Doporučené PC sestavy (05/2018) 40 až 100 tisíc: Chci výborný výkon a vysokou kvalitu! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 30 květen 2018
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (05/2018) 40 až 100 tisíc: Chci výborný výkon a vysokou kvalitu!
Vysoký výkon za dobrou cenu - 40 až 65 tisíc korun
Maximální výkon a vysoká kvalita - PC za 100 tisíc korun
Shrnutí a závěr

 

 

 

  • Vysoký výkon za dobrou cenu – 40 až 65 tisíc korun

Tady už nás úplně každá koruna asi nepálí, i když ty ceny pamětí jsou hrozné. Nicméně dobrou zprávou je, že alespoň ceny výkonnější karet už se blíží tomu, kde by měly být, některým modelům už schází opravdu málo. Takže vlastně kromě cen pamětí je situace hodně dobrá, protože máme procesory i desky za zajímavé ceny a k tomu hromady nových skříní, chladičů atd. Zkrátka radost si něco postavit :).

Takže tady máme nejdříve něco pro „chudší“ hráče s výborným poměrem cena-výkon. Sestavy za 40 tisíc korun vč. OS (takže pokud dokáže pořídit W10 levněji než za 3300 korun ….). Snažil jsem se o maximalizaci kvality základů potenciál pro taktování a k tomu solidní grafickou kartu i solidně vypadající zbytek PC.

No a pak tu máme druhou sadu sestav s cenou kolem 65 tisíc, což je takové „mainstreamové“ maximum. Ty nejlepší manistreamové procesory s výborným chlazením, špičkovým deskami a vlastně vším, včetně velmi výkonné grafické karty. To nejlepší pro hráče i spoustu jiných uživatelů.

 

(Tip: Windows 10 v OEM verzi na DVD se prodává za 2600 korun, USB flash disk verze je za 3300 korun, takže pokud vyřešíte instalaci z DVD můžete ušetřit 700 korun).

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Pokud jde o procesory, tak RYZEN 5 jsou nejlepší mainstreamové čipy poměrem cena-výkon, ale nové RYZEN 7 jsou také velmi výhodné a nejvýkonnější mainstreamové čipy vůbec. Protože však hry nevyužívají plně jejich výkon a většinou běží jen na 4-6jádrech, rozhoduje takt a proto Intel, i když jsou jeho jen 6jádrová Core i5/i7 slabší CPU, tak v některých hrách může mít o několik bezvýznamných FPS dnes navíc. Nicméně protože RYZEN jsou výkonnější čipy, a tak až hry ten vyšší výkon začnou vyžadovat, situace s výkonem CPU tomu bude odpovídat. Objektivně tak nemohu Intel příliš doporučit, za ty peníze je prostě předražený a když přijde na výkon a aplikace ho skutečně využijí, jsou RYZEN dnes prostě jinde. Z hlediska her nemusíte výkon CPU příliš řešit, cokoliv od 5 tisíc výše má více než dost výkonu s jakoukoliv grafikou v jakémkoliv rozlišení, protože prostě hry výkon moderních 6/8jádrových+ CPU zatím neumí využívat.

  • Základní desky

AMD aktuálně vydalo novou X470 platformu, která je vylepšením X370, takže samozřejmě doporučuji novinku. Je výrazně vyladěnější, umožňuje mnohem zajímavější výsledky s taktováním pamětí, což RYZEN výrazně zvyšuje výkon atd. Z370 desky jsou konkurenční nabídkou. Z hlediska kvality už výrobci desek srovnali krok a nabízejí srovnatelnou kvalitou na obou platformách. Mluví se ještě o lepších mainstreamových čipsetech AMD Z490 a Intel Z390. Zatímco Intel je hotová věc a dorazí někdy kolem září, u AMD ještě nevíme. Základních desek X470/Z370 je na trhu hodně, testovali jsme jich také dost, vybral jsem opravdu zajímavé modely a uvedl pár alternativ.

  • Paměti

Ceny pamětí jsou hrozné, ale nedá se svítit. U těchto sestav šetři nebudeme, takže 2x 8GB (16GB) je jasná volba. Pokud máte PC hlavně na hry a na běžnou práci, není nutné dnes pořizovat více, zejména s ohledem na ceny bych to ani nedoporučil. Vzhledem k tomu, že jsou všechny paměti drahé, tak dobrou zprávou je, že absolutní špička není o moc dražší. Takže volím hlavně G.SKill TridentZ RGB, což jsou nejlepší současné RAM, skvělé pro taktování na AMD i Intel platformě a pěkně svítí :).

Tip: Samozřejmě u všech DDR4 pamětí, které mají více než 2133MHz, tak to musíte nastavit v BIOSu ručně. Na Intelu i AMD platformě prostě v základu všechny RAM pojedou automaticky jen 2133MHz s odpovídajícím výkonem, pokud je nepřepnete na jejich XMP profil (a tady už hodně záleží na desce, zda to půjde tak vysoko, jak výrobce uvádí, což se týká hlavně modulů s 3200MHz+).

  • Grafické karty

Ceny grafických karet jsou dolů a ve vyšších segmentech je to nejrychlejší, protože tyhle karty vykupovali těžaři ve velkém a už je nekupují. Karty jsou tedy dostupné a zlevňují. Mnohé už se dokonce blíží cenám, které by skutečně měly normálně stát! Zejména GTX 1070Ti už se dá koupit za doporučenou cenu, což je fajn. RX VEGA také klesají, prostě konečně máme na výběr a hlavně co kupovat!

Situace je trochu složitější. Osobně bych nyní vybíral hlavně s ohledem na monitor, jaký máte. Pokud máte nebo plánujete pořídit monitor s FreeSync, tak je vaší jedinou volbou RX VEGA 56 nebo 64. Pokud plánujete monitor s G-SYNC, tak samozřejmě zase jediná volba je NVIDIA GTX. Vzhledem k velkému přínosu obou technologií k plynulosti her, bych rozhodně jednu nebo druhou bral. Problém je, že monitory s FreeSync na trhu však výrazně převažují (FreeSync alias AdaptiveSync je totiž průmyslový standard na rozdíl od G-Sync) a to nejméně v počtu 5:1. Cenově také FreeSync monitory koupíte za méně než 3 tisíce (solidnější jako LG 24MP59G vyjde na necelé 4 tisíce), samozřejmě jsou i dražší modely s odpovídajícími parametry a kvalitami. Nejlevnější G-SYNC monitory ale seženete až od částky 11 tisíc korun! Dá se tak říci, že se vyplatí koupit kombo FreeSync + RADEON protože vychází i o několik tisíc levněji než kombo GSYNC+GTX. Samozřejmě pokud uvažujete o monitoru za více než 10 tisíc, je to už jedno. Na trh míří nové 4K monitory se 144Hz, ale ceny tomu odpovídají.

  • Disky

SSD je základ a počítač bez systémového SSD disku bych dnes nechtěl ani zadarmo :). Solidní je 240 nebo 250GB SSD disk pro OS a nejnutnější aplikace, kdy dnes můžete pořídit hodně rychlé M.2 modely i za 2100 - 2500 korun. Což je tedy má volba. Osobně bych ale vzhledem k cenové výhodnosti a výkonu koukal po ADATA SX8200 apod. Doporučené zajímavé modely jsou v tabulce uvedeny. Alternativně, pokud vám nejde o ten výkon a ty sekundy a milisekundy, co NVMe proti SATA v praxi reálně nabídne, tak můžete mít za solidní ceny už 1TB 2,5“ SATA SSD, což je také velmi zajímavé.

TIP: Osobně bych ale HDD do PC osazoval buď jen jeden nebo vůbec. Jednoduše jako odkladiště je vhodnější udělat si domácí NAS (síťový „PC“ tvořený 1 a více HDD s možností automatického zálohování dat a přístupu přes síť i internet z PC i telefonů atd.), ke kterému můžete přistupovat odkudkoliv. Je to lepší jak z hlediska funkčnosti ukládání dat a využívání jich, tak z hlediska hlučnosti vašeho PC samotného, kdy prakticky pevný disk je vyjma ventilátorů to jediné, co dnes dělá hluk a způsobuje vibrace.

  • Skříň, zdroj a chlazení

Na trhu je spousta zdrojů a skříní, a to už doslova za pár korun. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Rozumná kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. Vybral jsem zajímavé tiché modely Be quiet! System Power, další možností jsou třeba SEASONIC.

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. Testujeme spoustu zajímavých pěkných skříní, takže na výběr máte. Osadil jsem dle mého nejzajímavější modely vzhledem k cenám. Podobně jsou na tom i chladiče, vybral jsem kvalitní ale dražší modely chladičů, samozřejmě můžete sáhnout i po cenově atraktivnějších modelech.  

Na závěr je tu operační systém. Samozřejmě Microsoft Windows 10 něco stojí. Home verze se prodává za 2500 v DVD OEM verzi, což je ale problém, když nemáte DVD mechaniku ;). Pak je také stahovatelná digitální verze, která je za 3200 korun, ale musíte si samozřejmě udělat instalační médium. No a pak je tady verze na USB flash disku, která stojí 3300 korun. Technicky lze tedy tady ušetřit koupí DVD verze, a to docela dost. Ovšem budete ji muset nějak dostat do PC v základu bez DVD mechaniky (USB DVD mechanika stojí kolem 600 korun).

Ještě tady máme jeden segment …



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 439x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 285x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 851x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1157x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1473x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 6