Strana 2 z 4
- ASRock Mars 4000 - miniPC
Ještě, než se podíváme, co tahle malá, celkem nenápadná věc dovede, tak si udělejme prohlídku, co to tu vlastně máme. Balení je jednoduché, celkem strohé, takže se ASRock vyvaroval jakýchkoliv divokých barev, obrázků a výjevů, které by mohli polekat „profesionálně“ či konzervativně založené zákazníky.
Součástí dodávky je samozřejmě externí napájení, kdy Asrock dodává 65W adaptér ke všem edicím. Spotřeba všech procesorů je v praxi hodně podobná (vzhledem k cílené limitaci na pouhých 15W u některých modelů až 25W). Vzhledem k tomu, že nic dalšího v tom PC o moc více nežere, je 65W adaptér s rezervou dostatečný.
Vzhledem k zacílení produktu odpovídá i design celého počítače. Jednoduché linky, kvalitní zpracování, elegantní vnější imitace broušeného hliníku a černá barva, velmi elegantní jednoduché a přitom nenápadné.
Design je opravdu především funkční. Velmi funkční. Konektory a výbava, a rozhodně ne chudá, je vpředu a vzadu. Všechny ostatní strany jsou jednoduché, některé mají jen průduchy chlazení, které je samozřejmě aktivní s ventilátorem uvnitř.
ASRock věnoval také pozornost tomu, aby se dovnitř dalo jednoduše a bez rizika dostat. Stačí povolit jeden šroubek a odsunout horní kryt. Zde se již naskytne pohled na celou základní desku, kde jsou volné pozice pro SODIM paměti a jedna pozice pro 2.5“ Disk. Pozice pro M.2 disk se pak nachází na druhé straně PCB, kde je tedy nutné základní desku vymontovat, pokud budete chtít M.2 disk do PC osadit.
Pokud jde o SSD disk a operační paměti, můžete tam osadit prakticky cokoliv chcete, v případě pamětí až 2x 32GB ale mají to být vždy DDR4 3200MHz modely. Já osobně jsem dostal od společností Patriot dva moduly o kapacitě 16GB s frekvencí 3000Mhz, ovšem nakonec jsem je rozchodil v maximálním režimu 3200MHz. Díky tomu jsem tedy otestoval maximální potenciál tohoto řešení. Pokud jde o M.2 SSD, podporovány jsou SATA i NVMe PCIe s tím, že jde o PCIe 3.0. Nikoliv tedy 4.0, které najdete jen na desktopu. Procesory RENOIR ačkoliv jsou také ZEN2 architektury, nemají PCIe 4.0, protože tohle rychlé rozhraní je výrazně náročnější na spotřebu a zahřívání. Což vzhledem k určení a zaměření těchto především mobilních procesorů a platformy, není pochopitelně vítáno.
A jaký je tedy v praxi?
|