Strana 7 z 7
- Výběr RAM, HDD, PSU a závěr
Bezradné vás nenechám ani při výběru ostatních částí počítače. Zde však ani není nad čím moc dumat. Začněme o operačních pamětí ...
Operační paměti nám kupodivu na stoupající ceny ostatních komponent zatím příliš nereagovaly. Za minimální investici považuji 2GB operační paměti. Za optimum pak 4GB. Využitelné jsou dnes i 8GB a nové čipsety AMD 790GX a Intel P45 umožňují osadit až 16GB operační paměti. Samozřejmě mluvím o modulech DDR2 800MHz. Nic jiného se dnes nevyplatí.
DDR3 pak budete muset brzy použít, pokud budete chtít sestavit počítač na platformě Intel Core i7. DDR3 paměti nemá smysl pořizovat v současnosti na s775 Intel platformu. Nové procesory do s775 desek neosadíte a také stávající s775 procesory do desek na X58 s LGA 1366 také nedáte. Nákup DDR3 tedy odložte až v případě pořízení nové platformy Intel nebo na příští rok, kdy i AMD začne s rychlým přechodem na AM3 platformu. DDR3 1066-1333MHz paměti se příští rok stanou mainstreamem a nahradí tak na této pozici dnešní DDR2 800MHz.
Pokud jde o pevné disky, tak doporučuji výběr poměrem cena-kapacita. Samozřejmě také záleží, co jste schopni využít za kapacitu. Tradičně ale může platit, že operační paměti a místa na pevném disku není nikdy dost :).
500, 640 a 700GB jsou nejvýhodnější kapacity. Pokud jde o konkrétní značky pevných disků, tak mohu doporučit modely Samsung a Western Digital. Ostatní značky dnes trochu zaostávají, co se týká provozních vlastností i ceny - doporučit ale dále můžeme Hitachi nebo Seagate. Seagate má také v nabídce zatím největší pevný disk o kapacitě 1,5TB za poměrně slušnou cenu.
Samozřejmě pro dražší sestavy doporučím koupi více HDD a dobrý nápad je i pořízení skutečně výkonného pevného disku WD velociRaptor s 10 000ot/min. Ještě rychlejší jsou rychlé edice SSD disků, například od společnosti Intel. Jejich výkon je fantastický, bohužel nadšení rychle zchladí jejich vysoká cena, která atakuje při kapacitě 160GB 10 000 korunovou hranici i více. To skutečně zatím není pro každého.
Doporučuji kvalitní počítačové skříně, ovšem ne za přehnané ceny, abych vás zbytečně neděsil. Ovšem majitelé počítačových skříní za 4000 - 5000 korun dobře vědí, o čem mluvím. Kvalitní skříň se zkrátka vyplatí bez ohledu na to, že se mnohým zdá ujeté platit za kovovou bedničku místo 500 korun 5000 korun. Jenže rozdíl v nich je veliký, i když těžko pochopitelný pro někoho, kdo kvalitní skříň neměl možnost vyzkoušet a ocenit. Rozhodně ale nedoporučuji na skříni šetřit. Mezi slušné modely patří zejména Cooler master Ellite skříně. Z dalších značek je to pak například Thermaltake.
Zatímco levnější skříň lze používat bez větších následků na funkčnost, nekvalitní zdroj je zhouba kvalitního počítače. Mnoho lidí za problémy se stabilitou počítače, grafickou kartou, či pískajícími deskami, disky a grafikami vidí různý nekvalitní software, či operační systém. Pravdou ale je, že za tyto problémy může v 9 případech z 10 nekvalitní počítačový zdroj. Watty nejsou nejdůležitějším údajem o zdroji. Jestli pak víte, proč je na sestavu se spotřebou 400W například 1000W kvalitní zdroj za 7000 korun cenově výhodnější než 500W zdroj za 2000? Nevíte, tak to je potom těžké. Ne vážně. Jde o účinnost. Výkonné zdroje mají často ne 80%, ale účinnost i vyšší než 90%. Samozřejmě chápu, že zdroj není grafika a tak mnozí jeho výběr podceňují a podceňovat budou. Já však si na triko rizika levných zdrojů slibující nemožné, nevezmu. Výběr kvalitního zdroje s vysokou účinností vám ušetří více energie, než výběr úspornějšího procesoru nebo grafiky. Ty vám ušetří jednotky, maximálně desítky Wattů. Úspora u kvalitního zdroje jde ale klidně i do stovek Wattů. K čemu je vám úsporný procesor a grafika s nižší spotřebou než jiná, když k tomu máte nekvalitní zdroj s mizernou účinností. Ve výsledku vám tak může vaše sestava žrát více, než jiná sestava s méně úsporným procesorem a výkonnější grafikou, ale dražším, ale kvalitním zdrojem.
Stejně jako nad zdrojem byste se mohli zamyslet i nad investice do kvalitní zvukové karty. Mezi námi, integrované zvukové karty sice fungují a slibují kde co, ale ve srovnání s pořádnou zvukovou třeba ASUS Xonar za 2000 korun, se to skoro nedá poslouchat. Ten rozdíl je obrovský a kdo jednou vyzkoušel, nechce jinak. Nemluvě o tom, že integrovaná zvukovka vám zatěžuje i procesor a tedy snižuje výkon. Doporučit mohu zvukové karty od společnosti ASUS a to zejména kvůli funkčním ovladačům ve Windows Vista, které jim mohou jinak kvalitní zvukové karty Creative jen závidět. Vůbec kamenem úrazu současných zvukových karet jsou hlavně ty ovladače.
Pokud jde o chlazení, tak jednoduše kvalitní sestava se vyznačuje kvalitním chlazením. Jednotlivé sestavy jsem navrhoval s důrazem na kvalitu a tichost chlazení. Nedoporučoval bych tedy příliš změn v tomto směru.
Uvedené sestavy mají samozřejmě primárně sloužit jako odrazové můstky pro výběr té vaší individuální konfigurace. Jsou však plně použitelné i tak, jak jsou. Doporučuji se nenechat zmást kdejakou marketingovou prezentací, většina prostě lže nebo minimálně neříká pravdu :). Výběr podle loga nebo značky také není vždy to nejlepší. To že je jedna značka dobrá někde, neznamená, že je stejně dobrá v porovnání s jinou všude stejně. Rozhodně si také dejte pozor na rady různých kamarádů a lidí, kteří si něco dříve koupili a samozřejmě to považují za to nejlepší. Kdo ví, zda oni vybrali dobře a dost možná je už dnes všechno co tvrdí úplně jinak. Proto pro vás sleduji neustále všechny ceny, veškerý vývoj, a vše, co se kolem počítačových komponent, které nás zajímají, šustne. Přibližně za měsíc se tak můžete těšit na aktualizovaný přehled. Doufejme, že dolar se začne propadat a ceny se vrátí na ty skvělé hodnoty, které jsme oslavovali o prázdninách ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|