Článek: PC oslavuje 30.let! Co mu nadělíme a jaká byla cesta k prvnímu stolnímu PC – IBM 5150? Tisk E-mail
Napsal Marek Liška a Jan "DD" Stach   
Thursday, 11 August 2011
Přejít na obsah
Článek: PC oslavuje 30.let! Co mu nadělíme a jaká byla cesta k prvnímu stolnímu PC – IBM 5150?
Prehistorie - zrození PC
IBM představuje PC
Budoucnost a co dáte svému PC k narozeninám?

 

 

  • Prehistorie – zrození PC

Před miliony let v jedné daleké galaxii … no popravdě, tak dlouho to zase nebylo, ale už nějaké to století lidé samozřejmě hledali způsob, jak věci spočítat. Historie počítačů nutně souvisí s počítáním samotným. Nevíme, kdy vznikl úplně první počítač, protože se našlo několik mechanických počítacích strojů pocházejících z dob starověkého Řecka, a jsou zde i jisté náznaky, že podobné „mechanické kalkulačky" existovaly dokonce už mnohem dříve. Hlavní skupinou lidí, která přicházela každodenně do styku s počítáním, byli obchodníci a výběrčí daní.

Není se tedy čemu divit, že právě z jejich řad vzešel první počítací stroj.

(Blaise Pascal "Kalkulátor")

Vynálezcem první „kalkulačky" (mechanický sčítací stroj, který pomocí ozubených kol zvládl jednoduché matematické úlohy) byl uznán roku 1649 matematik a fyzik Blaise Pascal. Vytvořil tím základy pro počítací stroje, které fungovaly na stejném principu až do 20. století, kdy je nahradila moderní elektronická zařízení.

(Počítač ENIAC)

První elektronický počítač se objevil po tříletém vývoji v roce 1946 pod jménem ENIAC (jméno je zkratkou Electronic Numerical Integrator And Computer). ENIAC zabíral plochu až 63 čtverečních metrů, obsahoval 17 468 elektronek a vážil 27 tun, ale měl i spotřebu 150 kW, byl příliš poruchový a proto i extrémně drahý na provoz. Traduje se, že technici denně museli vyměnit několik vyhořelých elektronek, přičemž minimální doba takové opravy byla něco přes 15 minut. Využívala ho primárně armáda zhruba do roku 1955, kdy už byla na světě nová generace polovodičového počítače Univac (zabíral už „jen“ plochu 35,5 m²).

(Procesor Intel 4004)

V roce 1971 firma Intel představila první jednočipový mikroprocesor Intel 4004, čímž byly položeny základy procesorů, jak je známe dnes. V roce 1974 přišly procesory Intel 8080, které začali různí nadšenci využívat do svých stavebnic počítačů.

V lednu 1975 časopis Popular Electronics představil na titulní stránce počítač ALTAIR 8800 firmy MITS z Nového Mexika (vyvinutý E. Robertsem). Altair přilákal stovky nadšenců zajímajících se o elektroniku, protože byl cenově dostupný.

(Paul Allen a Bill Gates)

Toto číslo časopisu Popular Electronics se dostalo do rukou Paula Allena (programátora firmy Honeywell), který ho ukázal tehdejšímu studentovi 1. ročníku Harvardské univerzity Billu Gatesovi (na foto výše) a oba spolu naprogramovali BASIC pro Altair. Zanedlouho poté založili firmu Microsoft.

(Steve Jobs a Steve Wozniak)

Zhruba v té době vznikl v garáži jednoho nadšeného geeka, Steva Jobse (za asistence Steva Wozniaka), první počítač Apple. Postavili ho původně pro sebe, ale v okolí měli hodně známých, kteří chtěli programovat a potřebovali počítač. Tak vznikl „sériově vyráběný" počítač Apple II (na obrázku), který přišel jako vůbec první počítač s integrovanou klávesnicí a výstupem na monitor. Úspěch byl nečekaný. Apple se velmi rychle stal vlastním standardem i zásluhou Wozniaková modelu levné diskové mechaniky.

V roce 1978 se objevil program VisiCalc - jednoduchý tabulkový procesor pro Apple – první „Excel" -  a to byl ten moment, kdy se začaly malé počítače používat u obchodníků jako pracovní nástroje v kancelářích. Už to nebyl jen stroj „na hraní" a programování pro fanoušky elektroniky, ale pracovní nástroj, který usnadňoval práci s kalkulačkou. VisiCalc naprogramovali DanBricklin a Bob Frantston, kteří udělali fatální chybu, že si jej nedali patentovat. Na VisiCalc nezbohatli, sami to koneckonců nedělali pro zisk. Na úspěchu VisiCalc však později vydělaly další firmy, které naprogramovaly svůj vlastní tabulkový kalkulátor (např. Lotus).

Cesta tedy byla otevřena pro IBM a PC …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!Thursday, 26 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 131x
Komentářů: 0
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!Wednesday, 25 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 168x
Komentářů: 0
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?Monday, 23 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1170x
Komentářů: 0
V tichosti na PC vyšlo God of War: Ragnarök – jak se port povedl?
V tichosti na PC vyšlo God of War: Ragnarök – jak se port povedl?Thursday, 19 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1605x
Komentářů: 6
Starfield: Shattered Space rozšíření aneb Bethesda couvá?
Starfield: Shattered Space rozšíření aneb Bethesda couvá?Wednesday, 18 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1540x
Komentářů: 0
Nový Battlefield bude a vrátí se prý ke kořenům. EA se poučilo?
Nový Battlefield bude a vrátí se prý ke kořenům. EA se poučilo?Tuesday, 17 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1223x
Komentářů: 1