkonnou integrovanou grafikou. Výkon R7 260X je ale úplně jinde. Cenovou konkurencí k Radeon R7 260X je GTX 750, bohužel ta je slabší a tedy výrazně méně výhodná, což vzhledem k tomu, že existuje hned několik i silně přetaktovaných R7 260X verzí za nižší cenu, znamená jasnou volbu. Pokud jste ochotni si ještě trochu připlatit, pak je zde poměrem cena-výkon velice atraktivní 256-bit model R7 265, což je vlastně ořezaná 256-bit R9 270/270X! Konkurenční GTX 750Ti je výrazně slabší a méně vybavená, i když žere o něco méně. R7 265 bychom pak doporučovali kombinovat se silnějším zdrojem než je základní 350W doporučovaná pro tyto sestavy, i když i ten by na ni měl stačit. Ale 400W verze Seasonic OEM je jen o 200 korun dražší a jistota - i s R7 265 by ale spotřeba sestav neměla překročit 250W ani v maximální zátěži.   

  • Pevné disky, skříň, zdroj:

U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita. 1TB model se 7200ot/min a s rozhraním SATA 6Gbps se vzhledem k napjatému rozpočtu jeví jako nejlepší nejnižší volba - HDD s nižší kapacitou jsou sice levnější, ale rozdíl je třeba polovina kapacity a na ceně je to 200 korun. SSD na systém by bylo zajímavé, ale v napnutém rozpočtu jsou 2000 korun na 120GB SSD dost znát - výkon ovšem taky - doporučujeme tedy ke zvážení!  

TIP DDWorld: Hodně zajímavý kompromis je podle nás pořízení 1TB SSHD disku od SEAGATE, což je HDD s 8GB NAND pamětí, který jako systémový disk nabízí výkon mnohem bližší SSD než klasickému HDD, zůstává mu ale ona zajímavá kapacita. Je sice dražší než HDD stejné kapacity, ale jednoznačně výkonnější a zase proti SSD je levnější a větší. Pro nás tedy zajímavá volba do levnějších sestav, kde si prostě SSD buď kvůli ceně a omezené kapacitě nechtějí někteří dopřát.

Pokud jde o optickou mechaniku, tak DVD-RW SATA to jistí – ano, její použití je dnes už celkem výjimečné, ale pořád by tam být raději měla. Zauvažovat můžete na čtečce paměťových karet pro svou sestavu.

Rozhodně nepodceňuje výběr napájecího zdroje, který je určující pro stabilitu, chlazení a bezproblémový chod PC. Nepotřebujete u těchto sestav žádných 500W, když vám stačí s přehledem kvalitní 350W! Důrazně doporučuji pořízení minimálně SEASONIC OEM, pokud vás zajímá co nejnižší cena. A vyhněte se modelům Eurocase, Fortron apod. Nákup levného zdroje s hodně Watty není ušetřením! Vzhledem k tomu, že bude chladit i celou sestavu, je výběr účinného zdroje důležitý. Na procesor pak doporučujeme obětovat pár korun na opravdu tichý chladič, protože BOX chladiče rozhodně tichem nevynikají. Pokud jde o skříň – stačí i nějaká mATX, ale pozor na velikost vámi zvolené desky (v sestavách máme schválně mATX modely, takže lze tyto PC poskládat i do malých skříní - žádné přerostlé a těžké krabice).

S výkonem, který nabízí tyto sestavy, bude řada méně náročných uživatelů v kanceláři i domácnosti vrchovatě spokojena, ale jsou tu i náročnější uživatelé a tak se podívejme, co lze pořídit ve vyšších cenových hladinách …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 852x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 576x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1028x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1218x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1552x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1374x
Komentářů: 7