Strana 1 z 4
Článek: PC oslavuje 30.let!
Co mu nadělíme a jaká byla cesta k prvnímu stolnímu PC – IBM 5150?
Ve středu 12.8.1981 bylo představeno první osobní PC společnosti IBM s označením IBM 5150, tedy model, na jehož architektuře a podobě vlastně vznikly dnešní osobní počítače, které mnohé z nás provázejí téměř celý život.
Dnes, jak víme, společnost IBM již klasické počítače nevyrábí, nicméně stále je tahounem vývoje počítačových technologií. Před pár lety přešla výroba klasických PC značky IBM do rukou společnosti Lenovo, která je na odkaz, na který navazuje, pochopitelně patřičně hrdá. Neopomenula tak připomenout toto významné výročí a takto nějak by prý mohla znít produktová tisková zpráva:
IBM 5150, počítač, který byste doma mít chtěli
ARMONK, N.Y., 12. srpna 1981 – Společnost IBM uvádí přelomovou novinku. Nové zařízení IBM 5150 představuje kompletní počítač připravený k použití.
„Jsme nadšeni tím, že se nám podařilo skloubit tak složité zařízení, jakým je počítač, do skladného a přívětivého balení,“ uvádí zástupci IBM. „Tento výrobek bude zajisté definovat sousloví osobní počítač.“
IBM 5150 patří k nejvýkonnějším zařízením současnosti, při zachování bezkonkurenčních rozměrů. Novinku pohání chipset Intel 8088, jehož srdce tepe na frekvenci 4,77 MHz. Základní konfigurace obsahuje 16K RAM, což umožňuje pohodlný běh aplikace Microsoft BASIC, která je pro vyšší pohodlí uživatelů přeinstalovaná. V budoucnu je ale plánováno rozšíření RAM až na závratných 640K.
- Pohodlí a výkon pro každého
Za základní variantu stroje můžete pohodlně připojit ke svému televizoru a kromě přeinstalovaného programovacího jazyka BASIC využívat i další programy dodané na magnetofonových kazetách. Pro náročnější uživatele je připravena i vyšší varianta se 64K RAM, která obsahuje i monitor a disketovou mechaniku pro snadnou instalaci operačního prostředí PC-DOS. Dvoubarevný monitor IBM 5151 poskytuje dostatečné rozlišení 80 na 24 znaků v textovém režimu.
Základní varianta je dostupná v USA a dalších vybraných částech světa za cenu od $1,565. Konfigurace s displejem, 64K RAM a disketovou mechanikou bude stát zhruba $3,000. Nákup obdobného zařízení mimo černý trh a za československé koruny bude díky reverznímu inženýrství společnosti JZD Slušovice možný patrně od roku 1987 za necelých 500 000 Kčs (přibližně dva vozy Škoda Favorit).
(zdroj: TZ Lenovo 11.8.2011)
Kdo by si tehdy dokázal představit, jaký historický význam bude mít tento vynález, a jak ovlivní celé lidstvo? Asi málokdo, protože jen o 4 roky dříve pronesl zakladatel společnosti Digital Equipment Corp. A významný inženýr větu, která mu z dnešního pohledu určitě ke cti nebude. V roce 1977 prohlásil:
„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač,“
O 30 let později už víme, že opak je pravdou a důvodů, proč chceme PC, jsme za ta léta vymysleli celou řadu a každý z nás by jich dnes asi vyjmenoval hned několik. Některé důvody jsou dobré a prospěšné, jiné moc ne, ale to už tak ve světě chodí.
(První PC - IBM 5150 v akci!)
Ale jen stěží si dnes vůbec bez osobního PC, ale i kapesních PC (SmartPhone) a dalších počítačů všude kolem nás, dokážeme představit náš život. Jak to tedy celé před 30 lety začalo?
|