Strana 3 z 4
- Maximální výkon a vysoká kvalita – PC za 100 000 korun!
Na závěr tu máme ještě high end. Tady se těšíme z obrovské porce výkonu dnes a konkurence, kterou jsem zde skoro 10 let neměli. Samozřejmě vzhledem k mnoha možnostem a tomu, že tady už mnozí nenakupují jen podle poměru cena/výkon, je tato kategorie více individuální s tím, že někteří třeba nepotřebují vysoký grafický výkon, ale chtějí CPU výkon atd. Zkrátka není v mých silách zde obsáhnout ty možnosti individuálního přístupu zde, takže to berte jako takový zajímavý nástřel a zajímavé vyvážené sestavy za 100 tisíc korun
TIP: sestavy jsem neosadil extra kvalitní zvukovkou kartou, která by jim slušela, nicméně v současné době je k dispozici řada klasických Interních, tak hlavně celá řada externích zvukových řešení a není v mých silách vybrat nějaký konkrétní model zajímavý pro každého. Osobně bych ale rozhodně doporučoval se výběru zvukové karty věnovat, rozdíl to dělá v praxi opravdu značný.
- O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!
Tak tedy jen zběžně. Čistě výhodností vzato je AMD v high endu king, protože 16jader/32vláken v podobě RYZEN ThreadRipper 1950X za 22 tisíc? Na to nemá Intel žádnou odpověď. Stejný výkon vám nabídne až za téměř 40 tisíc. Threadripper je i efektivnější, má nižší spotřebu lépe se chladí a má lepší výbavu. Pokud vás ale zajímá absolutní výkon a chcete i taktovat, je Intel stále king. Ale zaplatíte za to. Hodně. Core i9-7980XE je král procesorů. Jeho spotřeba vám ale protočí panenky a pokud ho zkusíte přetaktovat, tak ten výkon je fenomenální, ale ta spotřeba také. Neuvěříte, kolik dokáže žrát jen procesor ;).
Na X299 platformu rozhodně počítejte s vodním chlazením. Intel procesory bohužel nepájí, takže dost topí. U AMD Threadripper musíte použít speciální řešení, protože jsou obrovské a běžné chladiče na ně neosadíte. Většinu AiO ano, ale není to ideální, protože ty bloky nepokrývají celý procesor. Existují ale řešení pro ně ideální, NOCTUA má klasické chladiče pro TR4, a ENERMAX má TR4 AiO, takže si vyberte jedno nebo druhé a budete spokojeni.
Už o tom byla řeč v úvodu článku, takže se o tom nebudu znovu dlouze rozepisovat. X399 od AMD má výhodu většího počtu PCIe linek, podpory ECC pamětí (některých) a nejnáročnější formy RAID jsou zdarma. X299 nabízí kromě výše uvedeného jinak obdobné věci. Kvalita desek je absolutně špičková, výběr je dobrý, u AMD trochu nižší, ale o to je jednodušší. Obě platformy si tu s námi ještě pobudou, takže i když se do obou chystají vylepšené procesory, podporovány budou.
High end nám zlevnil nejrychleji. Nejvýkonnější klasickou běžně dostupnou kartou je GTX 1080Ti, s náskokem před Radeon RX VEGA 64, která ji ale dokáže podstatně dohnat v modernějších hrách s DX12/VULKAN. Obě řešení jsou vhodná pro 4K a opět tedy vybírejte podle FreeSync vs GSYNC. Osobně bych čistě kvůli ceně a obecnému výkonu bral asi GTX 1080Ti. Nicméně může se stát, že i to bude někomu málo. Nevadí, existuje řešení.
NVIDIA má a exkluzivně přes své stránky prodává novou generaci v podobě TITAN V 12GB. Jde o grafiku, která je určena hlavně pro výpočty. Nicméně díky obrovskému jádru, 12GB HBM2 má výkon, že v řadě her je o 30 – 50% výkonnější než GTX 1080Ti! V některých je to horší, ten výkon je nevyvážený, je to dáno prostě tím, že jde hlavně o výpočetní kartu. Bohužel je také dostupná jen v referenčním chlazení a je tedy dost hlučná. No a pak je tady cena. Můžete si ji normálně od NV objednat, ale stojí 79 tisíc korun, což upřímně nedoporučuji, protože je to vážně přehnaná cena. Ale je to s přehledem nejvýkonnější grafika současnosti. A je to tedy možnost. Doporučoval bych ji ale osadit vodním blokem, kompletní řešení pro ni existují. Pak se dá ještě popohnat o dalších 10-15% výkonu a s touhle kartou skutečně můžete hrách ve 4K rozlišení často i se 120FPS apod. Stejně bych ji nedoporučoval, nová generace GTX je za rohem a nová GTX 1180 by měla mít cca 10% výkonu přes GTX 1080Ti s lepší efektivitou a stejnou nebo nižší cenou.
V případě operačních pamětí je minimum 4x 8GB (32GB), platformy samozřejmě zvládají i mnohem více. G.SKill TridentZ RGB je má volba v obou případech.
Pokud jde o SSD disky, tady je dost prostoru. Záleží na tom, zda chcete jen výkon a využíváte disky normálně, nebo je opravdu silně zatěžujete přepisy. Jsou zde velmi výkonná 3D TLC řešení za super ceny, která vám budou bez potíží mnoho let sloužit při běžné zátěži a nebo prostě musíte připlatit za MLC disky. Hodně připlatit, ale jejich výdrž při velké zátěži je prostě jinde. Já jsem tedy vybral primárně tu lepší cenu, ale alternativně máte doporučené i ta MLC řešení.
Pevný disk do těchto počítačů moc nevím. Je to možnost, ale raději bych postavil pořádný NAS. Každopádně v současnosti jsou běžně dostupné 8, 10 i 12TB disky, takže kapacitně rozhodně nebudete strádat.
Výběr zdroje je zásadní. V této cenové kategorii si můžeme vybrat to nejlepší, pro uvedené sestavy je 750W zcela dostatečné, takže volím asi nejlepší současný zdroj na trhu v podobě Seasonic Prime SSR-750TD.
Výběr skříně už je značně individuální věc, zejména v této kategorii, která je nabídkou a různorodostí bohatá. Řekněme, že jsem šel cestou rozumného základu v podobě Fractal Design Define R6, samozřejmě existují mnohem dražší skříně s větším prostorem apod. Nějaké ty alternativy máte uvedeny v tabulce.
Takže k závěrům ….
|