Strana 2 z 4
- Počítačové konfigurace do 7000 korun s DPH
Pokud hledáte počítač použitelný pro široké spektrum aplikací, ale nemáte přehnané nároky, pak vám dnes stačí na samotnou funkční skříň pouhých 7000 korun. Doporučuji však zase příliš nešetřit, pár stokorun vás už nezabije, ale na výkonu, či kvalitě znát jsou.
Opět vám nabízím pohled na optimální sestavy do 7000 korun. Jak vidíte, nejsou to skutečně žádná ořezávátka. Pokud nejste náročný počítačový hráč, či nepotřebujete vysoký výkon, pak vám budou stačit bohatě a bohatě na veškerou myslitelnou i nemyslitelnou činnost. Sestavy prezentuji dvě, jedna je na platformě Intel a druhá na AMD. Rozeberme si je blíže...
- Procesory a základní desky - srdce počítače
Procesor, kdysi takřka nejdražší část počítače, dnes je skoro ta nejlevnější komponenta. Navíc výkon i těch nejlevnějších zdaleka není nízký. Konkrétně u AMD vybíráme z vylepšených AMD Athlon série BE apod. Ty jsou proti starším Sempron úspornější a rychlejší. U Intelu pak vybíráme výhradně procesory na technologii Core. Nejlevnější jsou Intel Celeron L 4x0. Tato cenová kategorie je jediná, kde ještě nalezneme a uplatníme jednojádrové procesory. Všude jinde už hrají neoddiskutovatelnou hlavní roli dvou a vícejádrové procesory.
Pokud jde o základní desky, tak volíme modely s integrovanou grafickou kartou. Není to tedy záležitost pro počítačové hráče, ale nejde říci, že by sem tam nějakou tu hru ve střízlivých nastaveních nezvládli. Hlavně AMD690G obsahuje velmi výkonnou integrovanou grafiku ATI X1250. Pro platformu AMD dnes vybíráme z levných, ale kvalitních základních desek povětšinou právě ty na AMD690G - skvělá výbava, výkon a nízká cena. Současnosti asi nejpopulárnější čipová sada na AMD vůbec. Na Intel platformě vybírám z novějších čipových sad. G31 není sice trhač asfaltu, ale svoje splní. Integrovaná GMA Intel X3100 bohatě postačí na vše, kromě her. Celkem zajímavá koupě by pro intel byla základní deska s novým čipsetem 73 od Nvidie. Jednu takovou základní desku máme v redakci, ale v obchodech jsem na ně zatím nenarazil. Kvalitní základní desky dnes produkují zejména firmy ASUS a Gigabyte.
Pozn. Pozor na mnohé sestavy v různých obchodech vydávají integrované grafické čipy, za herní grafické karty. Integrovaná grafika není herní grafika!
- Paměť, pevný disk a mechanika - pro vaše data
Při pohledu na ceny operačních pamětí se skutečně člověk musí pousmát. Věděli jste, že 1GB rychlé DDR2 800MHz paměti stojí něco kolem 600 korun? 1GB operační paměti se tak dnes stává naprostým minimem do nové počítačové sestavy. A úvaha nad 2GB za cenu kolem 1100 korun, také není marná. V počítači se rozhodně neztratí. Samozřejmě nic horšího než moduly specifikace DDR2 800MHz nepořizujeme!
Pevné disky pak klesají spolu s dolarem. A klesají výrazně. Na trhu se takřka vymazal cenový rozdíl mezi 80-120-160GB variantou. Proto do nejlevnějších sestav osadíme 160GB pevný disk. Při pohledu do tabulky, která ukazuje aktuální orientační cena za existující kapacity a zároveň prozařuje výhodnost v podobě poměru cena kapacita, je jasně vidět, že 160GB diskem rozhodně končit nemusíte. Za 320GB totiž dnes zaplatíte i 1800 korun s DPH. Stejně jako operační paměti není nikdy dost, tak ani místa na disku nikdy není dost ...
Rozvádět výběr optické mechaniky DVDRW, snad moc nemusím. Vybral jsem dobře vybavený model a hlavně s rozhraním SATA a podporou RAM. Počítač můžete doplnit ještě čtečkou paměťových karet. Disketovou mechaniku bych klidně vynechal.
- Počítačová skříň, napájecí zdroj a chlazení
Kvalitní počítačová skříň je základ kvalitní sestavy. Neméně důležité je i kvalitní napájení. Za pár stokorun dnes můžeme mít obojí. Velmi povedenou CoolerMaster 333 a k tomu 300W značkový zdroj Fortron. 300W kvalitní zdroj postačí na uvedené sestavy s obrovskou rezervou. Jejich spotřeba v zátěži jen stěží překročí 150W. Vyhněte se nekvalitní zdrojům EC, KME, LC, Chill apod. nebudeme si s nimi kazit dojem z jinak kvalitního počítače.
Když už máme levnou, výkonnou sestavu v pěkné skříni, nebudeme si dále celkový dojem kazit BOX chladičem na procesoru. Za necelých 200 korun pořídíme větší a mnohem tišší Arctic Cooling. BOX chladiče NEPOUŽÍVEJTE - AMD ani Intel nechtějí kazit obchody výrobcům chlazení a tak jsou BOXované chladiče dělané jen tak, aby to chladilo. Tiché a výkonné ale nejsou. Naše sestavy pak díky vhodně zvolenému zdroji a počítačové skříni obsahuje další 120mm ventilátory, napomáhající chlazení, i když to u těchto sestav zase není tak horké - každopádně vhodně zvolenými komponenty, kvalitní skříň, zdroj a chlazení, může být jejich provoz naprosto bezhlučný.
- Počítačová sestava - čím to doplnit?
Jistě mnozí namítnou, co je to za sestavu, když nemá žádné periferie ani software. Bohužel obecně doporučit ten a ten monitor, dost dobře nejde. Obrovská nabídka odráží velkou individualitu. Následující tabulku tak berte jen jako orientační nástřel zajímavých věcí a kolik tak stojí. Přesto si pár typů dovolím. V případě LCD monitoru se příliš šetřit nevyplácí. Většina levných modelů má problémy s odezvou, podáním barev i pozorovacími úhly. Předpokládám, že uvedené sestavy budou sloužit spíše jako kancelářské stroje, či domácí multimediální přehrávače. Doporučil bych tedy minimálně 19"LCD širokoúhlé s obstojnými parametry. Kvalitní zvuk vás také nevyjde na moc a vaše ruce ocení kvalitní myš s klávesnicí a nemusí být nutně bezdrátové.
Legální operační systém je pak samozřejmě nutný k chodu počítače. Dnes si můžete zvolit mezi Linuxem, který je v mnoha distribucích zdarma, nebo Windows. Doporučuji Windows Vista Home Premium, a možná už dozrál čas na 64bit verzi. Na nový počítač pořizovat starší XP už nemá smysl, to samozřejmě neznamená, že Windows Vista jsou nějaká senzační výhra, ale jsou navrženy pro moderní počítač, což XP nejsou.
Přejděme k další cenové kategorii ...
|