Doporučené PC sestavy (03/2020): Co za hardware koupit a neprohloupit pro váš počítač? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 12 březen 2020
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (03/2020): Co za hardware koupit a neprohloupit pro váš počítač?
Jak vybírat PC a pohled do minulosti
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC za 7 - 15 tisíc
Solidní výkon pro každého - PC za 18 - 25 tisíc
Vysoký výkon za dobrou cenu za 30 - 50 tisíc korun
Maximální výkon a vysoká kvalita - PC za 70 - 130 tisíc
Shrnutí a závěr
alt

 

 

 

 

 

  • Doporučené PC sestavy (03/2020):

                         Co za hardware koupit a neprohloupit pro váš počítač?  

Je čas aktualizovat pořádně naše doporučení a přehledy. Pokud zrovna vybíráte desktopový PC a chcete vědět, co lze v jednotlivých cenových hladinách pořídit, aby to za to stálo, tak jste tady správně! Jako obvykle platí, že DDWorld.cz doporučené sestavy a jednotlivé komponent skutečně prakticky testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "papíru", jak to bohužel dělají jinde. A samozřejmě je rozdíl, když ty komponenty znáte, nebo když o nich jen někde čtete. PC skutečně fyzicky u nás na DDWorld.cz existují a snažíme se otestovat samostatně i drtivou většinu doporučených komponent, což je samozřejmě časově náročné. Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší a nejzajímavější možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ.

Jako vždy se zaměříme na samostatné desktopové PC (bez periferií) v několika cenových hladinách. Má jít o odrazové můstky, nejzajímavější sestavy z pohledu ceny, kvality a výkonu, od kterých se můžete případně odrazit v individuálním výběru jednotlivých komponent.

  • Vyplatí se teď (březen 2020) nakupovat a vybírat?

Česká korun je vlivem událostí ve světě v pohybu. Nicméně z hlediska kurzu je obecně situace podobná, jako před rokem.

Co ceny ovlivňuje více, je aktuální situace kolem koronavirové nákazy ve světě, tedy omezení výroby a dorpavy. Prozatím v březnu je však situace v obchodech stále klidná, některé produkty sice nejsou a jejich dodávky jsou omezené, nebo nejsou vůbec, ale mnoho jiných věcí je stále normálně dostupné. Otázkou je, jak bude situace vypadat dále.

  • Novinky a situace, které ovlivňují výběr a nákupy

Začněme nejdříve u dobrých zpráv, kterých je poměrně hodně. V mnoha oblastech jsme se totiž dočkali zásadního zlepšení a navýšení výkonu za zajímavých cenových podmínek.

  • Koronavirová nákaza je problém

Zásadní vliv na výběr komponent ani ceny zatím není, ale vliv mít určitě bude v dalších týdnech a měsících. Odstavená výroba v Číně se rozjíždí pomalu, do toho komplikace s dopravou a tak dále. Skaldové zásoby se rychle tenčí, výroba nových věcí jde pomalu nebo někdy i vůbec, takže prozatím se sice ceny drží a produkty dostupné jsou, ale v následujících týdnech se to může změnit.

Osobně si myslím, že nebude až tak zle, nějaké produkty budou vždycky a konkurenční prostředí je natolik velké, že nějaké překotné zdražování nehrozí, tím spíše, že je tu i problém na straně poptávky. Nicméně osobně, pokud plánujete nákup a potřebujete něco pro svůj PC, asi bych to zbytečně neodkládal.

  • AMD převálcovalo Intel! Pokud, si stavíte PC nemá smysl se na Intel ani dívat.

Situace pokračuje. Neuvěřitelné, nereálné, šílené a přesto realita, ve které dnes žijeme. Intel je v oblasti procesorů na hlavu poražen, a alespoň v prodejích samostatných komponent a pro koncové uživatele nemá smysl o Intel procesorech a platformě ani uvažovat. AMD je jednoznačně ve všech cenových hladinách výkonnější, výhodnější, efektivnější a technologicky daleko vpředu. I celá platforma AMD AM4 a nová TRX40 jsou mnohem lepší, než cokoliv, co proti tomu dokáže postavit Intel.

AMD má ve všech cenových segmentech lepší procesory technologicky, výkonem, cenou i efektivitou a asi už se nenajde nikdo, kdo by tvrdil něco jiného. Intel nedokáže vůbec konkurovat naprosto v ničem a jeho nejvýkonnější 18jádrový Core i9-10980XE nedokáže porazit ani mainstreamový výrazně levnější RYZEN 9 3950X, natož jakkoliv stačit high endovým ThreadRipper modelům. Nemyslel jsem si, že se někdy dočkáme toho, že Intel nejen že nemá nejvýkonnější procesory na trhu, on vlastně nemá žádné výkonné procesory a cokoliv konkurenceschopného.

Velkým problémem je také zranitelnost procesorů Intel, kdy přibývá větších a větších problémů díky zranitelnostem Meltdown, Spectre a nejnověji zatím nejvážnější SPOILER. Nedají se opravit, protože jsou přímo součástí architektury a řešení ve formě záplat přinášejí další a další funkční potíže. Intel navíc dál prodává všechny tyhle děravé procesory, protože jednoduše nemá žádnou novou generaci hotovou. Přesto z nějakého důvodu chystá na přelom května/června vydání Core 10000 pro LGA 1200 patici a mainstreamovou Z490 platformu, které ale nenabízí naprosto nic nového ani konkurenceschopného proti RYZEN 3000 sérii.

  • Základní desky – platformy

Už jsme to nakousli. Aktuální Intel LGA 1151 (Z390) a LGA 2066 (X299) platformy jsou technicky mrtvé. Žádné nové procesory pro ně už nedorazí. Intel sice plánuje další nové 14nm procesory, ale u nich opět změní platformu. Příští rok tedy dorazí LGA 1200. Bohužel nepřinese kromě nutnosti koupit novou desku, nic nového. Stále bude zaostávat za AMD X570. AMD chystá na letošní rok i poslední generaci AM4 platformy. B55, B520 a X670 čipsety, kdy poslední jmenovaný dorazí s 7nm+ RYZEN 4000 v Q4 2020. AM4 platforma zde tak bude od první po čtvrtou generaci RYZEN procesorů.

Aktuálně AMD vydalo i novou HEDT platformu, high end TRX40 pro ThreadRipper 3000. Bohužel X399 končí tak jen po dvou generacích, ačkoliv fyzicky TR4 patice zůstává, na TRX40 deskách je zcela nová verze TRX4 s naprosto odlišnou mapou pinů, kvůli výrazným technologickým změnám v procesorech. Z testů ale víme, že to za to stálo. X399 tedy je kompatibilní s ThreadRipper 1000/2000, kdy 12nm modely zůstávají na trhu a X399 tedy také. Ale nedávají už moc smysl. TRX40 bude kompatibilní jak s novými ThreadRipper 3000 (7nm ZEN2) tak s chystanými ThreadRipper 4000 (ZEN 3 7nm+), které dorazí nejspíše začátkem roku 2021. Velmi pravděpodobně začátkem roku 2022 pak AMD představí nejspíše „AM5“ platformu, která bude pro novou ZEN 4 architekturu a nabídne PCIe 5.0 a hlavně DDR5. ZEN 4 poté dorazí i do serverů (EPYC) a high endu (ThreadRipper 5000), kde se také kvůli DDR5 a PCIe 5.0 dočkáme nových patic a platforem. Nicméně máme ještě dva roky čas, takže můžete v klidu vybírat.

  • SSD a HDD disky

Sice se nám uklidnil sport mezi Koreou a Japonskem, ale Koronavirová nákaza komplikuje výrobu v Koreji, kde se vyrábí drtivá většina všech NAND a DDR pamětí pro SSD a RAM. A některé továrny byly uzavřeny. Díky tomu je problém s dostupností některých modelů, což nahnalo ceny SSD vzhůru. Nejvíce se to dotklo NVMe PCIe 3.0 a 4.0 M.2 SSD řešení, nejméně klasických SATA 2,5“ modelů.

Na trhu máme už také PCIe 4.0 SSD disky, které využívají možností nových AMD platforem (X570/TRX40 a brzy B550 a X670), které mají PCIe 4.0 linky, které nabízejí dvojnásobnou propustnost proti PCIe 3.0. V praxi to znamená, že zatímco PCIe 3.0 SSD končí někde kolem 3500MB/s, PCIe 4.0 disky v první generaci už nabízí 5000MB/s. Příchod cenově dostupnějších PCIe 4.0 očekáváme v průběhu Q2 a Q3 2020.

Naproti tomu zájem o HDD trvale padá. Nicméně hned tak nezmizí. Do běžných sestav je ale nemá moc cenu dnes dávat, pakliže opravdu nechcete cenově dostupné velké úložiště, kdy HDD jsou stále mnohem levnější v ceně za 1GB, než SSD. SEAGATE a WD již oznámily a na trh uvedly 14TB a také 16TB disky, kapacity tedy stále rostou. Ceny větších modelů ale klesají velmi pozvolna. Každopádně lepší řešení dnes, než dávat HDD do samotného PC, je pořídit si domácí NAS a ten připojit k routeru a přistupovat k tomu přes síť. HDD jsou tak stále atraktivní a na rozdíl od mobilních PC, kam de dnes většinou už ani nevejdou, u desktopových PC je stále vždy místo alespoň pro 2 kousky :).

  • Grafické karty – AMD a NVIDIA nás zásobují novinkami

Situace na poli grafických karet je zatím klidná, otázkou je, kdy dorazí novinky. Jak AMD, tak NVIDIA chtějí letos oznámit nové generace grafik. U AMD se očekává RDNA 2 a to včetně ultra high endu, kdy se počítá s tím, že AMD výrazně překoná výkon RTX 2080 Ti. Otázkou je jen za kolik to bude. NVIDIA pak nejspíše nahradí celou stávající RTX 2000 sérii, kde očekáváme nejméně +40% nárůst výkonu proti současnosti. Vzhledem k aktuální situaci ve výrobě se ale obou novinek dočkáme na trhu reálně později, než dříve. V tuto chvíli přepokládám, že konec Q3 až závěr roku, tedy Q4, je zdaleka nejpravděpodobnější, takže zatím není proč čekat. Do té doby na trhu nic zásadně jiného, než co teď je, nečekejte.

Asi nejzajímavější grafiky jsou dnes Radeon RX 5600 XT a RX 5700/5700XT od AMD, které proti konkurenčním NVIDIA GTX 1660 a RTX 2060 za stejné ceny nabízí znatelně lepší výkon. Trochu problém je, pokud chcete zajímavou cenově dostupnou grafiku, kde GTX 1650 SUPER a RX 5500 XT jsou sice zajímavé, ale jejich ceny rozhodně nejsou tak přístupné, tím spíše, že nemají o moc více výkonu, než Radeon RX 570/580, které se prodávají i za méně. Bohužel nové technologie jsou znatelně dražší na produkci, takže nižší ceny nových karet v dohledné době neočekávejte.

  • Operační paměti – ceny klesly, nová generace pamětí nastupuje!

Ne, není řeč o DDR5, na ty si prakticky určitě počkáme až do roku 2021/2022. Aktuálně ale nastupuje nová generace DDR4 pamětí, vyráběných pokročilejšími procesy. Nové verze čipů SAMSUNG, HYNIX i Micron dosahují vyšších taktů (až 5000MHz běžně), lepších časování a hlavně jsou cenově dostupnější, takže DDR4 3200MHz se stává prakticky základem. Klesly také ceny pamětí jako celku, takže slušnou kapacitu dnes lze koupit konečně za rozumnou cenu a třeba i včetně RGB ;).

  • Novinky na dohled – co čekat a nečekat?

Na DDWorld.cz vás pravidelně informuje v aktualitách, ale také přináší pravidelné testy všeho kolem PC a komponent, včetně nejaktuálnějších novinek jako procesory, grafiky, desky, chladiče, zdroje, skříně atd. Pokud nás tedy sledujete, víte určitě, co máme nového a spoustu novinek tak právě doporučujeme i do sestav, kdy nahrazují starší verze produktů.

Co se chystá pro nejbližší dobu jsem víceméně řekl v předchozích odstavcích, takže se rovnou podívejme, jak vybírat PC …



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 343x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 234x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 836x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1469x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1315x
Komentářů: 6