Strana 3 z 4
Nyní následuje připojení externích zařízení, tedy periferií. Potřebujeme monitor, klávesnici a myš. Více bych při prvním spouštění nezapojoval. Jistě nemusím vysvětlovat, co kam zapojit, pokud to nevíte, tak byste se do stavby počítače neměli vůbec pouštět.
Pokud tedy máme vše v příslušných konektorech, následuje připojení počítače do elektrické sítě. A první spuštění. Pokud začne počítač prskat a začnou létat jiskry, tak jste asi nepostupovali správně a někde jste udělali chybu. Pokud počítač nenaběhne, tak jste taky možná udělali chybu a nebo je chyba někde jinde. Nejlepší je, když se počítač rozeběhne a naskočí do přípravy instalace systému. Pokud vše funguje, tak gratuluji. Pokud nefunguje tak vypnout a kontrola.
To, že by počítač začal házet jiskry, by se v případě, že jste postupovali podle tohoto návodu na stavbu a vybrali počítačové komponenty dle doporučených sestav, stát nemělo. To že se nerozeběhne, se stát může. Pokud vůbec nereaguje na stisk tlačítka start, tak doporučuji vypnout od napájení a zkontrolovat již zmíněné mini kablíky od skříně v desce. Musí být zapojeny přesně. Jejich špatným zapojením se nedá nic ničit, jen to prostě nebude fungovat správně, nebo vůbec. Správný způsoby by měl odpovídat nákresu na desce nebo v manuálu. Další z běžných příčin, proč počítač nefunguje, je že jste sice připojili napájecí kabel k počítači, ale ten jste již nezapojili do elektrické zásuvky, nebo nepřepnuli na zdroji spínač do polohy zapnuto. Vyvarujte se manipulace s měničem napětí, který se na některých zdrojích nachází, 220-230V je naše hodnota. Pokud nemáte smůlu na některou vadnou komponentu, tak by se nyní měl počítač po opětovném připojení do elektrické sítě rozeběhnout.
Pokud ne, je něco hodně špatně a někde se stala chyba, která bude individuální a bude ji nutné lokalizovat. Pokud mám štěstí, tak se bude počítač alespoň snažit nastartovat a většina desek je dnes vybavena minimálně signalizačními led diaodami, nebo dokonce LCD panelem, který prozradí pomocí světelného nebo číslicového kódu, v čem je chyba. To pak zjistíme dle manuálu. Celkem často je chyba v paměťovém systému. Zkusíme při vypnutém počítači přehodit pozice modulů, pokud ani to nezabere je možné, že paměťové moduly jsou nekompatibilní. Nebo je chyba v základní desce, která je vadná, což se u určitých nekvalitních značek stává poměrně často. Pokud jste sestavu vybírali dle doporučených sestav, které tu na webu připravujeme, tento problém by se státá neměl, za předpokladu, že jste neměli štěstí a nechytly zrovna vadný kus, kterých je ale u kvalitních značek minimum. Řešením je pak reklamace, ale pokud přesně nelokalizujete chybovou komponentu, je to celkem dlouhý a náročný proces. To je výhoda skládaných sestav od firmy, protože ta se vám o tohle musí postarat v rámci záruky. U skládané sestavě vámi osobně je to bohužel většinou na vás a nebo za to zaplatíte v servisu.
Dalším častým problémem při spuštění sestavy je, že se nerozsvítí monitor. V tomto případě zkontrolujte, zda máte kartu zapojenu správně a připojeno externí napájení, pokud je k dispozici na kartě. Také zkontrolujte, zda máte kartu správně připojenu k monitoru, případně pokud máte monitor s více výstupy, máte navolen ten správný. Občas také pomůže počítač plně vypnout, vyndat a znovu osadit grafickou kartu.
Celkem vzácné jsou dnes již problémy s pevným diskem, že ho třeba deska vůbec nenajde a podobně. To by se již stávat nemělo vůbec tedy ne u námi vybraných sestav. Pokud ano, je to problém, zkontrolujte připojení, zkontroluje, zda disk vůbec běží, měl by slabě vibrovat. Příčinou těchto potíží může být například i zdánlivě nesouvisející věc, jako nekvalitní počítačová skříň a zdroj. Nechme ale potíže potížemi, pojďme se podívat, co s fungujícím počítačem.
- Počítač žije, co dál? ...
Pokud si připadáte, jako rabíni, co právě oživili golema, tak fajn. Máte funkční počítač. Můžete svolat celou rodinu a pochlubit se jací jste kabrňáci. Nicméně asi tušíte, že práce nekončí. Počítač bez operačního systému je poněkud nudná záležitost. Následuje tedy instalace systému, což už je individuální záležitost, co jak a který. Tohle všechno přeskočme až do bodu, kdy nějaký systém na počítači již máme. Následuje instalace ovladačů. K samotné funkčnosti základních zařízení to dnes není nutný krok, protože zejména Windows Vista již má snad všechny běžné ovladače v sobě. Nicméně doporučuji přesto postahovat nejnovější instalace z webů výrobců jednotlivých komponent. Na CD, co dostatek spolu s hardwarem jsou sice ovladače také, ale nemusí být aktuální. U grafických karet to platí 2x. než přikročíte k instalaci dalších komponent a dalšího softwaru, doporučil bych ještě pro jistotu ověřit verzi BIOSu základní desky, zda není nějaká novější a případně ukatovat na novější. Update BIOSU je na většině desek již jednoduchá záležitost, pomocí softwaru dodávaného výrobcem. Pořád je to ale citlivý proces.
Po všem tomhle instalování by mělo dojít k tzv. zahoření počítače, tedy ověření správné funkčnosti. Například delším vytížením počítače na maximum. Mnozí také budou zkoušet taktování, ale to je již pokročilá individuální záležitost.
|