Strana 3 z 4
Podobné malé miniPC nejsou na trhu žádnou novinkou a na našich stránkách jsme jich během let testovali několik. Nicméně AMD a jeho nové RYZEN 4000 procesory je výkonově povyšují na zcela nový level. ASRock nám bohužel poslal na samotné otestování jen ten prostřední model s RYZEN 5 4500U, ale máme také nějaké ty výsledky a srovnání s tím nejvýkonnějším RYZEN 7 4800U. Ovšem zas na obhajobu ASRock, prostřední model bude jistě asi pro mnoho lidí nejzajímavější.
Pokud jde o testování výkonu, zvolil jsem Cinebench R15 a R20. Zde jsem naměřil opravdu zajímavé výsledky. Ryzen 5 4500U je v Cinebench R20 v celkovém výkonu na úrovni Intel i7-10710U, ovšem ten má dalších šest vláken navíc a má vyšší TDP, a také je nepoměrně dražší. Procesor tedy s přehledem nechává v prachu konkurenční Core i5, ale i některé dražší Core i7 varianty.
Pokud jde o výkon SSD v M.2 slotu, tady samozřejmě záleží na vašem konkrétním osazeném modelu. Nicméně více jak kolem 3550MB/s pro čtení, z toho nevytáhnete. To je limitace PCIe 3.0 x4 slotu.
Vynikající je i paměťová propustnost, pokud osadíme maximálně podporované SODIM DDR4 paměti o frekvenci 3200MHz. V mém případě Patriot Viper 2x16GB 3000MHz nastavené v BIOSu na frekvenci 3200MHz.
AMD RYZEN 4000U s 15W TDP nejsou ale zajímavé jen pro procesorový výkon a efektivitu, ale integrovaná grafika RADEON VEGA je na rozdíl od Intel grafik, skutečně k něčemu více, než jen „zobrazovalo“ textu na monitor. Speciálně díky spolehlivým a propracovaným ovladačům a podpoře architektury.
Výkon integrované grafiky je násobně lepší než u Intelu. I nejzákladnější RYZEN 3 zde strčí do kapsy Core i7. Tedy alespoň té současné generace COMET LAKE/ICE LAKE. Až nové TIGER LAKE jsou ale v této oblasti vítaným zlepšením.
Na rozdíl od Intelu, kdy jeho starší integrované grafiky často nesplňují minimální požadavky některých her, tohle u AMD problém není. Ani u tak základního modelu, jako je integrovaná slabší verze Radeon VEGA v RYZEN 5 4500U.
Zkoušel jsem třeba opravdu náročnou hru Metro Last Light a nebyl problém se dostat na průměrných 32FPS v rozlišení 1920x1080 s nastavením na High. Pokud jsem snížil detaily na medium, vzrostly FPS na parádních 42FPS. Jako další náročnou hru jsem vyzkoušel Shadow of the Tomb Raider. Zde jsem v rozlišení 1920x1080 s detaily nastavenými na medium, dosáhl na krásných 30FPS. Pokud jsem snížil rozlišení na 720p vyskočily snímky až na 50FPS.
Pokud jde o méně náročné hry, Heroes Of The Storm v 1920x1080 s nastavením detailů na High, běžela hra v 60-80FPS. Podobné výsledky jsem naměřil i se hrou CS Global Ofensive nebo GTA5. I takto úsporný procesor s grafickou kartou Vega 6 je tedy vhodný i na hraní nových her, což je pro mě osobně obrovské překvapení, zvlášť přihlédnu-li k tak nízké ceně celého řešení. Dále je třeba upozornit, že Výkonnější model Ryzen 7 4800U má ještě výkonnější Vegu 8, zde tedy čekejte výkon ještě minimálně o 20% vyšší.
Jednou z hlavních výhod těchto mini-PC je efektivita. Velmi nízká spotřeba i v zátěži, což možná pro některé nezní zajímavě. Ale když máte kancelář nebo používáte prostě jen nenáročné aplikace, je rozdíl, když máte dlouhodobě spotřebu 40W nebo 120W. Speciálně v kancelářích s více počítači, se bavíme o velkých penězích za energii v dlouhodobém ohledu.
ASRock a jeho Mars 4500U s RYZEN 5 4500U je prostřední verzí, ale stejně jako ostatní má kolem 15W TDP pro CPU samotný. A to pro CPU i GPU část. Dá se říci, že v těchto počítačích více energie žerou věci kolem, jako WiFi, SSD, RAM apod. Námi testovaná konfigurace se dokázala spokojit s 8W v běžném klidovém stavu a 35W v běžné zátěži. Maximálně se spotřeba dostala na 42W, ale běžně byla pod 30W. Což s ohledem na ten velmi použitelný výkon je vynikající.
A tohle znamená i nízké zahřívání, kdy chlazení tak nemá moc práce. Ventilátor a chladič uvnitř je vlastně stejný, jako v mobilních PC. I v klidových stavech se tedy točí, ale není to hlučné. V zátěž už slyšet je, ale nic tragického. Zhruba 36dBA. V běžné zátěži je rozumně tichý, není úplně neslyšitelný, ale umístěný vhodně dál na stole, nebo za monitorem jej moc vnímat nebudete. Pokud se ptáte na teploty, tak procesor jsem po hodinovém trápení v OCCT dohnal až na 85°C a grafickou kartu pak na teplotu maximálně 65°C. Samozřejmě při běžném provozu jsou teploty mnohem nižší. V klidu se pak pohybují kolem 32°C.
Takže k závěrům …
|