Strana 4 z 4
Pokud jste byli zvědaví, jak moc výkonu nabízejí dražší varianty NUC počítačů proti nejlevnější N3150, kterou jsme před časem testovali, tak už to víte :). Pokud tedy máme přímo srovnávat:
- BRIX BACE-3150 proti BRIX S 6500
Rozměry jsou podobné, ale tam veškerá podobnost končí. Cenově srovnáváme počítač za 3300 korun proti 16 tisícům. V plně osazené podobné konfiguraci (8GB RAM, 128GB SSD a Windows 10 USB Flash) se dostaneme na zhruba 8500 korun u N3150 a 21,5 tisíce u BRIX S. To je opravdu obrovský rozdíl.
Ovšem ten je rozhodně znatelný v procesorovém i grafickém výkonu. Zatímco u grafického výkonu sice rozdíl je, ale pro běžnou praxi asi zase ne tak podstatný, diametrálně rozdílný je rozdíl v procesorovém výkonu, jež je několikanásobný, čemuž ale odpovídá i rozdíl spotřeby, kde místo extrémně úsporných 18W máte skoro 50W v zátěži. Dále jsou tu i rozdíly v lepší modernější výbavě i širších možnostech rozšíření, kdy BRIX S má kromě pozice pro 2,5“ disky i ten M.2 slot, jež nejlevnějšímu modelu BRIX chybí.
Asi se shodneme, že dražšímu BRIX S řešení chybí atraktivita výhodnosti a zajímavosti nejlevnějšího BRIX. Ten má sice opravdu jen základní výkon, ale celkem dobře se hodící k mini-PC a cena je velmi zajímavá. BRIX S s Core i7-6500U je sice opravdu pěkný výbavou i výkonem, ale 16 tisíc za základ a 21,5 tisíce v kompletní sestavě s Windows … to už se dostáváme do situace, kdy se vyloženě musíte tyhle malé rozměry potřebovat. Jinak za 21,5 tisíce postavíte klasický stolní PC s výkonem úplně jinde. Ano, nebude tak malý, ani tak úsporný, ale výkon i možnosti rozšíření budou prostě jinde a poměr cena-výkon bude také jinde. Problém té vysoké ceny jde hlavně na vrub procesoru, kdy Core i7-6500U s 2jádry/4vlákny stojí stejné peníze, co Core i7-6700K, tedy 11 tisíc korun! Nemyslím si, že za ty peníze tenhle procesor stojí, zejména když ho osadíte vlastně do desktopového PC, kde ta úspornost vlastně není vyloženě nutná. Celé řešení tak spíše ukazuje, že to jde.
Gigabyte BRIX S BSI7HT-6500 je opravdu pěkný mini PC se zajímavými možnostmi jako BAREBONE. U vlastního PC mám jedinou výtku a to k chlazení, které se podle mého názoru dalo vymyslet lépe, aby bylo o něco větší, tišší a výkonnější. Z hlediska ostatního nemám, co bych vytkl. Výbava, výkon, vše je velmi dobré v tomhle malém balení. I zpracování je funkční a pěkné.
Asi ale budete souhlasit, že velký problém je s cenou. 16 tisíc za základ a 21,5 tisíce za vlastně minimální kompletní konfiguraci vč. OS, to je prostě hrozný i s ohledem na poměr cena-výkon. Nemyslím si, že je mezi námi někdo, kdo skutečně tak moc nutně potřebuje tak malé rozměry od počítače za více než 20 tisíc, aby si nemohl koupit o něco větší řešení postavení na ITX platformě, které výkonem i možnostmi bude jinde. Gigabyte BRIX-S zkrátka chybí cenová atraktivita nejlevnějšího BRIX BACE, jež je zajímavý jako vlastně nejlevnější stolní PC s mini rozměry a mini spotřebou. BRIX S je sice o poznání výkonnější, ale také žere více a ta cena je také jinde. Nutné je ovšem říci, že za to může hlavně Intel, který si za ten úsporný a vzhledem k ceně i slabý Core i7-6500U procesor účtuje to, co za desktopové Core i7-6700K, což poměr cena-výkon posílá prostě do háje. Asi se shodneme, že kdyby cena za ten procesor byla poloviční a celý BRIX S stál v téhle výbavě kolem 10 tisíc a kompletně osazený s OS tedy kolem 15-16 tisíc, bylo by to zajímavé řešení. Ale za 16 tisíc za základ a 21,5 tisíce po osazení vším potřebným … kdo opravdu potřebuje takhle malý desktop za tyhle peníze?
Nicméně necháme-li cenu stranou, tak Gigabyte BRIX S BSI7HT-6500 je velmi svižný mini-PC se slušným procesorovým výkonem i možnostmi osazení a výbavy. Jedinou slabinou je stále grafická karta, takže na žádné hraní her to není. Počítač má ale úsporný provoz a pro běžnou činnost představuje solidně výkonnou efektivní volbu.
Hodnocení Gigabyte BRIX S BSI7HT-6500: 80%
Za zapůjčení počítače děkujeme společnosti Gigabyte
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|