Doporučené PC sestavy (09/2020): Jaké komponenty koupit a neprohloupit pro váš počítač? |
|
|
Napsal Jan "DD" Stach a redakce
|
Wednesday, 09 September 2020 |
Strana 6 z 7
-
Maximální výkon a vysoká kvalita – PC za 70 až 130 tisíc korun!
Na závěr tu máme ještě počítačový high end. Tady se těšíme z obrovské porce výkonu dnes a konkurence, kterou jsem zde skoro 10 let neměli, i když je pravdou, že Intel k překvapení a šoku všech, vlastně nyní z high endu vypadl, protože ani nejvýkonnější high end procesor Intelu (Core i9-10980XE) nedokáže překonat ani mainstreamový RYZEN 9 3950X, natož soupeřit s high endovými ThreadRipper 3000X procesory. Samozřejmě vzhledem k mnoha možnostem a tomu, že tady už mnozí nenakupují jen podle poměru cena/výkon, je tato kategorie více individuální s tím, že někteří třeba nepotřebují vysoký grafický výkon, ale chtějí CPU výkon atd. Zkrátka není v mých silách zde obsáhnout ty možnosti individuálního přístupu zde, takže to berte jako takový zajímavý nástřel a zajímavé vyvážené sestavy za ceny mezi 70 – 130 tisíci (či více).
Varianta č.1: AMD vládne v high endu a stačí mu na to i mainstream ;). Nabízí lepší výkon s mainstreamovým RYZEN 9 3950X pro AM4 než Intel s nejnovějším TOP high endovým 10980XE pro X299! Takže pokud chcete nadupaný ale stále efektivní počítač, je RYZEN 9 3950X pro AM4 jasnou volbou. Rozhodně lepší, než celkově o něco slabší, ale mnohem dražší, žravější Intel Core i9-10980XE pro mnohem dražší ale zastaralejší platformu X299. Intel variantu tedy rozhodně nikomu nedoporučuji, ale nic lepšího Intel prostě nemá. Sestavy jsou tedy postavené na míru AMD variantě, včetně osazení PCIe 4.0 SSD, které Intel ani nedokáže využít (neumí PCIe 4.0). Individuální možnosti přizpůsobení a výběru komponent a vzhledů jsou nepřeberné :).
Varianta č.2: Druhá varianta už staví na skutečném PC high endu. A protože Intel dnes z hlediska výkonu a technologií žádný nenabízí, je AMD opravdu jedinou variantou. Nový Threadripper a to i ten nejslabší model 3960X, je absolutně bezkonkurenční v nové TRX40 platformě. To nejlepší pro domácí PC a stále máte slušný potenciál pro další rozšíření. Samotná TRX40 platforma nabízí 72 PCIe 4.0 linek a do desek půjdou osadit jak stávající až 64jádrové RYZEN Threadripper 3000X procesory, tak ty nové 4000X. Ze strany Intelu se neočekává žádná konkurence v dohledné době. Intel v tuto chvíli nemá nic, co by se po stránce výkonu dalo označit za výkonný high endový procesor.
TIP: sestavy jsem neosadil extra kvalitní zvukovkou kartou, která by jim slušela, nicméně v současné době je k dispozici řada klasických Interních, tak hlavně celá řada externích zvukových řešení a není v mých silách vybrat nějaký konkrétní model zajímavý pro každého. Osobně bych ale rozhodně doporučoval se výběru zvukové karty věnovat, rozdíl to dělá v praxi opravdu značný.
-
O výběru komponent podrobněji
– aneb alternativy a na co nezapomenout!
Určitě doporučuji vyhnout se Intel platformě za každou cenu. Je slabší výkonem v každém ohledu, má mizernou efektivitu, hodně topí a platforma je zastaralá v každém ohledu. Jak AMD AM4 X570 tak hlavně nová TRX40 jsou mnohem lepší, variabilnější, dostupnější, efektivnější, modernější a TRX40 speciálně jako konkurence X299 je mnohem lépe vybavena a pro mnohem výkonnější procesory Threadripper. Ty začínají skvělým 24jádrovým 3960X a končí brutálním 64jádrovým monstrem v podobě 3990X. Alternativně pro vyloženě profi uživatele, je možné pořídit Threadripper 3990WX, ale vyžaduje to serverovou/pracovní desku. Tenhle model má ale výhody pro pracovní nasazení a odstraňuje některé limitace 3990X. Faktem je že 3990WX je vlastně přeznačený EPYC.
Pro vlastně mainstreamový RYZEN 9 3950X(a brzy 4950X) máte na výběr širokou škálu AM4 desek, je neuvěřitelné, že takhle výkonný CPU můžete klidně osadit do deska za 2 tisíce a bude to normálně fungovat. Poměr cena/výkon je tak naprosto neuvěřitelný. Nabídka kvalitních X570 desek je velmi široká. Samozřejmě pokud ale chcete high end platformou, je nová TRX40 jasná volba. Je to s velkým náskokem nejvýkonnější a nejlépe vybavena PC platforma všech dob. Vzhledem k tomu, že nejlevnější procesor pro ni stojí 39 tisíc a ten nejdražší bude tak za 120 tisíc, jsou ceny TRX40 desek, začínající na 11 tisících, vlastně směšně nízké :). TOP modely stojí přes 20 tisíc, což je vlastně pořád levné. Výběr není tak bohatý, ale většina výrobců má 2 – 3 modely a testujeme je pro vás :).
Radeon RX 5700 XT v nějaké solidní edici mě přijde maximální volbou v tuto chvíli. Nic dražšího se nyní rozhodně nevyplatí. Určitě ne RTX 2080 Ti, jejíž výkon nabídne nová RTX 3070 za 14 tisíc. Bohužel až někdy v průběhu října :(. Pokud ale chcete, tak ještě tenhle měsíc se začne prodávat RTX 3080 (výkon zhruba 30% nad 2080Ti) za rozumných 19 tisíc. A pak je tu ještě velmi nerozumná, velmi předražená a velmi žhavá RTX 3090. Obří karta má ale jen o 20% vyšší výkon než RTX 3080, stojí ale 41 tisíc korun a víc. Obě novinky, tedy RTX 3080/3090 jsou velmi náročné na napájení, vyžadují 750W+ zdroje, tak na to pamatujte. AMD pak představí RX 6000 grafiky, minimálně konkurenci RTX 3070/3080 na konci října. Takže bude veselo. V tuto chvíli ale není vhodný čas na nákupy výkonných grafik.
AM4 je dvoukanálová platforma, X299 a TRX40 jsou 4kanálové. Potřebujete tedy 2 moduly pro AM4 a 4 moduly pro TRX40. Intel platformu můžeme ignorovat, takže ideální dnes pro AM4 a TRX40 jsou 3200MHz nebo 3600MHz moduly. Ideálně 2x 16GB nebo 4x 8GB. Těch 32GB paměti pro tyhle sestavy bych bral skutečně jako rozumný základ, pokud plánujete dělat opravdu hodně s videem a grafikou, tak 64GB paměti bych doporučil spíše. Ale leze to hodně do peněz ;).
Tip: Samozřejmě u všech DDR4 pamětí, které mají více než 2133MHz, tak to musíte nastavit v BIOSu ručně. Na Intelu i AMD platformě prostě v základu všechny RAM pojedou automaticky jen 2133MHz s odpovídajícím výkonem, pokud je nepřepnete na jejich XMP profil (a tady už hodně záleží na desce, zda to půjde tak vysoko, jak výrobce uvádí, což se týká hlavně modulů s více než 3200MHz+).
Pokud jde o SSD disky, tady je dost prostoru a možností pro individualizaci. Já jsem se snažil o vyrovnaný přístup. Záleží na tom, zda chcete jen výkon a využíváte disky normálně, nebo je opravdu silně zatěžujete přepisy. Jsou zde velmi výkonná 3D TLC řešení za super ceny, která vám budou bez potíží mnoho let sloužit při běžné zátěži a nebo prostě musíte připlatit za MLC disky. Hodně připlatit, ale jejich výdrž při velké zátěži je prostě jinde. Já jsem tedy vybral primárně tu lepší cenu, kdy MLC řešení jsou extrémně drahá a pro většinu uživatelů nepředstavují zajímavou volbou vzhledem ke kvalitě a výdrži TLC modelů. Pro náročné uživatele ale MLC stále doporučím. Pozor na některé extra levné SSD, mají totiž QLC paměti. Jsou vhodné pro ukládání dat, se kterými moc nepracujete, protože ty disky mají velmi nízkou životnost. Udávané TBW jsou zhruba třetinové proti TLC modelům, tak pozor na to. Volba kapacit je na vás, 1TB modely jsou dnes už cenově dostupné a kolem 5 – 6 tisíc pořídíte hodně rychlé. U AMD X570 a TRX40 platformy, které mají PCIe 4.0 je rozhodně nejlepší dívat se pro PCIe 4.0 SSD, které jsou podstatně rychlejší než PCIe 3.0 disky. Ceny jsou o něco vyšší, ale už ne zásadně. TRX40 desky mají běžně 4 pozice pro M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD, což je tedy ideální využít ;).
Pevný disk do těchto počítačů moc nevím. Je to možnost, ale raději bych postavil pořádný NAS někam mimo (kvůli hluku, přístupu atd.). Každopádně v současnosti jsou běžně dostupné 8, 10 i 12 a také 14 a 16TB disky, takže kapacitně rozhodně nebudete strádat. Nejvýhodněji vychází 8TB modely dnes.
Výběr zdroje je zásadní. V této cenové kategorii si můžeme vybrat to nejlepší, pro uvedené slabší sestavy je od 750W zcela dostatečné. Pokud plánujete masivní taktování CPU i GPU, určitě jděte minimálně do 1000W, protože nebudete věřit tomu, co jsou dnes schopny přetaktované high end procesory a grafiky sežrat. Při výběru zdroje bych se soustředil na modely minimálně s účinností PLATINUM, protože jejich celkové kvality tomu odpovídají. Be Quiet, Seasonic, Corsair apod. jsou vřele doporučeny. Opět zdroje testujeme, takže víte, jaké zajímavé modely jsou.
Výběr skříně už je značně individuální věc, zejména v této kategorii, která je nabídkou a různorodostí bohatá. Řekněme, že jsem šel cestou rozumného základu v podobě nové, luxusní Fractal Define 7, která nově existuje také v obrovské variantě XL. Nějaké ty alternativy máte uvedeny v tabulce. Spousta jiných skříní testujeme, takže výběr a inspiraci máte. Tady je to hodně individuální a novinky chodí na trh neustále :).
Takže k závěrům ….
|
|
PC sestavy a výběr komponent
|