Strana 4 z 4
- Počítačové konfigurace nad 20 000 korun
Vzhledem k poslednímu cenovému vývoji a vývoji na poli hardwaru, spojím dnes kategorie nad 20 000 korun do jedné jediné. Když to totiž vezmete kolem a kolem, tak se v cenové hladině nad 20 000 korun bavíme stále o těch samých komponentách. Připlácíme jen na kvalitu a výbavu. Výkonově už ale není moc na co připlácet. A co si budeme povídat, také to není moc třeba.
První cenové zastavení je kolem 26 000 korun. Přibližně před rokem jasný poměr cena-výkon, dnes dosti drahá a luxusní sestava, kde připlácíme hlavně na kvalitu všech komponent.
Kolem 33 000 korun pak toho výkonu navíc už mnoho není, tedy rozhodl jsem se přidat na výkonu grafického subsystému. Celkově ale připlácíme hlavně na kvalitu.
A co se týká maximalistických sestav, je otázka, kde je maximum. Určitě to nejsou úplně extrémní sestavy. Umím postavit i počítač za více než 100 000 korun. Stačí požádat a za malou odměnu vám ho osobně sestavím a podepíši se na bočnici :)
Na procesoru to dnes sice pro většinu z nás už moc nestojí ani nepadá, rozhodně ale nelze říci, že by výkonu do skutečně výkonných sestav bylo přehršel. Mnohé nové hry jsou optimalizovány nejen pro dvoujádra, ale i pro čtyřjádrové procesory. Majitelé jednojádrových procesorů dnes nemile zjišťují, že jejich procesor už zkrátka nestačí. Pokud jde o sestavy na AMD Platformě, tak se obávám, že AMD do sestav nad 20 000 korun dnes už zkrátka se stávajícími AMD Athlon64, nemá co nabídnout. To se snad brzy změní, bohužel však v množství, které rozhodně nebude stačit. Intel Core2Du a QuadCore jsou jasná volba. Navíc už nelze říci, že by jejich výkon po nataktování nebyl využitelný. Doporučuji utrácet za procesor s mírou. Platit dnes tisíce navíc za pár MHz je pitomost. Taktování je oficiálně podporováno všemi, takže proč toho nevyužít.
Pozn. Taktování dnes už podporují všichni výrobci včetně Intelu. Oficiálně oba výrobci procesorů dělají taktovací utility pro své procesory a tak je z hlediska uživatele velmi výhodné této možnosti využít. Přesto taktování zůstává záležitostí na vlastní nebezpečí ...
- Základní desky - základ PC
Platforma AMD dnes ve výkonných sestavách hraje druhé housle. To se může brzy změnit, ale zatím je to tak, že platformu AMD uvádím spíše pro pořádek. Že přijdou nové čipové sady a nové procesory již víte, zatím ale nejsou, takže můžeme přeskočit k Intelu. Pokud budete taktovat dvoujádrový procesor, pak si v klidu vystačíte s čipovou sadou Intel P35. Pokud chcete taktovat čtyřjádrový procesor, tak doporučuji zvolit nový X38. Do úvahy přichází ještě NF680/780SLI pro Intel. Zajímavé modely pro taktování jsou DFI Blood-Iron P35 a z dražších desek ASUS Maximus X38 nebo Gigabyte DQ6 X38. Jenže je tu problém. Pokud chcete vysoký grafický výkon, tak se dnes bohužel vyplatí více osadit dvě GF8800GT do SLI než kupovat jednu GF8800GTX/Ultra. Jenže většina desek s X38 podporuje ATI Crossfire. Z toho důvodu musíme sáhnout po čipové sadě 680i SLI.
Kdo nemá přílišnou radost z uvedení GF8800GT a G92, jsou čerství majitelé grafických karet GF8800GTX/Ultra, hlavně pak majitelé GF8800GTS 320/640MB a také majitelé ATI Radeon HD2900XT. Výkon jejich karet totiž často překoná, nebo se k nim notně přiblíží právě G92, jenže za méně než poloviční cenu. Navíc se již objevila i hra, na kterou nestačí žádná jediná grafická karta. Je tedy nejvyšší čas upgradovat ... jenže je tu problém. Není na co! Do úvahy tak přichází SLI, či CrossFire systémy více grafických karet. Problém GF8800GT je pro zájemce o výkonnou kartu i v tom, že není vůbec vhodná pro větší rozlišení velkých LCD. Tam rychle ztrácí dech. A kupovat GF8800GTX/Ultra za současné situace a ceny? To je na pár facek. Sečteno a podtrženo, situace na trhu s drahými grafikami není vůbec pěkná a tak jak se donedávna smáli majitelé High-endu, těm kteří čekali novinky v mainstreamu, dnes strouhají mrkvičku „mainstremáři" těm, kteří chtějí upgradovat na nové high- endové karty. Nová GF8800GT a ještě nevydané ATI HD3870, vlastně zabily výkonový high-end. Nvidia sice oznámila vydání upravené GF8800GTS, ale obáváme se, že ten výkon stejně nebude stát za příplatek proti GF8800GT a už vůbec ne za přechod z GF8800GTX/HD2900XT apod. Až na začátek nového roku se plánují duální modely G92 a RV670, a nová generace v podobě R700 či Nvidie G100. Do té doby to tu budeme někteří muset přetrpět s více grafikami v PC. Na výběr budeme mít z nového 3-Way SLI pro GF8800GTX/ultra a nebo QuadCrossFire čtyř HD3800.
- Operační paměti, pevné disky a mechaniky
4GB je dnes pro tyto sestavy spíše nutné minimum. Pro ty výkonné sestavy už je to pak 8GB, s čímž rozhodně při současných cenách nic nezkazíme. U AMD bychom případně mohli již počítat s podporu DDR2 1066MHz pamětí, ale stále bude nízké časování hrát podstatnou roli. U Intelu pak čím rychlejší paměti, tím lépe, bohužel také mnohem dráže a nevýhodně. O DDR3 snad mluvit ani nemusím. Pro nadšence, dobře, pro rozumně uvažující naprosto vyhozené peníze. Na DDR3 je brzy, pokud se o ně přihlásíte za rok, tak možná bude už ten pravý čas.
Pokud jde o úložný prostor, tak nedostatek dnes asi silně pociťovat nebudeme. Já bych navíc upozornil na podceňovaný výkon v oblasti pevných disků. To je dnes jedna z mála oblastí výkonu domácího počítače, kde jsou rezervy. Přitom stačí málo. Jeden výkonný pevný disk - doporučuji minimálně jeden 74GB WD Raptor na systém a programy. Přínos toho disku je + 40 a více % k výkonu a svižnosti celého počítače. SSD disky by se možná daly osadit do nejdražších sestav, ale vzhledem k jejich nízké kapacitě a astronomické ceně, pochybuji, že by byly přínosem.
Optické mechaniky osazujeme v drtivé většině případů DVDRW. Samozřejmě se SATA rozhraním. U nejdražších sestav bychom mohli případně uvažovat o nějaké moderní mechanice HD-DVD nebo Blu ray. Jenže ty jsou na trhu de facto zanedbatelné a tak vyhazovat tisíce za mechaniku pro ně, bych moc nedoporučoval.
- Počítačové skříně a zdroje
Tak zde asi nediskutujeme o tom, že kvalitní zdroj a skříň jsou zbytečné. Nejsou. Nabídka kvalitních skříní je skutečně široká a obávám se, že ani snad není možné uvést všechny značky a možnosti. Vybírejte a hledejte. Pokud jde o napájecí zdroje, tak hodně Wattů není potřeba, i když s možnou nutností osazení více grafických karet, mohou přijít ke slovu i 1kWa zdroje. To bude mít ČEZ radost.
Kvalitní chlazení ke kvalitní sestavě tak nějak patří. Doporučuji jedny z nejlepších chladičů na procesor, zbytek sestavy chladí vhodně vybraná skříň s ventilátory, jejichž rozměry dnes mohou u 120mm teprve začínat.
Pozn: při osazování rozměrnějších chladičů si předem zjistěte, zda se daný chladič vejde na základní desku a zda se vám pak vejde i do vaší počítačové skříně!
- Aby sestava sestavou byla ...
Při nákupu příslušenství k těmto sestavám je těžké určit jaká cenová hladina je nejvhodnější. Možností je tolik. V tabulkách máte opět nějaké nástřely, co by se tak dalo pořídit, ale možností je mnohem více.
Operační systém pro tyto počítače je jasný. Windows Vista Home Premium 64bit. Jsou to herní stroje, a co si budeme povídat, Windows je jediná herní platforma na PC.
Více snad už nelze říci o desktopových počítačových sestavách a jejich výběru pro Listopad 2007. Listopad bude na nový hardware bohatý a tak se podíváme na závěr listopadu na předvánoční počítačové sestavy. Vůbec si o počítačových sestavách budeme na DDWorldu před Vánoci trochu více povídat.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|