Doporučené PC sestavy (09/2018) 10 až 20 tisíc: Co koupit a neprohloupit? PC nejen pro školáky. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Tuesday, 25 September 2018
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (09/2018) 10 až 20 tisíc: Co koupit a neprohloupit? PC nejen pro školáky.
Jak vybírat PC a pohled do minulosti
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC za 10 až 15 tisíc
Solidní výkon pro každého - PC za 20 tisíc korun
Shrnutí a závěr

 

 

  • Solidní výkon pro každého – PC za 20 tisíc korun

Chcete počítač se solidním výkonem, výborným poměrem cena/výkon, univerzálně použitelným na vše a se solidní kvalitou? OK. Dali jsme dohromady zajímavou sestavu za cca 21 tisíc korun s DPH bez OS a necelých 25 tisíc s operačním systémem W10. Pokud plánujete za počítač podobné peníze utratit, měl by obsahovat alespoň tohle:

Platformu Intel můžete s klidem nyní ignorovat, ceny a reálná dostupnost procesorů jsou úplně mimo, a AMD s jeho RYZEN 5 2600 je mnohem mnohem mnohem výkonnější a hlavně výhodnější. Takže Intel je tam jen do počtu, ale vedle toho co nabízí platforma AMD a za kolik, nedává smysl. V případě AMD ale budete nadšeni. Procesor, jehož výkon byl ještě loni v úrovni absolutního high endu, máte nyní za pár tisíc a s nízkou spotřebou a 6jader/12vláken vám bude chvíli určitě stačit. K tomu je tu solidní herní grafická karta RX 580 4GB, která konečně klesla na solidní ceny a nyní ještě se zajímavým bonusem. K tomu 480GB SSD a pěkná skříň. Možnosti rozšíření jsou bohaté, základní výkon vzhledem k ceně ale fantastický.  

 (Tip: Windows 10 v OEM verzi na DVD se prodává za 2600 korun, USB flash disk verze je za 3300 korun, takže pokud vyřešíte instalaci z DVD můžete ušetřit 700 korun. Taktéž existují legální možnosti, jak pořídit digitální licenci W10 ještě levněji (nevím, zda je to v duchu podmínek MS, ale legálně koupit levně klíč na W10 lze). Samozřejmě možností je také instalace některé verze LINUXu, některé se platí, jiné jsou zadarmo. Rozhodnutí o operačním systému pro váš PC tedy necháváme na vás, možnosti jsou uvedeny.).

  • O výběru komponent podrobněji

                                             – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Jak jsme řekli, ceny a dostupnost Intel procesorů znamenají, že AMD je nyní bez konkurence. Nenajdete jediný procesor od Intelu, který by za podobnou cenu dokázal nabídnout podobný výkon, efektivitu a hlavně výhodnost, jako RYZEN 5 2600. Pokud chcete něco lepšího, můžete sáhnout po RYZEN 5 2600X či po RYZEN 7 2700 už s 8jádry/16vlákny. Ale snažili jsme se vejít do rozpočtu a RYZEN 5 2600 je fantastický procesor, v současnosti jasně nejvýhodnější na trhu. A můžete jej klidně nataktovat, pokud budete mít pocit, že nestačí (nebudete).

Testy procesorů AMD a Intel

  • Základní desky

K RYZEN bych doporučil B450 základní desku. Nedoporučoval bych A320 platformu, není o moc levnější, ale je znatelně horší kvality zpracování a má i horší výbavu. Na B450 lze taktovat, jak CPU, tak hlavně paměti, které hodně pomáhají výkonu RYZEN CPU, ale především integrované grafické karty. Nyní není žádný problém s 3200MHz RAM, což je opravdu znát na výkonu, a i cenově je jednoznačně doporučuji. Výběr B450 desek je solidní, jsou ATX, mATX i ITX varianty. Testujeme různé modely, trochu mě mrzí, že výběr je trochu omezenější než na dnes vlastně zbytečné a nezajímavé Intel B360 platformě., kterou bych jinak doporučil k Intelu, kdyby byl dostupný nějaký zajímavý CPU za zajímavou cenu, což není a hned tak nebude.

Testy základních desek pro AMD a Intel

Poznámka: Samozřejmě u všech pamětí, které mají více než 2133MHz, tak tu vyšší frekvenci musíte nastavit v BIOSu ručně. Na Intelu i AMD platformě prostě v základu všechny RAM pojedou automaticky jen 2133MHz s odpovídajícím výkonem, pokud je nepřepnete na jejich XMP profil (a tady už hodně záleží na desce, zda to půjde tak vysoko, jak výrobce uvádí, což se týká hlavně modulů s 3200MHz+). Z hlediska faktu, že RAM bude využívat i integrovaná grafika, by bylo dobré osadit 16GB, jenže to prostě cenově v této hladině nejde (4500 tisíce za paměti?!), takže 8GB není ideální ale nedá se prostě svítit.

  • Grafické karty

Situace na poli grafických karet se trochu uklidnila, problém zůstává paradoxně u levnější karet. Důvodem jsou vysoké ceny pamětí, což se samozřejmě promítá do výrobních nákladů a ty desítky dolarů co nyní výrobci platí za paměti více než před 2 lety, se prostě nedají schovat. U 4GB levných karet tak ceny jsou dost nepříjemně vysoko.

Testy grafických karet AMD Radeon a NVIDIA GeForce

Na rozumné ceny se konečně vrátily i RX 570/580 modely, které dokonce jsou už opět levnější než GTX 1060, kde 3GB verzi rozhodně nedoporučuji, 6GB je stále trochu dražší než by bylo ideální. RX 580 je ale obecně dnes lepší grafická karta v této cenové hladině. 4GB verze jsou už v několika pěkných provedeních k dispozici za 6 tisíc korun i méně, což je velmi atraktivní a cenově výhodné. Takže je doporučujeme, nyní navíc se zajímavým herním bonusem.

PS: AMD RADEON umí i FreeSync 2, takže můžete použít monitor s FreeSync podporou. Dotyčný monitor ale musí mít podporu FreeSync přes odpovídající verzi HDMI/DisplayPort. NVIDIA FreeSync nemumí, umí jen GSYNC, ten ale na cenově dostupných monitorech nenajdete.

  • Disky

SSD je základ a počítač bez systémového SSD disku bych dnes nechtěl ani zadarmo :). Stačí třeba jen 128GB SSD disk pro OS a nejnutnější aplikace, nicméně ceny rychlých a větších SSD klesly skutečně zásadně, takže jsem se rozhodl, že budeme osazovat už jen SSD v základu. Pro tuhle sestavu to chce už nějakou lepší kapacitu a není problém. Dokonce v rychlém NVMe provedení. 480GB za pouhých 3100 korun?! Ano prosím! A to není nejlevnější SSD této kapacity. Pokud vám jde jen o kapacitu a tu rychlost neřešíte, tak 500GB SSD do M.2 můžete mít za 2450 korun vč. DPH!!!

Alternativně, se dají pořídit i větší SSD, nejlevněji vychází stále 2,5“ SATA disky, kdy 1TB modely můžete mít za méně než 5 tisíc korun. Nicméně na data čistě jako odkladiště se ale stále vyplatí samozřejmě díky kapacitě HDD. Základní 1TB model dnes vyjde na 1150,-, což je OK, ale moc se nevyplatí. Výhodnější jsou vyšší kapacity, takže pokud už přídavný HDD disk, asi bych si připlatil. Dnes nejvýhodnější poměr ceny za 1GB prostoru má 4TB HDD, který stojí už jen 2750 korun.

 

 

Testy HDD a SSD disků

Osobně bych ale HDD do PC osazoval buď jen jeden nebo vůbec. Jednoduše jako odkladiště je vhodnější udělat si domácí NAS (síťový „PC“ tvořený 1 a více HDD s možností automatického zálohování dat a přístupu přes síť i internet z PC i telefonů atd.), ke kterému můžete přistupovat odkudkoliv. Je to lepší jak z hlediska funkčnosti ukládání dat a využívání jich, tak z hlediska hlučnosti PC samotného. Díky nárůstu kapacit SSD a poklesu jejich ceny věřím tomu, že spousta uživatelů si s 240 – 500GB úplně bez potíží vystačí.

  • Skříň, zdroj a chlazení

Na trhu je spousta zdrojů a skříní, a to už doslova za pár korun. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Rozumná kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. V případě zdroje námi zvolené sestavy nemají náročné komponenty. Ale i tak slušný zdroj kolem 400-500W se uživí. A kvalitní modely nabízí Be Qiet, Seasonic apod.  

TESTY počítačových skříní

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. V našem případě jsme to udělali zajímavější a schválně vybrali desky mATX formátu. A proto můžeme vybrat i menší case. V nejnižší cenové hladině má zajímavé skříně hlavně SilentiumPC, což jsou takové univerzální ATX skříň, za ty malé peníze dobře řešená a vyřešená i s chlazením (má v ceně 1 - 2 ventilátory!). Samozřejmě pokud sáhnete po mini-ITX platfomě, můžete zvolit i kompaktnější skříň, to už ale nechám na vás :). Skříní pro vás testujeme hromady, takže na nedostatek tipů si od nás stěžovat nemůžete ;). Pokud jde o chlazení CPU, AMD dává k RYZEN procesorům dnes solidní chladiče, takže to nemusíte extra řešit, u Intelu ale ano, pokud to chcete trochu tiché. V případě taktování samozřejmě lepší chladič kupte, SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 je takové univerzální minimum, za které má smysl si připlatit. Samozřejmě opět jakýkoliv lepší chladič klidně zvolit můžete, testujeme jich hodně. Ale nepovažuji to za nějak zásadně nutné u těchto sestav.

Podívejme se na závěr …  



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 880x
Komentářů: 1
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3808x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1180x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1193x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1145x
Komentářů: 0