Doporučené PC sestavy (02/2019): Co koupit a neprohloupit za cenu od 7 do 150 tisíc? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Tuesday, 05 February 2019
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (02/2019): Co koupit a neprohloupit za cenu od 7 do 150 tisíc?
Jak vybírat PC a pohled do minulosti (co jsme kupovali v roce 2016)
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC za 7 - 15 tisíc korun
Solidní výkon pro každého - PC za 20 až 30 tisíc korun
Vysoký výkon za dobrou cenu - 35 až 45 tisíc korun
Maximální výkon a vysoká kvalita - PC za 70 až 130 tisíc korun
Shrnutí a závěr
alt

 

 

 

 

 

 

  • Doporučené PC sestavy (02/2019):

                              Co koupit a neprohloupit za cenu od 7 do 150 tisíc?

Pokud zrovna vybíráte desktopový PC a chcete vědět, co lze v jednotlivých cenových hladinách pořídit, aby to za to stálo, tak jste tady správně! Jako obvykle platí, že DDWorld.cz doporučené sestavy skutečně prakticky testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "papíru". PC skutečně fyzicky u nás existují a snažíme se otestovat samostatně i drtivou většinu doporučených komponent, což je samozřejmě časově náročné. Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ.

Jako obvykle se zaměříme na samostatné desktopové PC (bez periferií) v několika cenových hladinách. Má jít o odrazové můstky, nejzajímavější sestavy z pohledu ceny, kvality a výkonu od kterých se můžete případně odrazit v individuálním výběru jednotlivých komponent.

  • Vyplatí se teď (09/2018) nakupovat a vybírat?

Cena dolaru je zdá se stabilní, pohybuje se kolem 22,5 korun. Už bylo i lépe, ale také podstatně hůře.

Nicméně hlavní je situace ohledně cen jednotlivých komponent a tady máme důvod k radosti. Grafické karty, paměti a hlavně SSD jsou stále levnější a výrazně tak zlepšily možnosti výběru zejména v nižších cenových hladinách.

  • Novinky a situace, které ovlivňují výběr a nákupy

Začněme nejdříve u dobrých zpráv, kterých je poměrně hodně. V mnoha oblastech jsme se totiž dočkali zásadního zlepšení a navýšení výkonu za zajímavých cenových podmínek.

  • Procesory – AMD válcuje Intel,

                                                ten stále boduje u zákazníků, protože ti neví, co kupují.

Pokud se podíváte objektivně na produkty, které dnes nabízí AMD a Intel v oblasti procesorů, tak podíl procesorů Intel v prodejích by se dnes měl správně blížit nule. AMD je totiž nejen prakticky ve všech cenových hladinách výkonnější, ale především o parník výhodnější. Stejný či často vyšší výkon, nám AMD nabízí za lepší cenu než Intel. Bohužel prodeje tomu úplně neodpovídají a obrovská spousta zákazníků nakupuje objektivně špatně, nevýhodně a velmi škodí sobě i trhu.

Intel kromě mizerné výhodnosti svých produktů zaostává i technologicky a výrobně za AMD a jeho RYZEN modely. Protože musí vyrábět stále více větších 14nm čipů, celkově vyrábí méně procesorů, a tak obětoval některé segmenty. A to mělo vliv i na další růst cen už tak nevýhodných Intel procesorů. Zejména pro ty, kteří si staví PC tak Intel dnes prakticky není ani alternativou, kdy velmi často stejný výkon, který nabízí AMD RYZEN procesor nabízí Intel za dvojnásobnou cenu s mnohem horším výhledem na upgradovatelnost atd.

Bohužel tím to nekončí. Intel se snaží vzbudit dojem novinek tím, že uvedl na trh Core 9000 modely. Ve skutečnosti jde jen o přejmenované Core 8000 s lehce pozměněnými parametry. Zejména Core 9000F procesory které nemají aktivní integrované grafiky bychom očekávali za nižší cenu než standardní edice, ale není tomu tak. Core 9000 pro X299 platformu pak nenabízí prakticky nic nového, vyjma aktivace všech 44 PCIe linek u všech modelů proti Core 7000, výkon a maximálně 18 jader zůstal beze-změny. Stejně tak ceny, kdy AMD a jeho ThreadRipper procesory vytřou s Intel čipy podlahu výkonem i cenovou výhodností. Intel se ani nesnaží konkurovat AMD, a je smutné, že velké části zákazníků to nevadí. Nakupují horší procesory za horší ceny. Zatímco od Intelu pro letošní rok nic lepšího než současnou nabídku nečekáme, u AMD se v polovině roku dočkáme 7nm procesorů, které už byly částečně odhaleny a nikdo nepochybuje o tom, že budou výrazně lepší než současná nabídka. Skvělou zprávou je, že AMD hodlá držet kompatibilitu se současnou AM4 platformou a deskami, takže 7nm procesory RYZEN si osadíte i do stávajících základních desek.

(7nm RYZEN 3000)

Ne že by vzhledem k cenám procesorů Intel bylo na místě o jejich pořízení dnes vůbec uvažovat, popravdě by totiž správně neměl Intel současné procesory ani prodávat. Jsou totiž nebezpečné a vadné. Všechny! Obsahují neopravitelné zranitelnosti SPECTRE a především MELTDOWN, která je součástí architektury. Zabezpečení Intel procesorů je však vzhledem k jejich podílu na trhu nutné, a tak jsou záplaty součástí Windows Update, bohužel často způsobují problémy. A snížení výkonu je jen jeden z nich. Intel navíc dál prodává všechny tyhle děravé procesory, protože jednoduše nemá novou generaci hotovou.

  • SSD disky – superrychlé M.2. NVMe za super ceny!

Aktuální generace SSD disků umožnila uvést na trh opravdu rychlá řešení za hodně dostupné ceny. U SATA 2,5“ SSD a SATA M.2 jsme byli zvyklí na rychlosti čtení/zápisu tak 500 – 560MB/s. Nové M.2 NVMe SSD řešení však mají klidně kolem 2000 – 3000MB/s a stojí přitom to, co jsme ještě před rokem platili jen za ta SATA řešení.  256GB NVMe M.2 SSD můžete mít za méně než 1500 korun. A 480/500GB model stojí už jen kolem 2500 korun, takže je ještě zajímavější. Pomalejší SATA modely jsou ještě o něco málo levnější.

Snad jen doplním, že po delší době se výrazně správným směrem pohnuly i ceny a kapacity HDD, ačkoliv na rovinu, osobně bych osazovat HDD do PC už moc nedoporučoval. Jeden jako pracovní odkládací asi ano (pokud tu kapacitu potřebujete), ale více disků bych do PC prostě nedával. Postavte si/kupte samostatný domácí NAS/Cloud, je to lepší řešení. Nicméně vzhledem k nárůstu kapacit SSD, kdy 500GB i 1TB verze jsou dnes i cenově dostupné, se spousta uživatelů bez HDD v PC prostě obejde. Tímto tedy zejména u sestav s omezeným rozpočtem budeme osazovat už jen SSD. HDD necháme jako alternativní rozšiřitelnou komponentu pro ty, kteří prostě tu kapacitu potřebují (jestli ji potřebujete, tak o tom víte).

  • Grafické karty? Už je to lepší!

Začátek roku 2018, byla naprostá katastrofa, pokud jste chtěli koupit slušnou grafickou kartu. Prostě nebylo co kupovat a pokud bylo, tak cena byla klidně 2x – 3x vyšší, než co by karta měla stát. Šílenství jménem těžba kryptoměn jednak odčerpalo značnou část původně „herních“ karet, ale hlavně prodejcům dovolilo extrémně navýšit ceny toho mála, co těžaři nevykoupili. Zdražily také paměti o polovinu, což jsou desítky a desítky dolarů na každé kartě. Dnes už je situace mnohem lepší!

RX570/580 modely jsou dostupné za velmi atraktivní a nízké ceny, tak, že prakticky vymazaly konkurenční GTX 1060 modely, které jim nestačí. Stejně tak zlevnily Radeon RX VEGA na přijatelné částky. Bohužel velkým zklamáním je zbrusu nová 12nm generace grafik NVIDIA, na kterou jsme čekali 2,5 rok od uvedení PASCAL GTX 1000. Nové RTX 2000 modely jsou nejhorší novou generací karet v posledních letech, ne-li vůbec. Za stejnou cenu totiž nabízí prakticky stejný klasický herní výkon, jako předchozí modely minulé generace. Chcete výkon GTX 1070/1070Ti? Nová RTX 2060 jej za stejnou cenu nabízí. Jen má místo 8GB jen 6GB paměti. RTX 2070 má za stejnou cenu stejný výkon jako GTX 1080, RTX 2080 má výkon jaký měla GTX 1080Ti a opět stojí stejně a má méně paměti (8GB vs 11GB). Jediným posunem je RTX 2080Ti, která má obrovský výkon, ale její cena přes 33 tisíc korun odrazuje i velkou část nadšenců. To je nová generace grafik NVIDIA, společnosti, která v posledních 3 letech v prostředí prakticky bez konkurence vydělala mnoho miliard dolarů čistého, a pro tyto karty využila novou architekturu nový výrobní proces a nový typ pamětí. A tohle je výsledek. Těžko se lze divit, že prodeje těchto nových karet jsou mizerné a prakticky s výjimkou ultra předražené RTX 2080Ti žádná z nich nepřináší pro majitele skoro 3 roky starých GTX 1000, žádný posun.

Situaci trochu zachraňuje AMD, které sice novou generaci také zatím nepředstavilo, alespoň ale dělá vylepšené starší modely zejména díky výrobním vylepšením. Radeon RX 590 je díky 12nm o něco lepší než 14nm RX 580, zejména však oznámený Radeon VII je výrazným upgradem díky 7nm výrobě proti 14nm RX VEGA (ač je čip jinak vlastně stejný). Ale v obou případech jde stále o stejnou architekturu a generaci. Jen prostě lépe vyrobenou. Bohužel po selhání, které představuje nová generace TURING RTX 2000 série od NVIDIA, jsou očekávání od nové generace grafik AMD, kterou bude 7nm NAVI, ještě větší. 7nm Radeon NAVI karty pro segmenty 100 – 400 dolarů se na trhu ale objeví až od poloviny roku spolu se 7nm RYZEN procesory. To naštěstí nebrání současným nákupům, kdy ceny aktuálních modelů se dostaly rekordně nízko a jsou tak velmi zajímavé a výhodné pro ty, kteří na současné generace karet ještě nepřešli.  

  • Operační paměti – ceny klesají a klesat budou!

Ceny pamětí jak grafických, tak operačních byly loni na rekordech. Od té doby už několik měsíců ale pomalu klesají. Pokles stále pokračuje a podle všech prognóz bude pokračovat po celý letošní rok. A je to konečně i vidět v obchodech!

Asi jste si také všimli, že prakticky nemá smysl kupovat pomalejší než 2666 spíše rovnou 3200MHz moduly, protože prostě nestojí o moc více než 2133MHz. Pro některé platformy ale nemá rychlejší RAM smysl dávat, protože je nemůžete používat. Týká se to prakticky všech Intel platforem, kdy s výjimkou Z370, Z390 a X299 Intel neumožňuje vyšší takty RAM, než 2400 nebo 2666MHz vůbec nastavit. U AMD zase je 3200MHz rozumné maximum kvůli výkonu. 3600MHz už pak běží jen na nejlepších deskách, ale 3200MHz při lepším časování je vzhledem ke konstrukci AMD procesorů (kde takt RAM přímo zvyšuje výkon CPU) nejvýhodnější. 2x 4GB, 2x 8GB i 2x 16GB jsou znatelně levnější než před pár měsíci, nicméně vyšší kapacity jako 64GB stále stojí opravdu hodně a s jejich nákupem bych asi ještě počkal, protože ceny půjdou dolů. Široký je ale dnes výběr pamětí s RGB podsvícením, které přidává přesně 0% výkonu, ale 100% zářivosti :).

Dalo by se toho napovídat více, ale na to máme naše pravidelné aktuality a recenze, kde o všem píšeme. Dnes se tedy podíváme, co za současné situace můžeme poskládat od nějakých 7 tisíc korun až po 150 tisíc bez operačního systému. Jeho volbu nechám na vás s tím, že dnes je rozhodně více než jen jedna možnost.

To by bylo stručně k novinkám, teď se podívejme, jak vybírat PC ...



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 473x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 311x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 869x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1482x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6