Strana 3 z 4
Podobné malé miniPC nejsou na trhu žádnou novinkou a na našich stránkách jsme jich během let testovali několik. Nicméně AMD a jeho nové RYZEN 4000 procesory je výkonově povyšují na zcela nový level. ASUS nám bohužel poslal na samotné otestování jen ten nejzákladnější model s RYZEN 3 4300U, ale máme také nějaké ty výsledky a srovnání s tím nejvýkonnějším RYZEN 7 4800U.
Máme také srovnání s Intel platformou, kdy ovšem testování se Core i3 NUC počítačem jsme vzdali rychle. To bylo utrpení jen zapnout. Na něco tak pomalého už se dnes nedá ani dívat. Core i5 a Core i7 verze s COMET LAKE U variantami jsou na trhu ale běžné, kdy nejvýkonnější 25W model má 6jader/12vláken. Samozřejmě AMD i Intel verze spoléhají čistě na integrované grafiky v procesorech. A jak si tedy stojí nová RYZEN 4000U platforma proti Intelu?
Jen pár rychlých testů, které odhalují, že AMD vysoce překonalo vše, co jsme až doposud v těchto nejmenších počítačích mohli mít. RYZEN 7 4800U je absolutně úžasný. Ale ani ten nejlevnější RYZEN 3 4300U není vůbec špatný.
S přehledem nechává v prachu konkurenční Core i3, ale i dražší Core i5 varianty. Core i5 má přitom sice také 4jádra, ale 8vláken, proti 4 u AMD.
Pokud jde o výkon SSD v M.2 slotu, tady samozřejmě záleží na vašem konkrétním osazeném modelu. Nicméně více jak kolem 3550MB/s pro čtení, z toho nevytáhnete. To je limitace PCIe 3.0 x4 slotu.
AMD RYZEN 4000U s 15W TDP nejsou ale zajímavé jen pro procesorový výkon a efektivitu, ale integrovaná grafika RADEON VEGA je na rozdíl od Intel grafik, skutečně k něčemu více, než jen zobrazovadlo textu na monitor.
Výkon integrované grafiky je násobně lepší než u Intelu. I nejzákladnější RYZEN 3 zde strčí do kapsy Core i7. Tedy alespoň té současné generace COMET LAKE/ICE LAKE. Nové TIGER LAKE by to měly podstatně vylepšit, bohužel reálně se na trh dostanou na přelomu roku a příští rok.
Je trochu těžké testovat výkon ve hrách, protože srovnání není možné udělat. Intel grafiky prostě nesplňují ani minimální požadavky u současných her, takže hra se u nich často ani nespustí. A prakticky žádná není hratelná ani v nejnuznějších nastaveních a sníženém rozlišení. AMD RADEON VEGA v RYZEN 4000U, jsou úplně jiná kategorie.
Nejsou to samozřejmě herní grafiky, ale hry na nich běží. S hratelností, to je horší, ale když se chce …. :). V 1080p nejsou vůbec problémem méně náročné či starší hry. Třeba FORTNITE v 1080p na low nastavení jede přes 60FPS bez potíží. Podobně se nemusíte v rozlišení omezovat ani třeba v ROCKET League, WoT, WoWarships, CS GO apod. Všechny tyhle hry jdou v 1080p hrát i na téhle nejzákladnější Radeon VEGA 5 grafice v RYZEN 3 procesoru. Sice na střední či nižší detaily, ale zcela hratelně se 60FPS. Náročnější AAA hry, to už vyžaduje výrazné snížení rozlišení i detailů, takže hraní se tomu moc říkat nedá. Ale v 720p na low je hratelné dokonce i Metro Exodus :).
RYZEN 7-4700U/4800U procesory ovšem mají podstatně výkonnější Radeon VEGA 7 / VEGA 8 grafiky. Třeba s Radeon VEGA 5 jede to Metro Exodus na 720p na low jen 29-30FPS, ale s VEGA 8 dokáže přes 40FPS. A těch 35 – 40% více výkonu je napříč hrami a dost znát vzhledem k tomu o jaké úrovni grafického výkonu se bavíme. Takže pokud chcete tu integrovanou grafiku vážně používat, doporučil bych RYZEN 7 4700U s Radeon VEGA 7 jako minimum a RYZEN 7 4800U s Radeon VEGA 8 jako ideál.
Jednou z hlavních výhod těchto mini-PC je efektivita. Velmi nízká spotřeba i v zátěži, což možná pro některé nezní zajímavě. Ale když máte kancelář nebo používáte prostě jen nenáročné aplikace, je rozdíl, když máte dlouhodobě spotřebu 40W nebo 120W. Speciálně v kancelářích s více počítači, se bavíme o velkých penězích za energii v dlouhodobém ohledu.
ASUS a jeho PN50 s RYZEN 3 4300U je nejslabší verzí, ale stejně jako ostatní má kolem 15W TDP pro CPU samotný. A to pro CPU i GPU část. Dá se říci, že v těchto počítačích více energie žerou věci kolem, jako WiFi, SSD, RAM apod. Námi testovaná konfigurace se dokázala spokojit s 8W v běžném klidovém stavu a 38W v běžné zátěži. Maximálně se spotřeba dostala na 47W, ale běžně byla pod 40W. Což s ohledem na ten velmi použitelný výkon je vynikající.
A tohle znamená i nízké zahřívání, kdy chlazení tak nemá moc práce. Ventilátor a chladič uvnitř je vlastně stejný, jako v mobilních PC. I v klidových stavech se tedy točí, ale není to hlučné. V zátěž už slyšet je, ale nic tragického. Zhruba 38dBA. V běžné zátěži je rozumně tichý, není úplně neslyšitelný, ale umístěný vhodně dál na stole, nebo za monitorem jej moc vnímat nebudete.
Takže k závěrům …
|