Doporučené PC sestavy (05/2018) do 15 tisíc: Co koupit, když to chci co nejlevnější? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Wednesday, 23 May 2018
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (05/2018) do 15 tisíc: Co koupit, když to chci co nejlevnější?
Jak vybírat PC a pohled do minulosti
PC kolem 15 tisíc korun
Shrnutí a závěr
alt

 

 

 

 

 

  • Doporučené PC sestavy (05/2018) do 15 tisíc:

                                                       Co koupit, když to chci co nejlevnější?

Už je to dlouho co jsme dělali doporučené sestavy. V podstatě skoro rok. Není to proto, že bychom nechtěli :). Ale prostě to nešlo! Neexistoval způsob, jak bychom mohli doporučené sestavy udělat a vy si je podle toho mohli skutečně reálně poskládat, protože situace s cenami a dostupností grafických karet byla příšerná a měnila se ze dne na den. Ceny pamětí byly také problém a prostě tyhle dvě věci zcela bránily v rozumném postavení a doporučení PC tak, aby se dal skutečně reálně pořídit a ty komponenty za ty ceny koupit. Několikrát jsme v uplynulých mnoha měsících sestavovali a připravovali náš přehled, ale pokaždé jsme prostě skončili na tom, že nebylo z čeho rozumně stavět, nebo cena za to, co bylo dostupné, nešla akceptovat. Dokonce jsem v jednu chvíli uvažoval, že uděláme spíše přehled hotových OEM sestav a počítačů, kdy jejich výrobci měli grafiky dostupné za doporučené ceny, takže OEM sestavy vycházely o mnoho lépe, než když jste si kupovali komponenty jednotlivě sami. Takže jsem zveřejnění nových přehledů odkládal a odkládal, až už prostě to dál nejde, změnilo se toho již příliš (řada věcí výrazně k lepšímu).

Nyní tedy vydáme kompletní přehledy v různých cenových kategorií, dnes se konkrétně podíváme na nejlevnější rozumný desktopový základ, nebo-li PC do 15 tisíc korun. A rovnou říkám, není to žádná legrace si něco dnes rozumně poskládat.

Jako obvykle platí, že DDWorld.cz snad jako jediný v ČR doporučené sestavy skutečně prakticky testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "papíru". PC skutečně fyzicky u nás existují a snažíme se otestovat samostatně i minimálně 95% doporučených komponent, což je samozřejmě časově náročné. Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ.

  • Vyplatí se teď (02/2017) nakupovat a vybírat?

Ne :) …. Stavět PC dnes, přestože v některých ohledech u některých komponent je nejlepší doba v historii (CPU, desky, SSD), u některých komponent je naopak nejhorší doba v historii (grafické karty a RAM).

Pokud jde čistě o kurz koruny vůči dolaru, kdy z dolaru jsou odvozovány ceny komponent i u nás, tak umělé oslabováním koruny skončilo před rokem. Od té doby kur koruny spadl z 25,5 na 20,5, dnes ale zase o něco povyskočil, takže je kolem 21,7. Zkrátka už bylo i lépe, ale minulé 3 roky i mnohem hůře. Bohužel cena dolaru není to jediné, co by nás dnes trápilo, jako kdysi.

  • Novinky a situace, které ovlivňují výběr a nákupy

Začněme nejdříve u dobrých zpráv, kterých je poměrně hodně. V mnoha oblastech jsme se totiž dočkali zásadního zlepšení a navýšení výkonu za zajímavých cenových podmínek.

  • Procesory – AMD je zpět a válcuje Intel

Před rokem dorazila nová generace procesorů AMD RYZEN a znamenala zemětřesení na trhu. Letos AMD ve vydávání novinek pokračovalo a v low endu vydalo asi nejlepší APU procesor všech dob. RYZEN 3 2200G (a dražší 8vláknový RYZEN 5 2400G), tedy moderní 4jádra ZEN architektury s výkonnou integrovanou RX VEGA grafikou. Ta je tak výkonná, že dokáže rozpohybovat všechny moderní hry hratelně, a to i v 1080p rozlišení (samozřejmě mnohé jen na minimální detaily, ale některé i na střední). Překonává výkon klasické low endové karty jako RX 550 či GTX 1030. Současně je RYZEN 3 2200G vůbec nejlevnější moderní nativně 4jádrový procesor současné generace.

Intel pod tlakem musel přidat, a tak nejen nadělil novým Pentium G procesorům 2jádra/4vlákna, ale hlavně Core i3 dnes mají 4jádra/4vlákna, tedy to, co dosud měly jen Core i5 modely. Intel na AMD ztrácí procesorovým výkonem (za podobnou cenu) ale výkonem integrované grafiky je AMD dokonce 3x lepší než cokoliv, co nabízí Intel za ty samé peníze a s tou samou spotřebou! AMD navíc vše korunuje tím, že ke svým procesorům přidává velmi dobré chladiče, které jsou tiché a v některých případech i překvapivě výkonné. Intel chladiče jsou absolutní odpad v podstatě nepoužitelné, pokud chcete trochu tichý PC a k některým modelům nedostanete chladič vůbec. AMD u aktuálních CPU dává chladič ke všem AM4 RYZEN 2000 procesorům.

  • Základní desky – AMD B350 vs Intel B360 a ostatní

AMD si řeklo, že kromě pořádných procesorů, bude Intel prudit i čipsety. Zvolilo tak označení čipsetů podobné těm od Intelu, z čehož musí mít běžný zákazník i běžný prodejce velkou radost (oba se v tom spolehlivě budou plést). Intel, aby to nebylo tak jednoduché, ale také přehlednosti nepřidává. Jeho současné stále 14nm COFFEE LAKE procesory, což je z nouze ctnost a v mnoha případech hlavně i 2 a 4 jádrových verzí jde jen o přejmenované KABY LAKE (SKYLAKE) totiž stále mají LGA 1151 patici a fyzicky je tak můžete dát do starších LGA 1151 desek. Ale nebudou fungovat! Intel COFFEE LAKE procesory totiž prostě musíte osadit do desek s čipsety 300 (tedy H310/B360/H370/Z370). Stále platí, že pokud si navíc chcete taktovat paměti nebo procesor (musíte mí K verzi procesoru), tak musíte mít Z370 desku. Na ostatních čipsetech nemá smysl osazovat ani rychlejší paměti, protože rychleji než 2400/2666MHz nepojedou.

U AMD je to zajímavější. To má v současnosti 3 čipsety. A320 (nepodporuje taktování CPU, ale RAM ano), B350 (brzy B450) a X470 (nahradil loňský X370). Všechny desky podporují jak loňské RYZEN tak ty letošní čipy (u starších A320/B350/X370 ale musíte mít aktualizovaný BIOS pro podporu nových RYZEN G či RYZEN 2000) a dokonce pravděpodobně budou podporovat i budoucí 7nm RYZEN 3000. B350 (B450) a X370 (X470) podporují plně i taktování procesorů i RAM. Výbava Intel/AMD čipsetů a desek je jinak téměř identická, AMD však vychází o něco výhodněji a zejména B350 proti B360 toho prostě umí víc. I cenově srovnatelně vybavená deska s AMD vychází o malinko výhodněji než pro Intel, ačkoliv rozdíly už jsou často malé. Každopádně i na základních deskách se událo hodně, skoro každá dnes má třeba M.2 PCIe slot pro M.2 SSD a to je další dobrá zpráva …

  • SSD disky – superrychlé M.2. NVMe za super ceny!

Aktuální generace SSD disků umožnila uvést na trh opravdu rychlá řešení za hodně dostupné ceny. U SATA 2,5“ SSD a SATA M.2 jsme byli zvyklí na rychlosti čtení/zápisu tak 500 – 560MB/s. Nové M.2 NVMe SSD řešení však mají klidně kolem 2000 – 3000MB/s a stojí přitom to, co jsme ještě před rokem platili jen za ta SATA řešení.  256GB NVMe M.2 SSD můžete mít za méně než 2500 korun. Současně s tím klesly ceny SATA řešení, a to hlavně s ohledem na kapacitu. 480 - 512GB 2,5“ disk lze dnes pořídit za 3000 korun a to už je hodně zajímavá kapacita.

Snad jen doplním, že po delší době se výrazně správným směrem pohnuly i ceny a kapacity HDD, ačkoliv na rovinu, osobně bych osazovat HDD do PC už moc nedoporučoval. Jeden jako pracovní odkládací určitě ano, ale více disků bych do PC prostě nedával. Postavte si samostatný NAS, je to lepší řešení. A teď tedy ty špatné zprávy …

  • Grafické karty v roce 2018 = katastrofa!!!

Druhá polovina minulého roku, a hlavně začátek tohoto roku, je naprostá katastrofa, pokud jste chtěli koupit slušnou grafickou kartu. Prostě nebylo co kupovat a pokud bylo, tak cena byla klidně 2x – 3x vyšší, než co by karta měla stát. Šílenství jménem těžba kryptoměn jednak odčerpalo značnou část původně „herních“ karet, ale hlavně prodejcům dovolilo extrémně navýšit ceny toho mála, co těžaři nevykoupili. Zdražily také paměti o polovinu, což jsou desítky a desítky dolarů na každé kartě. Dnes tak v podstatě ani není možné, aby některé grafické karty stály to, co by stál dle oficiálních cen stát měly. Zdražil výrazně hlavně low end, kdy díky výkonu integrované grafiky v procesoru RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G nemá ani smysl klasický low end (RX 550/GTX 1030) pořizovat, protože ta v tom CPU je stejně výkonnější. Smysluplný o něco výkonnější low end jako RX 560 4GB nebo GTX 1050 Ti 4GB pak stojí 4500 – 5000 korun naprosto běžně, což jsou šílené ceny. Pokud chcete klasický mainstream, tedy RX 570/580 nebo GTX 1060 3GB/6GB, zjistíte, že musíte vytáhnout 7,5 – 10 tisíc korun a i tak budete mít problémy některé modely vůbec sehnat.

Nemusím tak asi vysvětlovat, proč se dnes prostě nedá postavit cenově rozumný PC s rozumnou grafickou kartou. Situace se v posledních týdnech už navíc výrazně zlepšila, ale pořád jsou ceny o skoro dvojnásobek výše, než by měly být. Alespoň však už se dají karty koupit. Otázka je, jestli to má smysl. Paradoxně tak letos bylo výhodné si koupit hotovou OEM sestavu, jednoduše proto, že výrobci PC mají ty grafiky dostupné, a to i za ty doporučené ceny, za které vy tu samostatnou kartu dnes v podstatě nemáte šanci koupit. V současné době však situace vypadá, že se pro nás přeci jen stabilizuje a zlepší v dalších týdnech, tedy pokud nepřijde další boom digitálních měn a jejich těžby. Špatné zprávy ale nekončí …

  • Operační paměti – výrobci rýžují, uživatelé trpí. Ceny jsou neakceptovatelné!

Ceny pamětí u grafických karet vystoupaly minimálně o 50%, ceny operačních DDR4 pamětí pro klasické PC však zdražily až na dvojnásobek. Jediný pokles jsme zaznamenali u rychlých modulů, kdy 3000 až 3200MHz DDR4 dnes stojí v podstatě to samé, co základní 2133/2400, které už se přestávají dělat. Bohužel tak jako tak, zatímco 2x 8GB DDR4 2400MHz v podobě obyčejných Kingston FURY vás v roce 2016 stály 2000 korun, minulý rok to bylo už 3500 korun a letos neskutečných 4500 korun!!! 2x 4GB jsou o polovinu levnější, ale to je pořád 2500 korun za 8GB paměti je strašné, přitom z hlediska výrobních nákladu je to jedna z nejlevnějších věcí, která se dnes dá vyrábět.

Samozřejmě tyhle ceny podstatně ovlivní ceny celého PC a výrazně nám komplikují možnost se do cenových hladin, ve kterých stavíme, vůbec rozumně vejít. 8GB paměti je dnes prostě minimum, od výkonnějšího herního/pracovního PC je ale 16GB zkrátka nutnost. Bohužel výrobci SAMSUNG, HYNIX a MICRON kteří mají v podstatě monopol, si mohou diktovat ceny a ty jen tak neklesnou.

  • Intel procesory mají bezpečností díry a přichází o výkon

Začátkem roku se provalil největší bezpečnostní problém, který zasáhl všechny PC a servery po celém světě. Zranitelnosti SPECTRE a především MELTDOWN. Zatímco SPECTRE trpí v podstatě všechny CPU (Intel, AMD, ARM …) a týká se spíše zabezpečení operačního systému a opravy nemají vliv na funkčnost či výkon systémů, MELTDOWN, které se týká výhradně Intel procesorů ano. A dost zásadní. Chybu navíc nelze odstranit, jelikož je fyzicky součástí architektury a Intel ji využíval 10 let ke zvýšení výkonu v určitých situacích. To muselo přestat, takže záplaty se snaží zabezpečit tuto zranitelnost, ovšem reálně znamenají 3-15% pokles výkonu, horší je i stabilita systémů. Navíc aktuální zprávy hovoří o tom, že se našly další zranitelnosti, jejichž oprava si vyžádá dalších až 2-10% výkonu. MELTDOWN problémem netrpí procesory AMD, protože daný prvek architektury právě z bezpečnostních důvodů vůbec nemají. Zabezpečení Intel procesorů je však vzhledem k jejich podílu na trhu nutné, a tak jsou záplaty součástí Windows Update, bohužel často způsobují problémy a snížení výkonu je jen jeden z nich. Intel navíc dál prodává všechny tyhle děravé procesory, protože jednoduše nemá novou generaci hotovou.

Dalo by se toho napovídat více, ale na to máme naše pravidelné aktuality a recenze, kde o všem píšeme. Dnes se tedy podíváme, co za současné situace můžeme poskládat do nějakých 15 tisíc korun.

To by bylo stručně k novinkám, teď se podívejme, jak vybírat PC ...



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 331x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 230x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 835x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1154x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1468x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1315x
Komentářů: 6