DD o roku 2009 a výhled do roku 2010 – Co se událo a na co se můžete těšit v roce 2010 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Friday, 01 January 2010
Přejít na obsah
DD o roku 2009 a výhled do roku 2010 – Co se událo a na co se můžete těšit v roce 2010
Rok 2010 na poli CPU
Konkurence k AMD a Intel a platformy
Grafiky ATI a NVIDIA v roce 2010
Ostatní IT technologie
Shrnutí a závěr

 

Rok 2010 na poli procesorů …

Protože výrobci samozřejmě plánují mnoho měsíců dopředu a ve svých laboratořích už vyvíjejí nástupce zrovna nastupujících generací komponent, tak mám poměrně přesné plány a povědomí, co se na nás v tom roce 2010 chystá. Samozřejmě některé podrobnosti výrobci nesdělí, anebo je zatím nemůžu kvůli dobrým vztahům (NDA) prezentovat. Nicméně můžu využít naši křišťálovou kouli ;) a pokusit se ledacos odhadnout. Tento článek tak nastíní to, co vás-nás určitě čeká, možná čeká a co nás naopak nečeká v roce 2010 na poli IT.

Rok 2009 je definitivně minulostí a nás čeká rok zbrusu nový, který uzavře první desetiletí jednadvacátého století. Co se stalo loni, už víte, k mnohému se ještě vrátíme, ale protože jsme technologický magazín, raději hledíme vstříc světlým technologickým zítřkům. Nebudeme to tedy zdržovat a začneme rovnou u základu našich PC a tedy platforem.

  • AMD a Intel vs NVIDIA vs VIA vs ARM

Společnosti AMD a Intel uvádím na jedné straně spolu, protože to jsou vlastně dva strážci x86, dvě jediné jistoty, se kterými můžeme počítat. Jsou to konkurenti? Papírově ano, fakticky moc ne. Realitou je, že Intel je mnohonásobně větší společnost s mnohonásobně větší výrobní kapacitou a AMD si drží v pozici, ve které to potřebuje. Intel společnost AMD potřebuje, a to proto, aby drželo zdánlivě konkurenční zdání na poli x86 CPU a od těla si tak drželo antimonopolní strážce. Rok 2010 však bude pro Intel z tohoto pohledu dost napínavý.

Jakékoliv spory mezi AMD a Intelem oficiálně skončily na konci roku 2009, kdy obě společnosti podepsaly novou Crosslicenční dohodu o vzájemné výměně klíčových technologií k udržení kompatibility. Mezi nejznámější technologie, které si Intel a AMD vzájemně poskytují je x86-32 licence, kterou drží Intel a x86-64 licence, která je zase v držení AMD. Nová dohoda je výhodná hlavně pro AMD, protože Intel musel z nové podoby vypustit kapacitní nařízení omezení výroby CPU AMD vyráběných v jiných továrnách, než v továrnách AMD. AMD totiž od roku 2009 oficiálně není výrobní společností a své bývalé provozy jen spoluvlastní ve firmě GlobalFounries. Intel svou pozici neomezil jen tak. Donutily ho k tomu okolnosti, protože v letech nedávno minulých, kdy jej AMD zaskočilo lepší nabídkou procesorů na trhu, využil své pozice a neférově AMD omezil, což de facto přiznal zaplacením 1,25 miliard dolarů, co by odškodněním. Oficiálně však stále zastává názor, že se ničeho nedopustil, a to proto, že jej právě v záři 2010 čeká soudní pře s vládou USA, která ho viní ze zločinů spojeným právě s využitím své monopolní pozice. Intel už v té samé věci prohrál před EK, ale až případná prohra v USA bude mít pro americkou společnost Intel dalekosáhlé následky. Intel se tedy snaží vylepšit svou image, co to jde a jeho přístup k AMD je velmi velmi opatrný. Což bude po celý rok 2010 a co bude po skončení soudní pře v září? To se zatím neodvažuji ani odhadovat.

Intel a AMD zase nejsou takoví konkurenti, jak se může někomu zdát, oba drží a nesou prapor x86 platformy a pozice AMD Intelu v podstatě zcela vyhovuje a nemá zájem na jeho likvidaci a oslabení, na druhou stranu ani posílení. A nutno říci, že právě v oblasti růstu má AMD největší potenciál, v celé své historii. Díky rozdělení a vstupu velmi bohatých investorů rychle rozšiřuje své výrobní kapacity. Rok 2010 ještě nebude tímto poznamenán, ale během něj se AMD připraví na novou kapitolu ve své historii, novou procesorovou i grafickou architekturu a 32-28nm výrobní proces ve svých vlastních továrnách.

  • Intel v roce 2010

Rok 2010 podle mě nebude ani u AMD ani u Intelu na běžném trhu ve znamení překotných změn. V podstatě nás nic moc zásadního nečeká. Vezměme to popořádku. Již za pár dní Intel oficiálně představí 32nm procesory Core i3/5. U nich je novinkou, kromě 32nm, ještě vždy přítomnost integrovaného grafického jádra, které se přesune z čipsetu do pouzdra CPU, ale součástí samotného jádra CPU není. Bohužel si od toho moc neslibujte, jen to, že za to jádro zaplatíte, i když ho nechcete, nebo nebudete moci nijak využívat. Intel totiž tato dvoujádra plánuje do cenových hladin od 60 do 200 dolarů.

Během roku 2010 se bohužel pravděpodobně nedočkáme 32nm čtyřjádra, když, tak až na úplném konci roku. Čeká nás jen 32nm šestijádro, které ale bude na desktopu pořádně drahé. Na konci roku 2010 se měla představit architektura Sandy Bridge, já jsem si ale téměř zcela jist, že k oficiálnímu představení letos nedojde. Počkat si budeme muset do začátku roku 2011. Na serverové i mobilní platformě budou nastupovat více procesory architektury Core i3/5/7. Vrcholem pak budou šestijádrové procesory. Nejníže pak budou stát opět CPU ATOM nové platformy PineTrail. To je v podstatě v kostce vše, co od Intelu v roce 2010 čekat …

  • AMD v roce 2010

U AMD to bude naopak zajímavější na mobilní a serverové platformě než na desktopu. Novou architekturu od AMD v roce 2010 opravdu nečekejme. To je sice pro AMD velký úkol na celý rok, ale jen ve fázi příprav na spuštění výroby. Pro desktop budou jedinou podstatnou novinkou Phenom II X6 procesory. Dále porostou frekvence X2/X3/X4 procesorů, kde ty rychlejší nové modely budou střídat na stejných cenových pozicích ty staré. Neočekával bych tedy nějaké překotné změny ceny.

O dost zajímavější a živější to bude na mobilní platformě, kde AMD zahájí přímo frontální útok a konečně se ke slovu dostanou X2/X3/X4 45nm CPU v kombinaci s DDR3, to vše během Q2 2010. Čekejte o něco horší málo provozní vlastnosti než u Intel platformy, ale tomu by zase měly odpovídat velmi pěkné ceny nových AMD booků – výkonově by to nijak špatné být nemělo.

AMD si v roce 2010 dává nejvíce záležet na serverové platformě. Zde po mnoha letech představí zbrusu novou platformu. Vystřídá letité patice a čipsety novými a výhradně AMD řešeními. AMD by mělo mít v roce 2010 v serverech nad Intelem poměrně jasně navrch. Do prodeje se totiž dostanou dvanáctijádrové procesory a těch bude možné osadit na nejšpičkovější desku až po čtyřech kusech. Nová serverová platforma také přinese DDR3 podporu.

Stávající AM3 platforma i nová serverová platforma by měla být kompatibilními s připravovanými 32nm čipy zcela nové architektury. Ale to je hudba až roku 2011.

A konkurence k platformám AMD a Intel? Podívejme se …



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Friday, 17 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 91x
Komentářů: 0
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1674x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1834x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3924x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1299x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1267x
Komentářů: 1