Strana 2 z 4
Ještě, než se podíváme, co tahle malá, celkem nenápadná věc dovede, tak si udělejme prohlídku, co to tu vlastně máme.
Balení je jednoduché, elegantní, není to herní ROG produkt, takže se ASUS vyvaroval jakýchkoliv divokých barev, obrázků a výjevů, které by mohli polekat „profesionálně“ či konzervativně založené zákazníky.
Součástí dodávky je samozřejmě externí napájení, kdy ASUS dodává 65W adaptér k RYZEN 3 a RYZEN 5 edicím, 90W pak k RYZEN 7, i když spotřeba všech procesorů je v praxi hodně podobná (vzhledem k cílené limitaci 15-25W). Jediné, co z příslušenství vážně nechápu, co mám dělat s tím CDčkem :).
Vzhledem k zacílení produktu odpovídá i design celého počítače. Jednoduché linky, kvalitní zpracování, elegantní vnější imitace hliníku a černá barva, velmi elegantní jednoduché a přitom nenápadné. ASUS říká, že si také dal záležet na testování odolnosti zpracování, a působí to docela bytelně, vnitřní konstrukce je kovová.
Design je opravdu především funkční. Velmi funkční. Konektory a výbava, a rozhodně ne chudá, je vpředu a vzadu. Všechny ostatní strany jsou jednoduché, některé mají jen průduchy chlazení, které je samozřejmě aktivní s ventilátorem uvnitř.
Nejzajímavějším prvkem je konfigurovatelný port, který si můžete objednat od ASUSu „na přání“. V retail verzích v ČR je tam DisplayPort, ale může tam být také obstarožní COM, VGA a nebo druhý LAN. Potěší hned dva USB type-C konektory a čtečka microSD karet.
ASUS věnoval také pozornost tomu, aby se dovnitř dalo jednoduše a bez rizika dostat. Stačí povolit 4 šroubky a odsunout spodek, který současně slouží jako držák 2,5“ SATA SSD. Ten, když tam namontujete, nemusíte si už dělat žádné starosti s kabeláží, protože jakmile zasunete spodek na místo, spolu s tím se zasune SSD do SATA konektorů.
Jinak vidíte odhalené snadno přístupné pozice pro M.2 NVMe/SATA SSD a dvě pozice pro SO-DIMM DDR4. Můžete tam osadit prakticky cokoliv chcete, v případě pamětí až 2x 32GB ale mají to být vždy DDR4 3200MHz modely. Pokud jde o M.2 SSD, podporovány jsou SATA i NVMe PCIe s tím, že jde o PCIe 3.0. Nikoliv tedy 4.0, které najdete jen na desktopu. Procesory RENOIR ačkoliv jsou také ZEN2 architektury, nemají PCIe 4.0, protože tohle rychlé rozhraní je výrazně náročnější na spotřebu a zahřívání. Což vzhledem k určení a zaměření procesorů a platformy, není pochopitelně vítáno.
Celkově je ASUS PN50 tak malý a kompaktní, jak jen je to možné, aby se tam všechno vešlo. A věřte nebo ne, tohle je tak vlastně desktopový počítač s většinou možností, které k tomu patří :). Jen je prostě velmi malý a s napevno integrovaným procesorem.
A jaký je tedy v praxi?
|