Procesor:
Přelomovou událostí jsou slevy u AMD. Ano vidíte správně výkonný X2 3800+ nyní pořídíte za 4400 korun s DPH. To je o 50% méně, než co stál v minulosti. Nastala teda doba dvoujader a i když spousta ,,odborníků“ nedávala dvoujádrům v dohledné době příliš šanci oba výrobci procesorů dali jasně najevo, kam se má vývoj ubírat. Dnes tedy platí, že kromě oblasti low endu již vybíráme nový procesor pouze typu dvoujádro. Dvoujádro využije každý z vás. Nové hry i programy budou optimalizovány a už dnes jsou na trhu verze starších programů i her s touto optimalizací. A i když nebudete využívat optimalizované aplikace, pak stále máte k dispozici dvě jádra (dva procesory) a tak když jste v minulosti používaly dvě aplikace najednou dělili se o jedno jádro nyní máte dvě jádra a tak každý program má své. Přínos výkonu a uživatelského komfortu je tak nezpochybnitelný.
U Intelu je to poněkud složitější. Poprvé nakousnu téma Core2duo (Conroe). Všichni jsme v očekávání tohoto nového procesoru. Bohužel cena nejlevnějšího E6300 bude více, jak 5500,- s DPH a dostupnost v několika dalších týdnech nevalná. K tomu se přidávají problémy s podporou u základních desek. A tedy výběr u Intelu je dnes poněkud špatný. I Intel udělal nějaké změny v cenících a asi nejzajímavější je pozice Pentia D 945 na 3,4GHz. Ona to spíše byla nutnost, protože 930 na X2 3800+ nestačí a Intelu se zlevňovat nechce. Výroba 945 je stejně drahá ale s vyšší frekvencí i výkon více odpovídá proti X2 3800+. Za 5000,- s DPH to je zajímavá volba.
Základní desky:
Začněme tím jednodušším a to je AMD. Možností je sice několik, ale při větším přemýšlení jen jedna jediná. Na výsledek spojení AMD+ATI si ještě počkáme a tak vybíráme desku s chipsetem nForce 570Ultra. Tento chipset má plnou výbavu i výkon řady 5xx. SLI jsou hloupost, protože ten kdo má na smysluplné SLI má i na desku se smysluplným SLI, což není chipset SLI 570. Vůbec SLI je hloupost pro většinu z nás. Zbytečně přijdete o slot, který na desce zabere druhý PCIe16x. Přehled jednotlivých variací nF5xx s tím, co nabízí máme zde.
U Intelu je to vzhledem k novému Conroe složitější. Jistě většina z vás uvažuje právě o přechodu na Conroe. K tomu potřebujete odpovídající základní desku. Ty současné sice obsahují chipsety, které Conroe podporovat mají, nicméně Conroe vyžaduje úpravu napájení a tak je nutné vydat přepracovanou verzi (revizi) modelu základní desky. Nový Bios nepomůže. Bohužel tyto revize stále nejsou ve valné většině případů dostupné. Osadil jsem zajímavou Asus P5LD2 - Intel 945P, která by měla Conroe podporovat, ale jen v druhé revizi (r2.0). Nevím ale, kterou vám prodají v obchodě, doporučuji si to konkrétně vyžádat.
Společné komponenty:
Grafické karty jsem u levnější varianty zvolil 7600GS od Gainwardu s DDR3. Jedná se tedy o podtaktovanou 7600GT (jednu takovou 7600GST máme v testu zde). Koupě plnohodnotné 7600GT mi přijde vzhledem k ceně nevýhodná, ale je to také možnost. U dražší sestavy jsem zvolil přemožitele 7600GT – Radeon X1800GTO. Test mohu zmínit předešlý. Operační paměti jsem osadil 1GB (2x512MB) samozřejmě formátu DDR2 a to o rychlosti 800MHz. Pro AMD by mohla být i zajímavá varianta 667MHz s lepším časováním.
V oblasti pevných disků bych u levnější sestavy doporučil již zmíněné WD 250GB série KS s 16MB cache. U dražší sestavy mám dobré ohlasy na novinku od Seagate v podobě 320GB Seagate 7200.10. ,,Desítková“ řada Seagate má kolmý zápis a výborný výkon. Pokud tedy uvažujete o značce Seagate pak jedině řadu 7200.10. Další vhodnou variantou pak je WD 320KS. Oba dva pevné disky jsme měli v zajímavém srovnání zde. Optické mechaniky jsou ohraná písnička. Všichni nabízejí totéž za stejnou cenu. Nemá cenu připlácet třeba na kvalitnější značku, protože takřka nejsou rozdíly mezi tím, co která nabízí.
Počítačovou case ponechávám levnou a kvalitní Thermaltake Mambo. Samozřejmě pokud nechcete koukat na vzhledově trochu nudnou Mambo připlaťte si například na nějaký dražší Thermaltake. Kolem 2000 korun se dá dobře vybírat. Počítačový zdroj je opět stěžejní. Napájíme výkonné počítačové komponenty a tak je zapotřebí sáhnout po více wattech. Spíše než o ně nám však jde o účinnost zdroje a o hodnoty na větvích zdroje. Kvalitní zdroj má obojí: vysokou účinnost i dobré hodnoty a stabilní hodnoty na větvích.Zajímavou variantou je tak Chieftec 410W nebo odpovídající Fortron.