Strana 2 z 4
Počítač pokud možno sestavujeme v čistém prostředí, tedy nikoli v dílně plné pilin a prachu. Doporučuji také dostatek světla a prostoru. Osobně začínám vybalením a kontrolou všech komponent, které si umístím do okolí tak, jak je budu postupně potřebovat. Pokud máte zkontrolováno, že máte všechno, co budete ke stavbě potřebovat, můžeme se pustit do díla.
Jako první si vezmeme do parády počítačovou skříň. Dnes můžeme mít počítačovou skříň různých typů a velikostí a tak se občas může lišit přístup do nich. Základní principy se ale nemění. V našem případě máme návrhem klasickou skříň. Začneme tím, že odmontujeme oba božní kryty, což by měla být nejjednodušší věc, maximálně na dvou-třech šroubkách, které lze povolit rukou. Pokud už má skříň osazený chladící ventilátor 120x120mm a případně ho nebudeme měnit nebo instalovat nový, tak nemusíme odmontovávat předek skříně.
Na co minimálně budete potřebovat šroubovák, je na montáž základní desky do skříně. Bohužel ještě nikdo nepřišel s použitelným návrhem, jak udělat bezšroubkovou i tuto část montáže. Základní deska nesmí v žádném případě ležet plech na plech. Pro tyto účely jsou pomocí normalizovaných roztečí montážních bodů kompatibilních skříní, dnes přítomny buď již připravené vyvýšené body, nebo je nutné osadit připravené otvory distančními podložkami, které naleznete u skříně.
Ve většině skříní se vzadu, kde se budou nacházet výstupy desky, nalézá krycí plech, který vyjmeme před samotnou montáží desky. Pokud to prostorové podmínky ve skříni umožňují, můžeme namontovat do skříně počítačový zdroj. Většinou ale kvůli prostoru k montáži osazujeme zdroj, až když už není zbytí, třeba před osazení chladiče na procesor. Nicméně, pokud chcete mít skutečně pořádek v kabeláži, tak je nutné umístit zdroj před osazením samotné desky a dobře rozmístit jednoltivoé kabely, včetně svázání na vhodných místech dohromady. Na našich obrázcích můžete příklad takového pečlivého uschování kabelů, dobře vidět.
Montáž počítačového napájecího zdroje je jednoduchá záležitost. Vzadu na zadní straně skříně se obvykle nacházejí čtyři jistící šroubky, které doporučuji všechny využít. Kvalitní zdroje mají ve vybavení i antivibrační podložky. Umístění zdroje se může lišit v závislosti na koncepci skříně. Většina ATX skříní má zdroj umístěný nahoře, což je také ideální místo z hlediska chlazení. Namontovaný zdroj samozřejmě nepřipojujeme do elektrické sítě. Pokud nemáme náhodou zdroj s modulární (oddělitelnou) kabeláží, umístíme jeho kabeláž tak, aby nám při další montáži komponent do skříně nepřekážela.
Zde se už dostáváme k montáži citlivějších komponent. Naše pozornost se zaměří na základní desku a procesor. Zde jsou v zásadě dva možné způsoby. Základní desku namontujeme do skříně a pak osazujeme procesor, nebo naopak. Je to celkem jedno. Já bych většině doporučil osadit nejdříve procesor na základní desku.
Základní desku máme na antistatickém materiálu, který se většinou nachází v balení spolu s deskou. Instalace procesoru je jednoduchá záležitost. Jak u AMD, tak u Intelu je montáž stejná. U obou platforem odemkneme zámek na desce a odstraníme kryty tak abychom se dostali k patici. Zde se samozřejmě přesvědčíme, že nám montáži kompatibilního procesoru nic nebrání. Připravený procesor pak umístíme do patice tak, jak nám ukazuje šipka, výřez apod. Defacto ho nelze umístit špatně a jde to jen jedním způsobem, za předpokladu, že nemáte po ruce kladivo. Před uzamknutím procesoru se přesvědčíme, že sedí tak jak má, aby při zamykání nedošlo k jeho poškození. Zámky pak jsou na některých deskách trochu ztuha, ale pokud sedí procesor, jak má, je to v pořádku. Rozhodně by nic nemělo jít násilím.
V této fázi sestavování počítače, já už myslím i na osazení chladiče procesoru. Pokud nemáme nějaký speciální, který vyžaduje část montáže upínání ze spodu desky, chladič neosazujeme, když je deska venku ze skříně. Nicméně doporučuji si připravit vrstvu chladící pasty. Jistě na mnoha chladičích je již z výroby chladící pasta přítomna. Například na našem AC Freezer je již nanesena na stykové ploše chladiče. Tu ale většinou doporučuji setřít a nahradit vhodnější a hlavně menší vrstvou.
K čemu slouží chladící pasta? Tato hmota není bezpodmínečně nutná, nicméně protože plochy procesoru a chladiče nejsou bez vad a nerovností, chladící pasta je vyplní a díky svým schopnostem napomáhá přenosu tepla. Nicméně to má své hranice, dáno tloušťkou nanesené vrstvy. Doporučuji maximálně 0,2-0,5mm a pořádně rovnoměrně rozetřít. Pasta se vám nesmí dostat mimo procesor. Mezi prodejci se tradují historky o tom, jak se někteří zákazníci snažili reklamovat základní desku s paticí, která byla kompletně vytřená chladící pastou. Chladicí pasta patří pouze na stykovou plochu procesoru a chladiče, nikam jinam nesmí přijít!
Před samotnou montáží základní desky do zadního panelu namontujeme příslušný krycí plech, který najdeme u každé základní desky. Samozřejmě před tím ho zbavíme případných krycích plíšků, abychom tam všechny výstupy dostali. Připravenou základní desku, ať už s procesorem nebo bez něj, pak opatrně umístíme do skříně. Příliš tam s ní nekvrdláme, ať ji nepoškodíme zespodu. Měla by tam jít poměrně snadno, zadní plech většinou bude klást trochu odpor, ale s mírným přitlačením utáhneme první šroubky. Doporučuji pro jistotu utáhnout všechny šroubky. Je jich sice dost, ale pokud neměníte desku každý týden, určitě to pro jednou zvládnete. Desku tedy máme již v počítači a to nejnáročnější máme skoro za sebou.
V tento moment montáže bych doporučil do skříně namontovat optickou mechaniku, případně čtečku paměťových karet. Jejich montáž je jednoduché a ve většině dnešních skříní není třeba použít šroubováku. Jak optická mechanika, tak případně čtečka karet se montuje zasunutím zepředu skříně do montážní šachty na vhodnou pozici. Upevní zámky upínek, případně přišroubujeme šroubky. Následuje montáž pevného disku. Ten umístíme většinou do koše pro pevné disky. Někdy ale můžeme využít například chladících a tišících boxů, kdy disk namontujeme nejprve do boxu a pak do 5,25" pozice ve skříni. Nyní máme namontováno vše podstatné.
Přichází fáze rozvádění kabeláže, osazení chladiče a dalších komponent. Co dříve, záleží na prostorových možnostech ve skříni, případně na velikosti našeho chladiče na procesor a umístění jednotlivých napájecích a datových prvků pro kabeláž ve skříni. Nelze obecně říci, že teď je nutné udělat to a to. Někdy podmínky vyžadují změnu postupu montáže. V tuto chvíli by obecně mělo dojít k osazení chladiče na procesor, grafické karty do příslušného slotu, paměťových modulů a následně propojení kabeláží všeho, co je potřeba.
Nicméně je nutné to udělat v pořadí, jak je to udělat možné. Někdy nám například nezbývá, než připojit minimálně napájení 12V (dnes 4-8pin konektor zdroje) před osazením chladiče, protože se tam jinak nevejdeme. Problém také může nastat s paměťovými moduly, které se pod některé chladiče nemusejí díky poloze ideálně vejít. Další problém může nastat při osazení grafické karty, kdy delší karty zasahují přes celou základní desku i do prostoru kde se například nacházejí konektory SATA pro připojení mechaniky a pevného disku. Někdy budeme muset osadit tyto konektory před usazením grafické karty. Co rozhodně doporučuji udělat jako první je správné umístění ovládacích kabílků skříně. Správný postup je uveden většinou přímo u nich. Konektory většinou umisťujeme nápisem vzhůru, ale není to standardní záležitost. Někteří výrobci desek nám situaci usnadňují externím velkým konektorem. Je nutné tyto konektory zapojit správně, jinak vám nebude správně fungovat zapínání, restart a možná ani počítač. Je to titěrná práce, ale bohužel nebylo vymyšleno nic lepšího.
Následuje tedy montáž v pořadí dle nutnosti. Většinou umisťuji napájecí kabely od zdroje do desky, tak, aby vadily co nejméně a bylo je možné skrýt či svázat. Pak osadím chladič na procesor. Ten se liší dle patice a způsob montáže je vždy uveden na návodu u chladiče. Nic nemá jít násilím. Dále propojíme všechny komponenty kabeláží tak, jak má být. Tedy SATA kabely dnes využijeme pro propojení pevného disku a optické mechaniky. Připojíme také napájení. Všechno tak, aby se dala kabeláž uklidit.
Následuje připojení dalších prvků na desku, jako jsou přední výstupy, USB, zadní brikety apod. Samozřejmě nezapomeneme do desky, nebo do řízení otáček, napojit a zapojit všechny chladiče. Opět tak, aby kabeláž nepřekážela a dala se uklidit z prostoru počítače. Jako jedny z posledních osazuji paměťové moduly. Ty nelze bez násilí osadit jinak, než správně. Moduly musí do svých slotů zapadnout. Zámky na konci slotů odemkneme, paměťový modul osazujeme tak, aby výřez na slotové straně odpovídal výřezu ve slotu a paměťový modul zatlačíme do slotu spolu se zapadnutím zámků. Jde to lehce. Správné policové osazení paměťových modulů do desky je většinou tak, že osadíme nejbližší slot u procesoru a pak další ob jeden od toho prvního slotu. Tedy za předpokladu, že osazujeme paměťové moduly dva do tzv. Dual režimu. Dual sloty jsou často rozlišeny podle barev (barva k barvě), ale někdy fungují jako dual i všechny sloty. Jak je to v případě vaší desky se dozvíte z manuálu, kde je přesné pozicování jasně vyznačeno.
Jako poslední komponentu osazuji grafickou kartu, případně další rozšiřující karty, jako zvuková apod. To proto, že grafická karta zabere podstatnou část vnitřního prostoru počítače a zamezí dost dobře dalším manipulacím s kabeláží apod. V tuto chvíli by tak měla být všechna kabeláž pokud možno uklizena. Osazení grafické karty je jednoduché. Na zadní straně skříně se dnes nacházejí bezšroubková upínání, to odemkneme tak, aby se tam karta vešla, někdy máme již kartu dvouslotovou. Grafickou kartu pak zasuneme do příslušného slotu na základní desce. Většinou je hlavní grafický slot ten první od procesoru (dnes PCIeX16). Samozřejmě dnes je možné i osadit vícero grafických karet, pakliže to deska umožňuje, postup se ale neliší. Pokud to karta vyžaduje, musíme připojit přídavné napájení. K tomu využijeme buď příslušný konektor od zdroje, nebo redukci napájení a klasický 12V konektor, dodaný výrobcem karty. Montáž přídavných karet do slotů je pak podobná.
Když toto všechno máme, máme skoro hotovou počítačovou sestavu. Následuje zevrubná kontrola práce, douklizení veškeré vyčnívající kabeláže ve skříni tak, jak je to nejlépe možné. Doporučuji zkontrolovat, zda máte připojeny veškeré datové i napájecí konektory správně. Častá chyba je například, pokud stavíte novou sestavu po dlouhé době, tak na základní desce mnozí často zapomínají připojit druhý 12V konektor od zdroje, protože u starších sestav nebyl. Pak dnes počítač ale nefunguje. Zkontrolujete také správné zapojení chladičů, správné osazení paměťových modulů, že nesedí nakřivo a správné usazení chladiče že není na volno. Pokud tohle všechno máte, zavřete skříň. Pokud máte průhlednou bočnici, jste ve výhodě, jinak doporučuji alespoň pro první spuštění nechat hlavní bočnici otevřenou.
|