Strana 1 z 7
- Doporučené „Vánoční“ PC sestavy (12/2019):
Co koupit v cenových hladinách za 7 až 120 tisíc?
Je čas aktualizovat pořádně naše doporučení a přehledy. Pokud zrovna vybíráte desktopový PC a chcete vědět, co lze v jednotlivých cenových hladinách pořídit, aby to za to stálo, tak jste tady správně! Jako obvykle platí, že DDWorld.cz doporučené sestavy a jednotlivé komponent skutečně prakticky testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "papíru", jak to bohužel dělají jinde. A samozřejmě je rozdíl, když ty komponenty znáte, nebo když o nich jen někde čtete. PC skutečně fyzicky u nás na DDWorld.cz existují a snažíme se otestovat samostatně i drtivou většinu doporučených komponent, což je samozřejmě časově náročné. Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší a nejzajímavější možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ.
Jako vždy se zaměříme na samostatné desktopové PC (bez periferií) v několika cenových hladinách. Má jít o odrazové můstky, nejzajímavější sestavy z pohledu ceny, kvality a výkonu, od kterých se můžete případně odrazit v individuálním výběru jednotlivých komponent.
- Vyplatí se teď (prosinec 2019) nakupovat a vybírat?
Bohužel, česká koruna zůstává slabá a stagnuje už delší čas kolem 23 korun za dolar. Do toho zuří naplno celní a obchodní válka mezi USA a Čínou, která negativně ovlivňuje některé produkty po celém světě.
A pokud si myslíte, že nás to v EU neovlivňuje, tak jste na velkém omylu. V globálním světě to bohužel znamená, že nižší poptávku kvůli vyšším cenám v USA si výrobci musí vyvážit zvýšením cen i jinde. A tak některé produkty zdražují. A doporučené ceny se zvyšují. A to jak u novinek, které právě přichází na trh, tak u stávajících produktů. Bohužel. Naštěstí aktuálně je také doba slev a výprodejů starších věcí před tím, než se v lednu a po novém roce představí novinky pro příští rok a sezónu. Takže lze najít i zajímavé ceny :).
- Novinky a situace, které ovlivňují výběr a nákupy
Začněme nejdříve u dobrých zpráv, kterých je poměrně hodně. V mnoha oblastech jsme se totiž dočkali zásadního zlepšení a navýšení výkonu za zajímavých cenových podmínek.
Pokud, si stavíte PC nemá smysl se dnes na Intel ani dívat.
Neuvěřitelné, nereálné, šílené a přesto realita, ve které dnes žijeme. Intel je v oblasti procesorů na hlavu poražen, a alespoň v prodejích samostatných komponent a pro koncové uživatele nemá smysl o Intel procesorech a platformě ani uvažovat. AMD je jednoznačně ve všech cenových hladinách výkonnější, výhodnější, efektivnější a technologicky daleko vpředu. I celá platforma AMD AM4 a nová TRX40 jsou mnohem lepší, než cokoliv, co proti tomu dokáže postavit Intel. A zákazníci už od Intelu dávající ruce pryč ve velkém:
AMD aktuálně vydalo vůbec nejvýkonnější z nové generace již 7nm procesorů. 16jádrový mainstreamový RYZEN 9 3950X a hlavně nové high endové RYZEN ThreadRipper 3960X s 24jádry a 3970X s 32jádry. Začátkem roku je doplní ještě monstrózní 64jádrový Threadripper 3990X, co by nový procesorový král! A Intel? Ten zůstává zaseknutý na 14nm SKYLAKE architektuře. Sice oznámil a poslal do testů svůj nejvýkonnější „nový“ procesor, 18jádrový Core i9-10980XE, ale kromě názvu je to stále stejný čip jako 9980XE, sice o polovinu levnější, ale dokonce i o něco pomalejší, a pořád dražší a s dvojnásobnou spotřebou proti jen mainstreamovému RYZEN 9 3950X. A ani náhodou nedokáže soupeřit s HEDT konkurenční ThreadRipper platformou, se kterou by soupeřit měl. Intel nedokáže dnes AMD vůbec konkurovat v žádném ohledu. Je slabší ve výkonu na jádro, na celek, má mnohem horší efektivitu, žere, topí, má mizerný poměr cena/výkon, technicky a výbavou zastaralé mrtvé platformy. A to nejhorší je, že se na tomhle stavu věcí v desktopu vůbec nic nezmění nejméně do roku 2023! Intel totiž plánuje další 14nm procesory jak pro rok 2020, tak pro rok 2021 a s pravděpodobností blížící se jistotě i pro rok 2022! A není žádná šance, že jakýkoliv chystaný 14nm procesor Intelu a platforma bude alespoň stačit stávajícím RYZEN 3000, natož RYZEN 4000, které se chystají v Q4 2020. Ty budou na nové architektuře ZEN 3 na novém 7nm+ procesu a také poslední generací AM4 procesorů, než je AMD v roce 2021/2022 nahradí možná už 6nm nebo 5nm ZEN 4 s PCIe 5.0 a DDR5.
Velkým problémem je také zranitelnost procesorů Intel, kdy přibývá větších a větších problémů díky zranitelnostem Meltdown, Spectre a nejnověji zatím nejvážnější SPOILER. Nedají se opravit, protože jsou přímo součástí architektury a řešení ve formě záplat přinášejí další a další funkční potíže. Intel navíc dál prodává všechny tyhle děravé procesory, protože jednoduše nemá žádnou novou generaci hotovou. A aktuální Core 10000X řada sice některé zranitelnosti opravila, díky čemuž je v řadě případů o několik % slabší a má horší výkon než starší generace procesorů, ale mnoho dalších zranitelností a děr zůstává neopravitelných, protože jsou součástí architektury.
Naše doporučení pro 12/2019 v oblasti CPU je jednoduché: Na Intel platformu se ani nekoukejte. Jediný případ, kdy má smysl koukat na nabídku Intel procesorů dnes, je pokud už doma máte Z390 platformu nebo X299 platformu a chcete nějaký ten kompatibilní výkonnější procesor. Pokud ale stavíte nový PC, tak se na Intel se ani nedívejte. Jak Z390 tak X299 platformy jsou fakticky mrtvé, nic lepšího do nich už nevyjde. Technologicky výrazně zaostávají za AMD X570 a TRX40 a hlavně procesory AMD jsou po všech stránkách lepší, praktičtější, výkonnější, výhodnější a efektivnější. Do AM4 desek můžete osadit vše od 2jádra ATHLON GE za 1200 korun po 16jádrový RYZEN 9 3950X za 21 tisíc! TRX40 platforma pro nové ThreadRipper procesory pak nemá ze strany Intelu vůbec konkurenci. Intel nedokáže dnes nabídnout nic, co by se Threadripper jen přiblížilo. Pokud nechápete, jak je tohle vůbec možné, buďte v klidu, nejste sami. Nechápe to vlastně nikdo. Intel evidentně mnoho let ani nepředpokládal, že by AMD ještě někdy mohlo konkurenci představovat a nemá v ruce naprosto nic a spoléhá tak jen na svou dominantní pozici největšího výrobce mikroprocesorů. Tedy kapacity výroby. A nebude mít nic zajímavého nejméně do roku 2023, a to jen pokud vše půjde dobře (což u Intelu už dlouho nešlo a nesplnil nic, co sliboval splnit mnoho posledních let). Jediná šance na zlepšení situace je, že by Intel snížil ceny svých po všech stránkách horších procesorů opravdu výrazně, tak aby nabízel alespoň lepší poměr cena/výkon než AMD. Ale zatím nic nenasvědčuje, že se toho dočkáme. AMD tak dnes představuje jasnou volbu pro každého, kdo chce kvalitní, výkonnou a moderní platformu.
- Základní desky – platformy
Už jsme to nakousli. Aktuální Intel LGA 1151 (Z390) a LGA 2066 (X299) platformy jsou technicky mrtvé. Žádné nové procesory pro ně už nedorazí. Intel sice plánuje další nové 14nm procesory, ale u nich opět změní platformu. Příští rok tedy dorazí LGA 1200. Bohužel nepřinese kromě nutnosti koupit novou desku, nic nového. Stále bude zaostávat za AMD X570. AMD chystá na příští rok poslední generaci AM4 platformy. B550 a X670 čipsety, kdy druhý jmenovaný dorazí s RYZEN 4000 v Q4 2020. AM4 platforma zde tak bude od první po čtvrtou generaci RYZEN procesorů.
Aktuálně AMD vydalo i novou HEDT platformu, high end TRX40 pro ThreadRipper 3000. Bohužel X399 končí tak jen po dvou generacích, ačkoliv fyzicky TR4 patice zůstává, na TRX40 deskách je zcela nová verze TRX4 s naprosto odlišnou mapou pinů, kvůli výrazným technologickým změnám v procesorech. Z testů ale víme, že to za to stálo. X399 tedy je kompatibilní s ThreadRipper 1000/2000, kdy 12nm modely zůstávají na trhu a X399 tedy také. Ale nedávají už moc smysl. TRX40 bude kompatibilní jak s novými ThreadRipper 3000 (7nm ZEN2) tak s chystanými ThreadRipper 4000 (ZEN 3 7nm+), které dorazí nejspíše začátkem roku 2021. Velmi pravděpodobně začátkem roku 2022 pak AMD představí nejspíše „AM5“ platformu, která bude pro novou ZEN 4 architekturu a nabídne PCIe 5.0 a hlavně DDR5. ZEN 4 poté dorazí i do serverů (EPYC) a high endu (ThreadRipper 5000), kde se také kvůli DDR5 a PCIe 5.0 dočkáme nových patic a platforem. Nicméně máme ještě dva roky čas, takže můžete v klidu vybírat.
Probíhající spor mezi největším dodavatelem surovin (Japonsko) a největším výrobcem NAND SSD (Jižní Korea), způsobil krátkodobý vzestup cen a zhoršení dostupnosti, ale dnes už se zase věci vrátily k lepšímu stavu. Ceny SSD opět klesají, zejména těch superrychlých. Mizerné QLC paměti byly dohnány mnohem lepšími TLC pokud jde o cenovou výhodnost, které jsou ale také mnohem rychlejší.
Na trhu máme už také levnější a dostupné špičkové PCIe 4.0 SSD disky, které využívají možností nových AMD platforem (X570/TRX40), které mají PCIe 4.0 linky, které nabízejí dvojnásobnou propustnost proti PCIe 3.0. V praxi to znamená, že zatímco PCIe 3.0 SSD končí někde kolem 3500MB/s, PCIe 4.0 disky v první generaci už nabízí 5000MB/s. Příchod cenově dostupnějších PCIe 4.0 očekáváme na přelomu Q1/Q2 příštího roku. Nicméně i ceny pomalejších PCIe 3.0 NVMe SSD jsou dnes velmi atraktivní.
Naproti tomu zájem o HDD trvale padá. Nicméně hned tak nezmizí. Do běžných sestav je ale nemá moc cenu dnes dávat, pakliže opravdu nechcete cenově dostupné velké úložiště, kdy HDD jsou stále mnohem levnější v ceně za 1GB, než SSD. SEAGATE a WD již oznámily a na trh uvedly 14TB a také 16TB disky, kapacity tedy stále rostou. Ceny větších modelů ale klesají velmi pozvolna. Každopádně lepší řešení dnes, než dávat HDD do samotného PC, je pořídit si domácí NAS a ten připojit k routeru a přistupovat k tomu přes síť. HDD jsou tak stále atraktivní a na rozdíl od mobilních PC, kam de dnes většinou už ani nevejdou, u desktopových PC je stále vždy místo alespoň pro 2 kousky :).
- Grafické karty – AMD a NVIDIA nás zásobují novinkami
Letošní rok byl už opravdu dobrý, pokud jde o ceny a nabídku grafických karet. Tedy s výjimkou high endu, kde dominance NVIDIA trvá, a nic lepšího než RTX 2080 Ti není a konkurence se neobjevila, aby nabídla high end za lepší cenu. RTX 2080 Ti je tak jasnou volbou pro všechny, kteří nevědí, co s penězi a chtějí to nejlepší za každou cenu. Nové generace od NVIDIA se nejspíše navíc hned tak nedočkáme, vypadá to, že NV dokonce jen uvede RTX 2080 Ti SUPER, která bude tedy o cca 10-15% výkonnější. AMD ale příští rok určitě uvede high endovou NAVI, jen nevíme kdy.
Každopádně, nejatraktivnější grafiky pro hráče má letos určitě AMD. RADEON RX 5700 (10 tisíc) a RX 5700 XT (12 tisíc) jsou jasně nejlepší ve své cenové hladiny a výrazně překonávají GTX 2060/2060 SUPER, které za stejné ceny nabízí NVIDIA. RTX 5700 XT má téměř stejný výkon jako RTX 2070 SUPER, ale stojí o 3 tisíc méně a to je velký rozdíl. Osobě si myslím, že prakticky vzato nemá smysl dnes kupovat jinou než RX 5700/5700 XT grafiku, pokud chcete výkonnější kartu. 2070 SUPER není o moc výkonnější a za 16 tisíc korun prostě nestojí, to samé se dá říci o RTX 2080 SUPER za 20 tisíc. Ani jedno není high end, ačkoliv by cena tomu odpovídala. RX 5700 XT je stejně použitelná a stojí podstatně méně. Pokud už chcete něco lepšího, je RTX 2080 Ti jediná volba. Doufejme, že to AMD příští rok změní a za nějakou zajímavější cenu.
Pokud nechcete dávat 10 tisíc za grafiku, tedy koupit RX 5700 (RTX 2060/2060 SUPER se obloukem vyhněte), tak pak radost udělala letos NVIDIA. A to hlavně tím, že nahradila nepříliš zajímavé GTX 1660/1660 Ti novou GTX 1660 SUPER. Ta má parametry jádra jako GTX 1660, ale GDDR6 paměti jako Ti verze a ve výsledku je jen o několik % slabší než 1660 Ti, přitom stojí jen o malinko více než 1660. Takže konečně trochu zajímavá karta. V listopadu pak NVIDIA uvedla u GTX 1650 SUPER, tedy osekanou GTX 1660, která je jen o málo dražší než mizerná GTX 1650, ovšem o kategorii výkonnější. GTX 1650 SUPER nabízí výkon jaký dosud nabízel nesmrtelný Radeon RX 580 a hlavně za podobnou cenu, což dosud NVIDIA neokázala. Nicméně AMD neřeklo poslední slovo a příští týden dorazí nový 7nm RADEON RX 5500 XT, který nabídne výkon mezi RX 580/590 za zatím neoznámenou cenu, ale předpokládáme že bude stát maximálně tolik, co 1650 SUPER možná o malinko méně. Tedy určitě atraktivní grafika. Pokud ale chcete to nejlepší poměrem cena/výkon, tak naprosto nic se stále nemůže vyrovnat Radeon RX 570 4GB, která za dnešních 3300 korun prostě nemá soupeře a je i po 3 letech na trhu skvělou grafikou pro 1080p hraní.
- Operační paměti – ceny klesly, nová generace pamětí nastupuje!
Ne, není řeč o DDR5, na ty si prakticky určitě počkáme až do roku 2022. Aktuálně ale nastupuje nová generace DDR4 pamětí, vyráběných pokročilejšími procesy. Nové verze čipů SAMSUNG, HYNIX i Micron dosahují vyšších taktů (až 5000MHz běžně), lepších časování a hlavně jsou cenově dostupnější, takže DDR4 3200MHz se stává prakticky základem. Klesly také ceny pamětí jako celku, takže slušnou kapacitu dnes lze koupit konečně za rozumnou cenu a třeba i včetně RGB ;).
- Novinky na dohled – co čekat a nečekat?
Na DDWorld.cz vás pravidelně informuje v aktualitách, ale také přináší pravidelné testy všeho kolem PC a komponent, včetně nejaktuálnějších novinek jako procesory, grafiky, desky, chladiče, zdroje, skříně atd. Pokud nás tedy sledujete, víte určitě, co máme nového a spoustu novinek tak právě doporučujeme i do sestav, kdy nahrazují starší verze produktů.
Co se chystá pro nejbližší dobu jsem víceméně řekl v předchozích odstavcích, takže se rovnou podívejme, jak vybírat PC …
|