Doporučené PC sestavy (04/2019): Co koupit a neprohloupit v cenových hladinách za 7 až 150 tisíc Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 15 duben 2019
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (04/2019): Co koupit a neprohloupit v cenových hladinách za 7 až 150 tisíc
Jak vybírat PC a co jsme nakupovali v roce 2009?
Rozumný zaklad za rozumnou cenu - PC za 7 - 15 tisíc
Solidní výkon pro každého - PC za 20 až 25 tisíc korun
Vysoký výkon za dobrou cenu - 30 až 40 tisíc korun
Maximální výkon a vysoká kvalita - PC za 70 až 130 tisíc korun
Shrnutí, závěr a tipy ...
alt

 

 

 

 

 

 

  • Doporučené PC sestavy (04/2019): Co koupit a neprohloupit

                                                        v cenových hladinách za 7 až 150 tisíc

Pokud zrovna vybíráte desktopový PC a chcete vědět, co lze v jednotlivých cenových hladinách pořídit, aby to za to stálo, tak jste tady správně! Jako obvykle platí, že DDWorld.cz doporučené sestavy a jednotlivé komponent skutečně prakticky testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "papíru", jak to bohužel dělají jinde. A samozřejmě je rozdíl, když ty komponenty znáte, nebo když o nich jen někde čtete. PC skutečně fyzicky u nás na DDWorld.cz existují a snažíme se otestovat samostatně i drtivou většinu doporučených komponent, což je samozřejmě časově náročné. Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ.

Jako obvykle se také zaměříme na samostatné desktopové PC (bez periferií) v několika cenových hladinách. Má jít o odrazové můstky, nejzajímavější sestavy z pohledu ceny, kvality a výkonu od kterých se můžete případně odrazit v individuálním výběru jednotlivých komponent.

  • Vyplatí se teď (04/2019) nakupovat a vybírat?

Cena dolaru je už nějakou dobu stabilní, pohybuje se kolem 22,5 korun. Už bylo i lépe, ale také podstatně hůře.

Nicméně hlavní je situace ohledně cen jednotlivých komponent a tady máme důvod k radosti. Grafické karty, paměti a hlavně SSD jsou stále levnější a výrazně tak zlepšily možnosti výběru zejména v nižších cenových hladinách.

  • Novinky a situace, které ovlivňují výběr a nákupy

Začněme nejdříve u dobrých zpráv, kterých je poměrně hodně. V mnoha oblastech jsme se totiž dočkali zásadního zlepšení a navýšení výkonu za zajímavých cenových podmínek.

  • Procesory – AMD válcuje Intel,

                                                ten stále boduje u zákazníků, protože ti neví, co kupují.

Pokud se podíváte objektivně na produkty, které dnes nabízí AMD a Intel v oblasti procesorů, tak podíl procesorů Intel v prodejích by se dnes měl správně blížit nule. AMD je totiž nejen prakticky ve všech cenových hladinách výkonnější, ale především o parník výhodnější. Stejný či často vyšší výkon, nám AMD nabízí za lepší cenu než Intel. Bohužel prodeje tomu úplně neodpovídají a obrovská spousta zákazníků nakupuje objektivně špatně, nevýhodně a velmi škodí sobě i trhu.

Intel kromě mizerné výhodnosti svých produktů zaostává i technologicky a výrobně za AMD a jeho RYZEN modely. Protože musí vyrábět stále více větších 14nm čipů, celkově vyrábí méně procesorů, a tak obětoval některé segmenty. A to mělo vliv i na další růst cen už tak nevýhodných Intel procesorů. Zejména pro ty, kteří si staví PC tak Intel dnes prakticky není ani alternativou, kdy velmi často stejný výkon, který nabízí AMD RYZEN procesor nabízí Intel za dvojnásobnou cenu s mnohem horším výhledem na upgradovatelnost atd. K tomu jsou Intel platforma zastaralejší, hůře vybavené a bez možnosti upgradu na novou generaci. Velkým problémem je také zranitelnost procesorů Intel, kdy přibývá větších a větších problémů díky zranitelnostem Meltdown, Spectre a nejnověji zatím nejvážnější SPOILER. Nedají se opravit, protože jsou přímo součástí architektury a řešení ve formě záplat přinášejí další a další funkční potíže. Intel navíc dál prodává všechny tyhle děravé procesory, protože jednoduše nemá žádnou novou generaci hotovou.

Naše doporučení pro 04/2019 v oblasti CPU je jednoduché: Vyhněte se nákupům předražený děravých procesorů Intel a platforem Intel. V současnosti Intel konkuruje pouze supersilným marketingem a na OEM, kdy sám se na OEM soustředí především, prodeje samostatných CPU koncovým uživatelům dobrovolně výrazně omezil, což je právě důvodem, proč ceny a nabídka CPU Intel je v obchodech nyní jaká je (mizerná). AMD tak dnes představuje objektivně jedinou volbu, jak z hlediska nejlepšího výkonu, tak z hlediska ceny i provozních vlastností ve všech cenových i výkonových hladinách. Nemluvě o lepším stavu platformy jako takové bez některých kritických bezpečnostních/funkčních chyb a děr v architektuře + možnosti upgradování na novou generaci již 7nm CPU RYZEN 3000, která dorazí v červnu/červenci.

  • SSD disky – superrychlé M.2. NVMe za super ceny!

Aktuální generace SSD disků umožnila uvést na trh opravdu rychlá řešení za hodně dostupné ceny. U SATA 2,5“ SSD a SATA M.2 jsme byli zvyklí na rychlosti čtení/zápisu tak 500 – 560MB/s. Nové M.2 NVMe SSD řešení však mají klidně kolem 3000MB/s a stojí přitom to, co jsme ještě před rokem platili jen za ta SATA řešení. 240/256GB NVMe M.2 SSD můžete mít za méně než 1500 korun. A 480/500GB model stojí už jen kolem 2500 korun, takže je ještě zajímavější. Pomalejší SATA modely jsou ještě o něco málo levnější. Na trh se navíc dostávají nové modely s QLC NAND čipy, které jsou sice nejméně kvalitní, nejméně vydrží (nízké TBW), ale dokáží nabídnout o třídu lepší poměr cena/výkon, takže 1TB SSD s QLC se dokáže přiblížit až ke 3100 korunám vč. DPH. Ale doporučil bych je opravdu jen nejméně náročným uživatelům. Pro ostatní je z hlediska životnosti určitě lepší současná generace 3D TLC řešení, která je o něco dražší, ale pořád s fantastickým poměrem cena/výkon, a vším ostatním.  

Snad jen doplním, že po delší době se výrazně správným směrem pohnuly i ceny a kapacity HDD ale teď spíše stagnují. Ačkoliv na rovinu, osobně bych osazovat HDD do PC už moc nedoporučoval. Jeden jako pracovní odkládací asi ano (pokud tu kapacitu potřebujete), ale více disků bych do PC prostě nedával. Postavte si/kupte samostatný domácí NAS/Cloud, je to lepší řešení. Nicméně vzhledem k nárůstu kapacit SSD, kdy 500GB i 1TB verze jsou dnes i cenově dostupné, se nyní spousta uživatelů bez HDD v PC prostě obejde. Tímto tedy zejména u sestav s omezeným rozpočtem budeme osazovat už jen SSD. HDD necháme jako alternativní rozšiřitelnou komponentu pro ty, kteří prostě tu kapacitu potřebují (jestli ji potřebujete, tak o tom víte).

  • Grafické karty? Už je to mnohem lepší (pro nás uživatele)!

Začátek roku 2018, byla naprostá katastrofa, pokud jste chtěli koupit slušnou grafickou kartu. Prostě nebylo co kupovat a pokud bylo, tak cena byla klidně 2x – 3x vyšší, než co by karta měla stát. Šílenství jménem těžba kryptoměn jednak odčerpalo značnou část původně „herních“ karet, ale hlavně prodejcům dovolilo extrémně navýšit ceny toho mála, co těžaři nevykoupili. Zdražily také paměti o polovinu, což jsou desítky a desítky dolarů na každé kartě. Dnes v roce 2019 už je situace mnohem lepší! Tedy pro nás zákazníky. Pro výrobce je to horší :).

Novinky na trhu: mainstreamové grafiky NVIDIA GTX 1660 Ti 6GB a GTX 1660 6GB. Obě karty nahrazují GTX 1060 6GB, hlavně cenově. Bohužel jako nová generace nejsou zase o moc lepší (jsou hlavně výhodnější), rozhodně ne o tolik, o kolik bychom očekávali po téměř 3 letech od uvedení GTX 1060 6GB na trhu. Konkurenční stále výhodné RX 580/590 grafiky navíc zlevnily, takže výsledkem je, že se zase tak moc nezměnilo z hlediska výběru karet.

Naše doporučení pro 04/2019 v oblasti grafických karet: Z pohledu mainstreamového uživatele je nejlepší nabídkou na trhu s velkým náskokem AMD Radeon RX 570 4GB, kterou už ve více provedeních můžete mít za cenu kolem pouhých 3500 korun, což je neuvěřitelně výhodná nabídka. RX 570 je mainstreamová grafika s 256-bit, mainstreamovým jádrem (odlehčená verze jádra z RX 580/590) ale nyní stojí jako ultra low end. Díky tomu je tak nákup grafik jako Radeon RX 560 ale hlavně NVIDIA GTX 1050 Ti, GTX 1060 3GB i chystaná GTX 1050, naprostá kravina a vyhozené peníze. Pro ty, kteří chtějí utratit více je tu Radeon RX 580, který ve 4GB verzi a slušném provedení stojí necelých 5 tisíc, v 8GB verzi pak 5700 korun. Novou GTX 1660 6GB, která má lepší výkon než GTX 1060 6GB a o trochu lepší výkon než RX 580, ale zase výkon RX 590 nedotáhne, tak ta stojí kolem 6500 korun. Bohužel pro ni, za podobné peníze už můžete mít výkonnější a lépe vybavenou RX 590, která má 8GB paměti a 256-bit. GTX 1660 má jen 192-bit a 6GB GDDR5, což ji limituje a bude limitovat stále více, protože nároky na paměť rostou.

Nejvýkonnější mainstreamovou grafikou je GTX 1660 Ti, která má sice také 192-bit a 6GB paměti, ale už GDDR6, takže díky tomu je výkonnější než RX 590. Stojí ale také až kolem 7500 korun. Což by ještě nedávno bylo fajn a jasná volba, jenže AMD se podařilo dostat a udržet na trhu hned několik nereferenčních Radeon RX VEGA 56 modelů, kdy hned dva stojí lehce přes 8000 korun. A RX VEGA 56 je výrazně výkonnější a vybavenější než GTX 1660 Ti, a je výkonnější i než RTX 2060, která stojí téměř 10 tisíc. Takže nejlepší grafikou do 10 tisíc je s přehledem RX VEGA 56 a máte na výběr hned z několika edic, několik z nich za méně než 9 tisíc a běžně dostupné.  

Určitě tedy nekupujte RTX 2060 ani RTX 2070, špatné nevýhodné volby. Radeon VEGA 56 i 64 jsou výkonnější, lépe vybavené a dokonce levnější = lepší poměr cena/výkon. A můžete je mít v dobrých nereferenčních provedeních. Hlavně taková Sapphire RX VEGA 64 NITRO+ je super nabídka. Ta karta má skutečné kvalitní zpracování TOP High endu, ale stojí jen 11 900 korun, což je znatelně méně než slabší RTX 2070 modely a žádná nemá tak kvalitní zpracování.

V High endu je pak situace ustálena. Pokud chcete utratit ještě rozumné peníze, máte na výběr 7nm AMD Radeon VII se 16GB HBM2 za 19-20 tisíc. Za podobně peníze seženete i RTX 2080. V nereferenčních edicích ale stojí o několik tisíc více a je předražená. Výhodou RTX 2080 8GB jsou ale právě ty nereferenční edice, nevýhodou je, že sice jen referenční Radeon VII je však prostě univerzálně výkonnější a jednoznačně lépe vybavený. A cenově je výhodnější. NVIDIA má ale jasnou výhodu v „ultrasnobhighendu“, kdy její RTX 2080 TI je bezkonkurenčně nejvýkonnější herní grafika. Ale s cenami od 32 tisíc výše, je to kusovka pro nadšence. Bohužel v současné době se stále potýká s problémy, kdy dodávky jsou malé, protože spousta karet se reklamuje a dokola vyměňuje, protože prostě přestanou fungovat.

Novinky na cestě: 7nm Radeon RX NAVI, které AMD ukáže na konci května na Computexu a začnou se prodávat během léta. Půjde o konkurenci GTX 1660 sérii a nástupce mainstreamových Radeon RX 580/590 s výkonem na úrovni RX VEGA 56 až RTX 2070, lepší efektivitou a technologiemi ale za cenu mainstreamu atd. Více se dozvíme na konci května.

  • Operační paměti – ceny klesají a klesly na normální hodnoty!

Ceny pamětí jak grafických, tak operačních byly loni na rekordech. Od té doby už několik měsíců ale pomalu klesají. Pokles stále pokračuje a podle všech prognóz bude pokračovat po celý letošní rok. A je to konečně i vidět v obchodech, kdy ceny spadly už blízko úrovně kde kdysi byly.

Asi jste si také všimli, že prakticky nemá smysl kupovat pomalejší než 2666 spíše rovnou 3200MHz moduly, protože prostě nestojí o moc více než 2133MHz. Pro některé platformy ale nemá rychlejší RAM smysl dávat, protože je nemůžete používat. Týká se to prakticky všech Intel platforem, kdy s výjimkou Z370, Z390 a X299 Intel neumožňuje vyšší takty RAM, než 2400 nebo 2666MHz vůbec nastavit. U AMD zase je 3200MHz rozumné maximum kvůli výkonu. 3600MHz už pak běží jen na nejlepších deskách, ale 3200MHz při lepším časování (CL14 nejlepší) je vzhledem ke konstrukci AMD procesorů (kde takt RAM přímo zvyšuje výkon CPU) nejvýhodnější. 2x 4GB, 2x 8GB i 2x 16GB jsou znatelně levnější než před pár měsíci, nicméně vyšší kapacity jako 64GB stále stojí opravdu hodně a s jejich nákupem bych asi ještě počkal, protože ceny půjdou dolů. Široký je ale dnes výběr pamětí s RGB podsvícením, které přidává přesně 0% výkonu, ale 100% zářivosti :).

  • Novinky na dohled – co čekat a nečekat?

Pokud uvažujete o nákupu PC s ohledem na chystané novinky, tak jen zopakuji, co se chystá a znáte samozřejmě z našich aktualit. Nejbližší novinkou jsou 7nm AMD RYZEN procesory, kdy se pravděpodobně dočkáme 6, 8 a také 12 jádra RYZEN pro AM4 platformu spolu s X570 deskami. CPU jsou a budou ale kompatibilní i se stávajícími AM4 deskami (update BIOSu nutný). X570 bude první čipset přímo od AMD a první platforma s PCIe 4.0. Obojí dorazí na trh v červnu (06/2019) a bavíme se tedy o náhradě zatím X470 a nejspíše RYZEN 5 a RYZEN 7 modelů. B550 platforma dorazí později.

Další novinkou pak budou 7nm grafiky AMD NAVI, pravděpodobně zatím nástupci RX 580/590 série za cenu kolem 6 – 8 tisíc (high end a nástupci VEGA dorazí až začátkem roku 2020). Nabídnou mnohem lepší provozní vlastnosti, novou architekturu, 7nm výrobu a výkon jaký dnes mají RX VEGA 56 či RTX 2070. RX NAVI se na trhu očekávají v průběhu léta, nejpozději v srpnu.

Září/říjen bude nejspíše patřit 7nm RYZEN ThreadRipper a X499 platformě, samozřejmě nabídnou stejné novinky jako 7nm RYZEN a X570 jen ve větším a mohutnějším provedení výbavy i výkonu. Uvidíme letos 64jádrový RYZEN procesor? V Q4 pak očekáváme ještě slabší 7nm procesory pro AM4 (RYZEN 3?) a také nová APU (procesory s grafikou). V případě Intelu to nevypadá, že se letos nějakých novinek dočkáme, 10nm nová generace je v nedohlednu, 10jádrový model možná v omezené kapacitě dorazí na konci roku, ale stále na 14nm a prostě nic moc od Intelu letos nečekejte, soustředí se letos jen na omezování konkurenčního prostředí na OEM trhu. Stejně tak NVIDIA zdá se vyčerpala letošní přísun zajímavých novinek a svou nabídku a ceny karet bude upravovat podle toho, co předvede NAVI apod. Soustředí se letos hlavně na brždění logického propadu příjmů a zisků, takže bude se snažit maximalizovat marže, a to znamená držet co nejvyšší ceny karet. To je jediné, co jí letos zajímavá. 7nm grafiky NVIDIA letos na trhu určitě neuvidíme.

Dalo by se toho napovídat více, ale na to máme naše pravidelné aktuality a recenze, kde o všem píšeme. Dnes se tedy podíváme, co za současné situace můžeme poskládat od nějakých 7 tisíc korun až po 150 tisíc bez operačního systému. Jeho volbu nechám na vás s tím, že dnes je rozhodně více než jen jedna možnost.

To by bylo stručně k novinkám, teď se podívejme, jak vybírat PC ...



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1601x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1796x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3914x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1288x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1259x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1224x
Komentářů: 1