Doporučené sestavy – květen 2006 I.část - 13-15 000,- Tisk E-mail
Napsal DigitalDooM   
Úterý, 23 květen 2006
Přejít na obsah
13-15 000,-
13-15 000,-

 

 

 

Výběr sestav:

Důraz při výběru sestav by měl být kladen zejména na kvalitu za rozumnou cenu. A tedy ušetření stokoruny na kvalitně není z mých zkušeností ušetření, ale zadělání si na možné problémy. Nicméně neplatí zde pravidlo, že dražší znamená automaticky lepší.

Častou chybou sestav od většiny obchodníků je celková nevyváženost sestavy. Například silný procesor doplněný o málo operační paměti a velice slabou grafickou kartou. To vše napájí notně podhodnocený zdroj. Celá sestava je pak doplněna o standardní hlášku o vhodnosti na nejnáročnější nové hry.Přesně tomu bych chtěl dnes zamezit.

    Pokud neplánujete počítač pro specifickou činnost, nepotřebujete mít srovnatelně výkonné všechny součásti - typicky třeba sestava pro střih videa potřebuje silný dvou jádrový procesor, hodně operační paměti a alespoň dva pevné disky, ale grafická karta postačí slabá s dobrým obrazem a s dobrou kvalitou výstupů. Většina z vás však sestavuje počítač buď do kanceláře či na domácí použití, kde je vyváženost sestavy naprosto klíčová. S tímto budu přistupovat i k výběru a doporučení sestav v dnešním článku. 

Low endová sestava – kancelářský počítač

Nároky na kancelářský počítač nejsou nijak vysoké, důraz bych tak kladl nejvíce na poměr cena-výkon ,tedy aby se vám koupě vyplatila.  Bavíme se o nových komponentách, takže možnost pořídit repasovaný kancelářský počítač dnes pominu. O tom, že výkon všech dnešních komponent je pro práci v kanceláří opravdu více než dostatečný, nemá snad cenu ani hovořit.

Procesor:

Intel: Zde bych volil přístup zlaté střední cesty a vzhledem k ceně a potenciálu bych zvolil Intel Celeron D336 2,8GHz 533MHz BOX 775pin, který se pohybuje kolem ceny 1600,- s DPH.

AMD: U Sempronů pozor na označení. Nejhorší model, který se vyplatí pořizovat, je AMD Sempron64 2800+BOX (1.6GHz, s754, Palermo, 256kB), který se pohybuje okolo 2000,- s DPH. Slabší model 2500+ byl bohužel již vyřazen z výroby, a tedy i z většiny ceníků. Již zmíněný pozor platí i u modelů s označením 2600+,3000+,3300+ - ty se totiž tváří výkonně, ale mají jen 128kB cache, která je v tomto případě jako trvale zatažená ruční brzda.  Doporučená 2800+ má jen jednu nevýhodu v podobě absence úsporné utility Cool and Quiet, která je obsažena až ve vyšším a dražším modelu Sempron64 3100+.

Základní deska:

Intel: Mým doporučením je základní deska Gigabyte GA-8I945GME - Intel 945G. Ta se pohybuje okolo ceny 2500,- s DPH. Proč na první pohled tak drahou základní desku? Právě pro vyváženost a upgradovatelnost. Chipset i945G bych viděl jako minimální volbu při výběru vzhledem k jeho možnostem a výkonu. Konkrétně i945G má integrované grafické jádro Intel GMA 950, které je do kanceláře více než dostatečné. Zvolenou značku základní desky jsem zvolil spíše z toho důvodu, že je nejlevnější z kvalitních desek. Dalšími možnými alternativami jsou značky ASUS či Intel. Přímo deska od Intelu je zárukou jakési vyšší stability, nevýhodou těchto desek je absence jakékoli možnosti taktování, což ale vzhledem ke kancelářskému určení počítače zase taková nevýhoda, pro většinu zájemců, asi není.

AMD: U AMD platformy na s754 velký výběr není. Rozhodovat se tak budete nejspíše mezi základní deskou s chipsetem Ati Xpress 200 s integrovanou X300 nebo poměrně novinkou chipsetem nForce410 s integrovanou nV6100. S přihlédnutím k vlastnostem desek a přítomných integrovaných karet je nejvhodnější volbou nForce 410.

Vzhledem k výbavě a kvalitě za nabízenou cenu se mi opět jeví nejlépe výrobek od firmy Gigabyte v podobě Gigabyte GA-K8N51GMF - nVidia nForce 410, která se pohybuje okolo ceny 1500,- s DPH. Dalšími možnostmi jsou desky od firem DFI, EPOX a MSI.

Operační paměť:

 

Intel: Na Intel dnes budete vybírat paměti typu DDR2. K námi zvoleným komponentám se hodí nejlépe paměti typu DDR2 533MHz. Vzhledem k možnosti osadit paměti do dualu je škoda toho nevyužít, a tak dobrou variantou je dle mého názoru pořízení pěkné sady v podobě Geil DIMM 512MB DDR II 533MHz Value Kit (2x256MB) (GX25124300DC). Ta se cenově pohybuje okolo 1300,- s DPH. Další možností je samozřejmě zakoupení modulů zvlášť. Vhodné alternativy jsou v podobě značek Kingmax, Corsair, Kingston, Patriot či A-DATA. 

AMD:  Na platformu AMD je stále dnes možné osadit pouze paměti typu DDR.V našem případě s754 neobsahuje dvoukanálový řadič pamětí, takže není možnost dualu,  a tedy jsou dvě paměti nejen zbytečné, ale jsou i možným zdrojem problémů. Doporučuji tedy například paměťový modul Corsair DIMM 512MB DDR 400MHz CL2.5 s aktuální cenou okolo 1200,- s DPH. Alternativy v podobě značek Kingmax, Corsair, Kingston, Patriot či A-DATA jsou samozřejmě možné.

Pevný disk:

Vzhledem k určení sestavy se nedá očekávat pořizování velkých disků. Takže s poměrem cena-kapacita to zde nebude nic moc. Důraz bych kladl na výkon, spolehlivost a tichý provoz. Jiné rozhraní než SATA dnes nepřichází do úvahy.

SATAII: Než přikročíme k výběru, rád bych trochu opravil mínění mnoha lidí o SATAII. SATAII není název rozhraní! Je to původní název organizace výrobců, kteří SATA rozhraní vyvíjejí. Navíc samotné ,,SATAII“ , jak je chybně nazýváno, není nic víc, než vcelku malé  rozšíření staršího SATA150. Navíc tyto rozšíření nejsou nijak závazná a výrobci s obchodníky často označí disk  jako  ,,SATAII“ , přičemž zdaleka disk neobsahuje všechny technologie, co by jako ,,SATAII“  měl. Pokud máte na základní desce SATA konektor, klidně kupte ,,SATA II“ disk. Více o ,,SATAII“ na stránkách sdružení výrobců http://www.sata-io.org .     

Pevný disk v našem případě můžeme uvést jako společnou komponentu (jak pro AMD , tak pro Intel). Z dnešní nabídky výrobců bych doporučil pevný disk Hitachi Deskstar 7K80 HDS728080PLA380 - 80GB NCQ SATA II. Ten se prodává okolo 1300,- s DPH.

Obecně, pro volbu pevných disků, doporučuji v této cenové hladině opatrnost, pokud budete volit jinou značku. Pozor na disky s cache 2MB. Minimální vhodnou volbou je 8MB. Zejména pozor na staré modely. Často ještě vídám ,zejména u pevných disků Seagate, v cenících i v sestavách starší modely než 7200.9. Rozdíly mezi pevnými disky jsou veliké, nelze brát vůbec v úvahu to, že vám jedna značka slouží dobře a automaticky za dva roky nový produkt bude stejně dobrý. S tímhle pevné disky a všeobecně počítačové komponenty vůbec nevybírejte. 

Mechaniky:

Otázka mechaniky je také otázkou společné komponenty pro obě platformy. Výběr je skutečně veliký a dnes jsme se dostali do doby, kdy nám všichni výrobci nabízí víceméně to samé. Cenové rozdíly jsou však veliké.

Nic jiného než DVDRW mechaniku se opravdu nevyplatí pořizovat. Jako vhodnou a poměrně častou variantou při osazení je například LG SuperMulti GSA-H10A OEM - DVD-R/+R, DualLayer kolem 1000,- s DPH. Pokud si myslíte, že využijete a potřebujte funkci Light Scribe, pro níž musíte použít i poměrně o dost dražší media, tak sáhněte například po LG SuperMulti GSA-H20L OEM - DVD-R/+R DualLayer, která toto zvládne. Jediné, co mě u dnešních mechanik mrzí, je nepřítomnost mechanik s rozhraním SATA, což kromě jedné a drahé možnosti prostě kupodivu není.

Disketová mechanika je investice kolem 100,- s DPH.Pokud ji potřebujete ,klidně si ji pořiďte, ale domnívám se, že v dnešním PC už nemá využití, a tak akorát zbytečně zabírá místo v PC.         

CASE a zdroj:

Počítačová case je klíčovou komponentou ovlivňující hlučnost, účinnost a kvalitu chlazení počítače. Rozdíl mezi kvalitní a obyčejnou počítačovou case je veliký a cenově to dělá jen maximálně pár set korun. Počítačová case prostě není jen tak nějaká krabice pro umístění součástek. S tímto úzce souvisí počítačový zdroj.

Počítačový zdroj pokládám za naprosto stěžejní součást PC. Zdroj je to, co vám všechno napájí a oživuje.Jeho podceněním vzniká mnoho problémů, které neznalý člověk přisuzuje zcela něčemu jinému. Například většina problému se stabilitou PC není vinnou operačního systému Windows, ale právě špatným zdrojem. Mnoho dalších problémů s pískajícími nebo jinak odcházejícími disky, pruhy na monitoru díky grafické kartě atd. atd. jsou způsobeny nekvalitním zdrojem. Rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním zdrojem je OBROVSKÝ, dokonce na našem trhu by některé, zejména nejprodávanější EC, KME atd. - a to i jejich dražší varianty, neměly, při dodržování norem a zákonů, vůbec co pohledávat. Bohužel nedůslednost úřadů a hloupost mnoha zákazníků, kteří si prostě nechají prodat kdejaký šmejd, vytváří těmto rádoby zdrojům a výrobkům živnou půdu pod nohama.

 Asus-TA231

Pro naše varianty nepotřebujeme nijak extrémní věci, do kanceláře jsou velmi vhodné produkty od firmy ASUS řady Ta xxx. Osobně doporučuji například Asus TA231 - Middletower 360W za 1500,- s DPH - kvalitní case s kvalitním zdrojem za přijatelnou částku. Pokud budete pořizovat zdroj a case zvlášť, pak je mým typem počítačová case Thermaltake Mambo VC2000 – Middletower, která za cenu 1100,- prostě nemá konkurenci. Papírovou  krabici typu EuroCase za stejnou částku s rádoby zdrojem bych doporučil jen úhlavnímu nepříteli. Jako zdroj je nejhorší minimální variantou Fortron FSP350-60THN-P 350W za 900,- s DPH. Pozor na označení.Důležité je, aby měl zdroj skutečně formát dnes minimálně ATX 2.0 a dvě 12V větve. Pozor - někteří výrobci (zejména: EC, KME, LC, Chill ) uvádějí zákazníky v omyl! Jejich zdroje jsou uváděny jako splňující tyto normy, ale ve skutečnosti je nesplňují,někdy jsou jakými-si podivnými hybridy.   

Další doporučení k sestavám:

 

K uvedeným sestavám doporučuji vyřešit chlazení. Pokud je možnost, tak vpředu před disky osadit 120x120mm ventilátor (pozor na výběr - i zde jsou hodně hlučné produkty). Tímto máme zajištěn dostatečně veliký proud vzduchu pro chlazení pevných disků a pasivů v počítači. Na mnou uvedených komponentách je většinou pasivní a tudíž bezhlučné chlazení, které ale vyžaduje dobré chlazení case. Na Procesory doporučuji pořízení lepších a hlavně mnohem tišších chladičů. Například Arctic Cooling silencer64 pro AMD či ještě lépe produkty stejné firmy nesoucí označení freezer. Zejména proti standardnímu boxu u AMD jsou podstatně  tišší až bezhlučné. O odsávání vzduchu z case se nám v našem případě postará zdroj a jeho 120x120mm větrák, který to na mnou vybraných produktech zvládne naprosto dostatečně a tiše. Na tišší sestavě se hned pracuje lépe.     

Závěrečné tabulky:


 

 


 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1